CZECHTEK 2005 - HVĚZDNÉ VÁLKY?

Klidná zábava, taneční hudba pěkné počasí a slunící se roštěnky. Na straně druhé otevřené násilí proti ženám, mladým lidem. Holé ruce proti brnění, nezvládnutá situace, a další ukázky české demokracie. To vše byl CzechTek 2005.

31.7. 2005 23:42:28 | reporty | Tenzo

Na jedné straně klidná zábava při taneční hudbě a na straně druhé policejní brutalita a bezdůvodný útok. Události zachycené v následujícím textu začínají zhruba v sobotu ve 14 hod., kdy jsme po přestávce na spánek dorazili na louku u dálnice, kde se konal Czechtek 2005. Při cestě na místo konání jsme procházeli naprosto klidnou vesnicí, silnice byly průjezdné a sem tam se vyskytl i náhodný podnikatel s nápoji a jídlem. Na začátku louky jsme poslali polovinu naší skupiny na obchůzku a já s kolegou jsme se vydali pořídit fotodokumentaci místa konání a průběhu akce.

70 dodávek s robocopy
Na místě hrálo cca 15 soundsystémů, lidé posedávali na louce, několik jich tančilo, ale většina odpočívala po náročné noci. Po chvíli jsme zaregistrovali, že z dálnice začínají sjíždět policejní dodávky a staví se do řady na jedné straně louky u dálnice. zhruba po hodině se objevily další a celkově jsme napočítali cca 70 dodávek ze kterých začali vystupovat policisté a oblékat se do své výstroje. Lidé byly z jednoho soundsystému upozorněni, že louka je pronajata legálně, a tudíž policie nemá na louce co dělat a zároveň byly požádáni, aby případnou policejní akci dokumentovali.

Ještě větší agrese
Zhruba kolem 16 hod. se policie začala šikovat do řady a postupovat k jedné straně louky. Odhadem asi 1.200 policistů v těžkém postroji. Když dokončily tvorbu formace tzv. rojnice, začali na rozkaz svého velitele postupovat směrem do středu louky. Zhruba po 20 metrech začali před sebou tlačit první lidi a ti se začali nečekaně bránit. Jedinou zbraní proti těžkooděncům byly holé ruce, plastové láhve a láhve od piva. Po dopadu několika těchto náhradních projektilů začala policie po lidech dělobuchy a slzný plyn. To vystupňovalo ještě větší agresi. Bylo nasazeno vodní dělo a lidé začali útočit i klacky. Levé křídlo rojnice (tedy blíže k dálnici) vyčkává a lidé se s policisty i baví. Na některých je vidět, že je jim celkem ?proti srsti? útok na neozbrojené lidi. Boje na pravém křídle se stupňují a objevují se i první sanitky. Policisté pomalu, ale jistě postupují kupředu a malé hloučky technařů nechávají za sebou.

První rozbitá dodávka
Cca 1 hodinu po začátku razie se komando policistů dostává k prvním soundsystémům a začíná jít do tuhého. První rozbitá dodávka plná policistů odjíždí na stanoviště a přichází posila v podobě druhého vodního děla. Technaři, značně naštvaní postupem policie, útočí i zezadu a zde se ukazuje neprofesionalita některých policistů. Nejsou schopni krotit se a vědomí toho, že mají moc začíná vystupovat na povrch. A tady je první vsuvka:

Vsuvka - naprostá profesionalita
Policisté postupují mezi dvě auta soundsystému. Mladá slečna, odhadem tak 17 let, přibíhá zezadu k jednomu těžkooděnci a prázdnou rukou sevřenou v pěst mu zasazuje úder do krunýře jeho vesty. Policista se otáčí a slečna se dává na útěk. Bohužel se ale zasekává mezi auty a dostává první údery tonfou. Zároveň ji policista tahá za nohu ven. Přibíhá zřejmě její přítel se snahou ji bránit a rovněž napadá holýma rukama policistu. Začíná honička a policista bohužel nemá šanci hocha chytit. Háže po něm svou tonfu, ale mine cíl a lidé okamžitě vybíhají mu ji sebrat. policistovi zřejmě dochází co udělal a proto se snaží zachránit svou výbavičku. Bohužel prší a to znamená jediné, mokrá trávě mění policejní boty v brusle. Následuje dost ošklivý pád doprovázený potleskem okolních lidí. Tonfa mění majitele.

?getapo, gestapo?
Vzhledem k tomu, že jsem chtěl udělat i nějaká fota přímo z ?kotle? utíkám k místu největších bojů. Jsme svědkem toho jak mladé ženě vybuchuje pod nohama patrona slzného plynu. Okamžitě jde k zemi a zůstává dusící se a zvracející ležet na trávě. Já jsem rovněž zasažen plynem a začínám kašlat a slzet. Jednomu z policistů se rovněž nelíbí můj fotoaparát, kterým se snažím zachytit jak mlatí bezbrannou mladou slečnu. Jde po mě a já se dávám na útěk. Než mě stačil dohonit, jedna ze slečen od systému ho napadá a je rovněž pacifikována. Naštěstí se po ní policista jen ohnal rukou a začal se starat o okolí. Kolem projíždí stále více sanitek a také rozbitých dodávak policie ČR. Technařská komunita začíná hromadně skandovat ?getapo, gestapo?, ale boje pomalu ustávají je ojediněle dochází k útokům. Poslední větší který jsme vyděl proběhl, když policisté začali sahat na aparaturu jednoho systému.

Celý zásah, byl naprosto neopodstatněný, protože účastníci Czechteku by louku po párty uvedli do původního stavu a nedělali ani žádné výtržnosti během párty.

Rušení nočního klidu je také jen výmluva, vzhledem k tomu, že louku odděluje od vesnice dálnice, a ta je slyšet víc jak veškerá hudba.

Pan min. vniztra Bublan je pro mě pro své lhaní a nekompetentnost naprostý odpad a měl by okamžitě rezignovat. Je pěkná srabárna sedět na pr**li v parlamentu a poslat policisty rozehnat nekonfliktní lidi na bezproblémové párty. Je mi líto ztrát na obou stranách a je mi jasné, že policie plnila jen rozkaz člověka, který si jen udělal dobře před odpůrci techna. Doufám, že se dočkáme nějakého rozumného řešení těchto situací a tento incident se nebude opakovat.
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně