Lakeside Church - Sunrise: Beznadějní romantici?

Je zajímavé, jak pod povrchem naší pozornosti žijí subkultury hudebních stylů, které jsou již dávno považovány za mrtvé a občas vylezou na světlo. Tak po NY punku, disco kýči z poloviny 80tek a heavy metalu na své znovuobjevení čekají žánry, jako jsou EBM nebo právě novoromantici?

24.1. 2005 23:42:29 | recenze | Jan „ian“ Hromek

Chvilka teorie
V teorii umění souběžně vedle sebe běží 2 tendence sledování starší módy - revival a survival. Česky: návrat a přežívání. Jinými slovy, když si budete brousit své staré kazety z 80. let, bude to survival, když po nich šáhne vaše o 10 let mladší ségra, bude to revival. Lakeside Church jsou survival jak prase.

Kdo to, co to?
V propagačních materiálech, které mi spolu s CDčkem došly, ani na webu jsem se o kapele mnoho nedozvěděl, takže jen stručně: jde o 3člennou partu odchovanou "Depeche Mode a alternativní britskou scénou 90. let"?, která s největší pravděpodobností působí v nejvíce v Praze. Zde loni v létě hráli na Electro Prague Festival 2004 a zde taky v pátek na "Sedmičce" album pokřtí.

Booklet s vůní lesa
Nejdřív se musím trochu zmínit o obalu - je totiž hodně nezvyklý (a povedený). Krabička byla přelepena páskou, do které bylo napuštěno zvláštní aroma, co při otevření naplnilo pokoj vůní lesa (Btw. Jedna píseň na albu se jmenuje Forest). Nečekejte klasický booklet - každá píseň má svůj samostatný list, který na jedné straně obsahuje text a na druhé nějakou náladotvornou fotografii: lavička v parku, staré temné schody, váza na zdi, do tmy svítící okno... Témata fotek nejsou volena náhodně, ale perfektně sedí k atmosféře, která z alba přímo vytéká v temných chuchvalcích.

Ach, tolik smutku...
Už jen název alba (Východ slunce) i kapely (Chrám v jezerní krajině) dávají tušit, co od nich můžeme čekat. Povětšinou pomalá elektronika, plná klenutých melodií, těžkých beatů, smutných nálad a také hodně neveselých a intimních textů, jejichž nejčastějšími motivy jsou samota, láska, hledání, sny, strach z nicoty, zklamání, pocit z něčeho neznámého a tíživého i únik do tajemných zahrad a neskutečných a fantazijních krajů.

Janne: a taky je zajimavy, ze vetsinou ty nejhezci texty clovek napise, kdyz je mu nejhur, kdyz se sam trapi.. Sweet Little Sister je zrovna takovej pripad...

Jednou v praci jsem si vsimnul jedny kamaradky, ktery jsem, protoze mi tak rozumela, rikal "sestricko" (ted me napadlo bylo to docela davno predtim nez jsem poprvy slysel termin 'soulmate').. trapila se, celej svet byl cernej a plnej zla a nestesti..

A zase Ti Depešáci
Pokud máte rádi Depeche Mode třeba v jejich nejvíce spirituálním období kolem alba Songs of Faith & Devotion, mohli by vás LC zaujmout, ostatní posluchače asi zarazí to, že hudební vkus členů LC ustrnul někde v době přelomu posledních 2 dekád minulého století, tedy doby, od které elektronika urazila pořádný kus cesty. Na druhou stranu se dá argumentovat stylovou čistotou a nakonec i tím, že podle mnohých od čas vrcholných počinů Depešáků prostě nic lepšího nebylo. :-) Sunrise hraje docela slušně, vše tiká a bublá na svém místě a v pravý čas (snad jen bych vypustil až příliš "sladkou" Looking for You), samozřejmě v rámci žánru, stylově také hudba Lakeside Church trochu sklouzává do občasných klišé a možná i lehkého plagiátu. Holt Depešáci jsou jen jedni.

Zlé časy?
I když CD určitě žádná komerční pecka nebude, oceňuji ochotu firmičky X Production vydat další zajímavý titul (např. po Analogue Voodoo od The Nihilists nebo Hořkém menu od Naší věci). Prostě pořád o zlých časech raději zpívat, než na ně nadávat někde v hospodě u piva?

Lakeside Church jsou: Janne, Max, Robbie
Sunrise (69 min.): It's Still Me, Looking for You, Dark Land, Follow Me, Forest, Guns and Bells, Cold, You, Wake Up, Garden of Eden, Sweet Little Sister (+ 2 rmx)
Vydalo: X Production (2004)
Příští koncert: 28.01.2005 - klub 007, Praha
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně