Javas: V Anglii jsou všichni rychle KO

Zástupce Agentury Art Media z Manchesteru v Anglii, se rozhodl před časem začít v tamním Czech Baru pořádat klubové akce nejen pro česko-slovenskou komunitu a jejich oblíbené hity, ale též začít uspokojovat smysly návštěvníků pořádnou porcí elektronické taneční muziky Made in Czech.

18.9. 2007 07:13:25 | reporty | Javas

Po prvním letním vystoupení kolegy Hydrophonica se nyní dostalo pocty i pro DJ Javase.

Po krátké příjezdové aklimatizaci na anglickou stravu a jízdu vlevo se pomaloučku chystáme rozdělat přichystaný výkonný aparát předem zařízený u jedné tamní společnosti, aby se všem návštěvníků párty pořádně třepotaly nohavice a nadskakovaly podrážky u bot.

Po dvou pěkně orosených českých pivech, ale za anglické ceny, se otáčím čelem k DJ pultu a zjišťuji, že za mixákem už stojí první protagonista večera Michael Kobiela původem z Ostravy, avšak působící již delší čas na britských ostrovech. Jeho lehce progressivní sound dává tušit dobrý vkus a kvalitní výběr převážně rovnějších tracků s krásnými melodiemi a líbivou atmosférou, pro začátek párty jako stvořenou. Začínám nasávat zdejší houstnoucí atmosféru a u baru i na parketu už začíná být veselo.


Tancovalo se i pře klubem
Hrabu se ve svém DJ kufru, co že budu po tak zajímavém setu hrát já. Nastává chvíle kdy pouštím svůj první track večera a snažím se pobavit hudebně různorodé publikum převážně tvořené středoevropskou většinou. Až na pár výjimek, co by raději slyšeli svoje obehrané slovenské hity, se zvedají všechny ruce ke stropu a v klubu to vře až do příchodu hlavního hosta večera. Tomasuchy žijící v Londýně se zkušeností k nezaplacení z hlavního města Británie a tamních klubů, dává rozhodně najevo kdo dnes rozhejbe publikum nejvíc. Už po pár prvních skladbách, co se rozehrává, začíná sázet do davu jednu energičtější pecku za druhou a atmosféra v prostoru už se dá doslova krájet. Tamních více jak 300 lidí už dávno jen nepostává, ale tančí všude, kde je to možné, dokonce snad i před klubem na ulici, kam vždy musí odejít všichni cigaretoví kuřáci, pokud mají zrovna chuť na cigáro, protože to si od července letošního roku uvnitř klubu či hospody v Anglii zapálit nemůžete. Tomasuchy tedy všem dokazuje, že opravdu umí a ví, jak rozproudit dav, protože jeho mix dobře načasovaného electro-progressivu, říznutého tučnou dávkou trance pořádně roztancoval nožky. Mimochodem bavit tanečníky se tento DJ chystá v nejbližší době hlavně na Ibize, kde odehraje menší truné po rozjetých Ibiza párties. Takže pokud máte cestu zrovna tam, určitě si Tomáše vychytejte v některém klubu.

Čas je neúprosný
Ovšem abych neodbočil vrátím se do Czech Baru v Manchesteru, kam mezitím přiskočil od skleničky s lahodným drinkem čtvrtý DJ do sestavy, též místní barman a bavič maestro Eric Vymetal. Na gramcích se začínají točit prověřená producentská esa typu Layo&Bushwacka! a další, přičemž se nezdá, že by měla jít za hodinu už akce do finále. Čas je neúprosný a ačkoliv bychom se skvělou muzikou i příjemnými lidmi dokázali vydržet až do druhého rána, musíme respektovat práva ostatních a odehrát last track at 4am. Druhý den se probouzím ještě v lehčím alkoholovém opojení a říkám si, jak bylo fajn pozdravit Manchester a jeho neutuchající noční rej. Teď už zbývá těšit se na další pokračování večera a to 6.10. s Martinem Grednerem a lady Clarou Bailar. Tak děcka užijte si to jako já, určitě se vám to bude líbit. Keep cool and see you... Ahoooj Javas * [party se bude konat na novém místě - pozn.red.]

- ian: Klub se jmenuje Czech Bar, party pořádají Češi, kdo ale tvoří klientelu?
- Javas: Klientelu Czech Baru tvoří převážně česko-slovenská komunita, co v Manchesteru studuje či pracuje, plus několik dalších cizinců ze střední Evropy a samozřejmě pár zvědavých Angličanů. Ale právě do budoucna by akce měla být zaměřena více na tamní manchesterské publikum.

V Británii platí dost přísné protikuřácké zákony, jak bys hodnotil to, že na rozdíl od našich klubů v těch anglických není "nahuleno"?
Já osobně jsem kuřák, takže jsem to omezení pocítil na vlastní kůži, ovšem je pravda, že pokud jsi nucen chodit ven před podnik, ostatní, co jsou nekuřáci to rozhodně musejí ocenit. V klubu se dá dýchat a ráno ti nesmrdí oblečení. Ale na druhou stranu zase ti kuřáci pěkně zaměstnávají ochranku klubu, protože neustále se courají tam a zpět. Jo určitě to má asi svoje opodstatnění, ale že by to nějak výrazně snížilo počet kuřáků, mně nepřipadá.

V Británii platí i policejní hodina na uzavření klubu. Chodí se tedy na party dřív nebo se pak pokračuje na nějaké after hour party nebo soukromě na nějakém bytu?
S tou zavírací hodinou je to samozřejmě pravda a všichni to musejí respektovat. Zavírací čas má každý klub trochu jiný, protože záleží na udělení licencí, do kdy může majitel podnik provozovat. Takže pokud máš licenci povolenou do 4 hodiny ranní musíš respektovat zákon jinak bude zle. Jestli má některý klub v Manchesteru otevřeno až do 6 hodin, jsem nezjistil, ale pokud dostaneš licenci, tak můžeš. Ovšem dostat požadovanou licenci asi není zrovna snadná záležitost. Každopádně jak jsi správně naznačil, všichni začínají pařit už hodně brzy a taky jsou brzy dost K.O., ale v Anglii jsou na to všichni zvyklí a ochranka v klubech je tam ukázková. Na rozdíl od našich chasníků na vratech tam panuje řád a profesionalita. Nikdo si nedovolí atakovat někoho z návštěvníků, maximálně když děláš problémy, jsi zpacifikován a následně vyhozen před klub. I v případě drobného konfliktu je okamžitě na místě policie a výtržník nemá šanci.

Vím, že máš rád fotbal a Manchester je fotbalové město. Takže Manchester City nebo United?
Manchester United :-).

www.raverecords.cz
Nakupuj a poslouchej house desky na www.raverecords.cz.

PARTYINFO

Dancemania 2 Sound of Jura

08.09.2007 Czech Bar, Manchester
DJs: Tomasuchy, Javas, Michael Kobiela, Eric Vymetal
Cena: 3 (holky) / 5 €
REKLAMAREKLAMA