Brněnský Komárov ožije festivalem Komec fest

Již tuto sobotu zavítá do brněnského Komárova špička české techno a drum’n’bass scény. Těšit se můžete na dvě stage, z nichž na jedné zahraje legendární česká DJka Lucca, ikona techna Kaisersoze a domácí miláček DJ Nois. Druhou stage si pod palec vezme RedrumCrew, která vám naservíruje pořádnou nálož drum’n’bassu. V neposlední řadě nás také čeká vystoupení jednoho z pořadatelů BlackFoxe aka Moukina, se kterým jsme v následujícím rozhovoru zavzpomínali na začátky této akce.

Kouzelná: Již za pár hodin tu máme další, tentokráte 13. ročník festivalu Komec fest. Jak se těšíš? A na co se můžeme těšit my, obyčejní smrtelníci? 🙂

Moukin: Můžete se těšit na pořádnou kalbu 😄

Já osobně doufám, že všichni DJs dodají kvalitní techno nejen z aktuální scény, ale i oldschool devadesátky. Druhá stage je letos už podruhé pod taktovkou RedrumCrew, za což jsem rád, protože se v podstatě není třeba o cokoliv starat. Takže se těšte na pořádnou porci hudby.

Jak zapadne slunce, tak máme malé překvapení, ale o tom víc neprozradím.

Původně se akce jmenovala Consumo di Energia, dnes ji ale známe pod názvem Komec fest. Co Tě ke změně názvu vedlo?

Ani nevím, to tak nějak vyplynulo samo… Consumo Di Energia jsem dělal úplně punkově s přáteli Deadcatem a Pepem, který ani nevím, kde je mu konec. Snad ho ještě někdy potkám, třeba zrovna na Komecu. Kdybych vám ukázal pár fotek, jak multikárou navážíme repráky a máme 2 v krvi, tak nebudete ani věřit. BTW však Ty víš 😄

V podstatě se dovezl stan, repro TV z obýváku, využilo se okénko u cyklostezky a jelo se až do rána. Dřív to lidem stačilo – a nám taky.

Další ročník proběhl na parníku Kometa, kde se punkově nainstalovalo pár světel a zase se jelo do rána 😀 Takovej malej illegal 😀

Ale pak jsem se v průběhu let seznámil díky kámošovi s Tomášem Mrázkem, který provozuje horolezeckou stěnu a tak vznikl nový koncept Komec Fest.

Nejdříve se mi do toho nechtělo, ale myslím, že to byla fajn proměna.

Jak jsi vůbec přišel na to uspořádat párty v Komárově? 

V podstatě jsem na těchto typech akcí vyrostl. Občas jsem něco dělal v teď už zavřeném klubu Boro, dříve Bumerang. Dělával tam party můj bratranec, který mě k tomu asi taky přivedl.

No a do Komárova nás dovedl tehdy Honza Šilhánek aka Deadcat, který domluvil to okénko u cyklostezky a tím to celé začalo. Mám každoroční potřebu udělat mejdan, ať už je to Komec fest nebo něco jiného. Mám to tak odjakživa.

Přestože má akce již dlouholetou tradici, místní obyvatelé se (nejen) k ní staví odmítavě a nesou ji velmi nelibě.. Pár akcí už také na zamítnutí ze strany města ztroskotalo. Nemáš o budoucnost Komec festu obavu?

Ať se každý staví jak chce 😀 Nevím které konkrétní zamítnutí ze stany města máš na mysli, ale u nás se zatím žádné zamítnutí nekonalo.

Jednou byl problém, co si pamatuju, když byl covid, tak se hýbalo různě s datem pořádání akce a nějak se to povedlo přesunout, ale zároveň v ten den se přesunulo také BMX mistrovství, které je od místa pořádání Komecu cca 100m a to byl problém. Muselo se ukončit v deset nebo v jedenáct, už si přesně nepamatuji.

V roce 2009 měla Consumka, jak se akci dřív říkalo, premiéru. Já jsem na ní dokonce s partičkou přátel také byla 🙂 Jak si Ty sám ten úplně první ročník pamatuješ?

Ajajaj, no pamatuji si to docela dobře. V té době ještě nefrčela sociální síť tak jako teď a samotného mě překvapilo, kolik došlo lidí. Ten řekl tomu, ten zase tomu, byla to top party. Tak nějak si to pamatuji.

A kdybychom se měli bavit o zatím nejúspěšnějším díle Consumky, který ročník by to podle Tebe byl?

Nejúspěšnější pro mě samotného bylo Consumo di Energia 2009, tehdy to fakt sedlo. Došlo dost lidí, hrálo se pořádný techno, prostě dobrá party, dobrá parta.

Z Komec festu bych asi měl zmínit taky rok 2018, kdy kolega pozval Denize Bula. Za mě to nebyl top mejdan, protože z DJs jako je on ke mně nejde dobrá energie. O podmínkách, co měl na smlouvě ani nemluvím, to je katastrofa, na co si hrají dnešní DJs.

Dovezl mi tričko s textem ‚World needs more techno‚ a jako říkám si mám si s tím jako utřít boty nebo co 😀

Netrvalo ale dlouho a například podmínka z jeho strany Redbull Finlandia Vodka se proměnila ve Wolfa z Lidlu s Absolutkou a za hodinu pochopil, o čem to u nás je.

Tak nakonec to byla docela sranda.

Komec Fest aftermovie

Jak jsi vlastně přišel k práci promotéra?

HAHA 😀 Tak to vůbec, já nejsem žádný promotér. Jsem jen nadšenec do elektronické hudby a mým snem je pořádat oldies techno party.  

Ze své zkušenosti můžu říci, že to není tak úplně jednoduchá práce. Jak to celé zvládáš? Hádám správně, že máš ještě k tomu full time job, který Tě živí a tohle je jen Tvůj koníček?

Jak to zvládám?  Za Komec festem aktuálně stojí 3 lidé a myslím, že se to nějak tak vyrovnalo a víme už co nachystat tak, ať si to všichni užijeme. A doufám, že to zvládáme alespoň přijatelně 🙂

Ano, mám svůj full time job a tohle je, jak jsem už zmínil, pouze zábava.

Na akcích také hráváš. Jak jsi se k hraní vůbec dostal? A kdy jsi začal poslouchat techno?

Poslouchat někdy v 9 třídě. Začalo to klasikou – Underworld, The Prodigy a přivedl mě k tomu víceméně bratranec, který už tehdy skládal elektronickou hudbu na počítači AMIGA 500 v programu  Octamed.

K hraní na gramofony jsem se dostal díky DJ Luke Carsonovi, se kterým jsem chodíval na party a jak to dříve bylo zvykem, šlo se na after na byt. A on měl doma gramce. Tak jsem k němu občas zašel a tím to vše začalo.

Máš nějakou vysněnou DJ star, kterou bys chtěl na pódiu Komec festu publiku představit?

Hele asi ani ne, protože ty podmínky, za kterých to dnes sem můžeš dotáhnout, mě odrazují.

Máme v plánu jen reinkarnovat DJ Jerryho, ten nám dal moc energie v době čtvrtků v Perpetu, tak ho chceme pozvat s jeho legendárníma vinylama, ať si to u nás užije na max. Myslím, že mu patří velké díky za ty legendární čtvrtky. Kterého DJe mám fakt rád? Bývalého člena kapely The Prodigy, Leeroye Thornhilla. Jeho sety mě fakt baví a můžu tak nějak prozradit, že příští rok mi bude 40 a už jsme delší dobu v kontaktu.

A ještě nám prozraď – chystáš se oslavit i dvacáté výročí?

To není lehká otázka 😀 Ale pokud mi to zdraví a okolnosti dovolí, tak to asi bude tak trochu nutnost.

Link na událost najdete zde.
Lístky kupuj zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *