PAVEL EICHLER - Z HIPHOPU DO POLITIKY

Uprostřed léta, s čestvým číslem urban magu Street přišlo naráz i oznámení, že jde zároveň i o číslo poslední připravené ještě starou redakcí. Proto jsme položili dnes už bývalému šéfredaktorovi Pavlu Eichlerovi pár otázek. Nebojte, na politiku taky dojde. :-)

19.8. 2005 09:04:22 | rozhovory | rave

Ahoj, Ty jsi vlastně teď už bývalý šéfredaktor Streetu, k tomu se ale ještě dostaneme. Jaké byly vlastně počátky tohoto časopisu a kdo přišel s nápadem začít dělat ?konkurenci? BBaraku?
Ahoj, myslím, že to vyplynulo ze strategie vydavatelství, přišel s tím nejspíš Tomáš Zilvar, já se k tomu dostal až někdy v dubnu 2004. Nejdřív jsem skoro všechny texty psal sám, něco jsme koupili ze zahraničních zdrojů, postupem času přibyli další. Od začátku bylo jasný, že já budu šéfredaktor, Andreas bude přes svůj label Mad Drum šéfovat muziku, velkou práci odvedla Bára Zemanová, coby produkční. Vsadili jsme na grafiku Michala Škapy a mixované kompilace, zatáhli do hry Wiche, Oriona, Trafika - totální špičku mezi lokálními DJz. Lidi byli hlavně vyvalení z formátu Streetu, zcenili ho až později.

Zmíněný BBarak je docela dost úzce až fanouškovsky zaměřen, vy jste byli přece jen více otevřeni dalším směrům, než je striktně hip hop nebo R´n´B. Jaké to mělo ohlasy.
Zpočátku se rappaz trochu vztekali, když jsem razil cestu, že budu psát i o drum´n´bassu, to je jasný. :-) Postupem času to ale začali respektovat. Podívej se na Fivea, ten přece už dávno překročil hranice z hip hopu, i když ho mají lidi tak zaškatulkovanýho. Zajdi si zatancovat na Sedmičku až tam bude hrát Papa Ori - pak si uděláš obrázek o Streetu.

Jak vás vlastně brali čtenáři, když jste vyšli z vydavatelství, které je hodně spojováno s ?taneční? hudbou? Přece jen, valná část hip hoperů se proti technu, junglu etc. dost vymezuje.
Hele, tohle vůbec neproběhlo, to se spíš ozvalo pár týpků, kterým vadilo, že jsem předtím pracoval ve Spy a Show. Těm ale vůbec nedošlo, že jsem byl v té době úzce spjatý s časopisem Bassline a Summer of Love.

Street nám přišel jako hodně zajímavá alternativa BBaraku, byl snad i slušně rozjetý, určitě nám přišel svým způsobem perspektivnější než současná podoba XMAGu. Ty v něm teď uprostřed léta a s hotovým číslem naráz končíš. Mluví se o velkých finančních problémech?
Opravdu vám přišel zajímavý? To mě těší, někde jsem četl, že jste mu říkali Bravo pro hiphopery. :-). Vážně, nečekej, že budu neloajální k bývalému zaměstnavateli. Otázku směruj na Tomáše Zilvara. Ale máš pravdu, měl jsem z časáku opravdu velkou radost, určitě je pro takový formát prostor.

Byly v iMedii (dejme tomu) i ?ideové rozpory v tom, co je pro vydavatelství prioritou? Že třeba i ony způsobily pauzu mezi 2 čísly, která se jednou protáhla i na několik měsíců.
I to je otázka pro Tomáše Zilvara, mojí prací bylo řídit se jeho pokyny.

Zaslechli jsme, že odchází i Štěpán Dlouhý, šéfredaktor XMAGu?
Ano, mám pocit, že mi o tom říkal. Jestli chceš, dám ti na něj mail?

Ze Streetu odchází celá redakce? Co bude se Zontou? :-)
Nemůžu mluvit za ostatní, nemám zprávy, že by se konal nějaký masivní odchod. Míša je šikovná holka, pokud bude Street pokračovat, určitě o ní ještě uslyšíme. Stejně jako další. Jsem moc rád, že jsem narazil na Abdula52, Karla Veselého, Ivu Veselkovou, Honzu Jiráska, Báru Zemanovou, Jirku5 a další a další?

Vidíš pro Street nějakou další perspektivu, že by dál fungoval?
Hele, já nejsem v iMedia od 18. července, vůbec netuším, co se tam děje.


demonstrace na Letné

Nakonec taková snad odlehčující otázka na konec. Údajně jsi tvrdil, není to tak dávno, že se chceš angažovat v politice. Jsou Tvé současné aktivity kolem protestu a www.policejnistat.cz naplněním onoho tvrzení a počátkem Tvé politické kariéry? :-)
Angažovat v politice? Jasně, chci být ministr kultury. :-) Do iniciativy PolicejniStat.cz jsem vstoupil po pondělní demonstraci (1.8.) na Letné. Strašně mě naštvalo, co si ke mně jako občanu České republiky premiér Paroubtek a ministr Bublanina dovolili. Zašli jsme teda se Štěpánem Dlouhým na pivo na Bukanýra, ještě jednou si vyříkali události z CzechTeku a rozhodli se zapojit do protestních akcí aktivně. Přes Jukiho jsme se dostali do štábu a začali dělat to, co umíme - komunikovat s médii a produkci. Než jsme se rozkoukali, už jsme stáli na Václaváku a zapalovali svíčku a šup, středeční průvod Prahou byl napsaný na nás dva. :-)

REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně