Kölsch: Mám naplánováno nové album

Na konci května čeká Prahu další velká elektronická show. Do Roxy se vrací jeden z velikánů současné elektroniky, dánský hudební vypravěč, excelentní hudebník a člen respektovaného nezávislého labelu Kompakt - Kölsch.

6.5. 2019 10:19:34 | rozhovory | Carl W

- Carl W: Ahoj Rune, jaký jsi měl dneska den?

- Kölsch: Zatím výborný. Právě jsem se vrátil z fitka, takže vše je na dobré cestě.

Pojďme rovnou k hudbě. Kdy můžeme očekávat tvé nové album? Ta poslední vyšla vždy ve dvouletých cyklech v letech 2013, 2015 a 2017, takže pokud mě mé matematické schopnosti neklamou, tak jej můžeme čekat letos, že?

Ano, matematika ti asi indikuje, že v roce 2019 by ses ode mě měl dočkat nového alba. V květnu mi ale vyjde desetitrackový Fabric Mix, kde naleznete pouze mou produkci, takže myslím, že to by se za album považovat dalo. Moje další album je pak naplánováno na konec tohoto nebo začátek příštího roku. Pořád tvrdě pracuji na tom, aby bylo vše připraveno. Pokud jsi slyšel některý z mých posledních setů, tak jsi určitě něco, co jsem právě testoval, zaslechl.

Jak bylo řečeno před chvíli, pracuješ ve dvouletých cyklech. Opravu ti trvá celé dva roky dát dohromady album?

Opravu to na ty dva roky vyjde. Hlavně, když chceš do alba ze sebe dostat to nejlepší. Všechna má dosavadní tři alba začali z asi 30 demo tracků a po jejich testovaní jich tak 12 až 15 zůstalo. Následně si několik měsíců hraju s aranžemi a nechám si původní zvuky přehrát živými instrumenty. Vše následně vezmu zpátky do studia a snažím se ten zvuk vyladit tak, jak nejlépe umím. Je to pěkně dlouhý proces, hlavně když připočteš ještě press vinylových desek a další věci.

Pojďme si chvilku popovídat o tvé kolaboraci s Tigou – konkrétně track Hal, který jste vypustili ven loni. Hrál na všech velkých eventech po celém světě a v prodejnosti si vedl taktéž skvěle. Skládali jste jej přímo spolu ve studiu?

S Tigou nám to jde spolu opravdu báječně. Pozval jsem jej ke mě do studia v Kodani, kde jsme strávili několik dní a dostali ze sebe pár parádních tracků. Bylo to velmi jednoduché, šlo to v podstatě samo.

Poslechni si: Kölsch & Tiga - Hal

A máte podobný studiový sedánek naplánovaný i v budoucnu?

Zatím nemáme, ale hudbu tvoříme oba a určitě se zase sejdeme.

A co další umělci? S kým budeš kolaborovat v budoucnu?

Po spolupráci s Michaelem Mayerem, Tigou a Sashou mám domluvené další spolupráce, ale zatím ještě nesmím konkrétní jména prozradit.

Tvoje párty Kölsch presents IPSO propaguje právě tvoje nové vydavatelství. Máš v plánu z něj postupně vybudovat větší hudební značku?

IPSO je pouze pro mé kolaborace a remixy. Prostě už nemám čas podepisovat nové umělce. Takže to zůstane pouze jako platforma pro mě a umělce, s kterými rád spolupracuji.

Co tedy na IPSO v nejbližší budoucnosti vyjde?

Udělal jsem dva remixy pro Jam & Spoon jejich klasiky Stella a na IPSO vyjdou již brzy. Jeden z nich vyjde pouze na vinylu, takže si tu desku určitě kupte!

Hrál jsi na 25. výročí největšího techno festivalu Time Warp. Jak se tento gig liší od těch dalších? Je něčím speciální? Asi jsi tu potkal hodně známých, co?

Time Warp je snad jediná akce v roce, kdy mají umělci možnost si pokecat a poslechnout si sety svých kolegů. Pro umělce je tato akce parádní, protože se můžeme v pohodě pohybovat ze stage na stage a poslechnout si mnoho nové hudby. Vždycky skončí na pódiu, kde hraje Laurent Garnier nad ránem. Je to taková paráda jej poslouchat – i po tolika letech!

Pár měsíců zpátky jsi hrál v Antverpách desetihodinový set. Jak to zvládáš, myslím fyzicky, hrát tak dlouho?

Možná to bude znít trochu divně, ale chodím třikrát týdně do fitka právě proto, abych takové sety zvládnul. Strašně hrát hraju šesti i desetihodinové sety, ale musím být opravdu ve formě. A taky je důležitá dobrá obuv.

Poslechni si: Kölsch - 10 Hour Set @ IPSO Antwerp (8 Dec 2018)

A co hudba. Dovedeš se tak dlouho soustředit, aby měl set nějaký vývoj? Jak k tomu přistupuješ?

Díky bohu hraju už od roku 1993, takže mám v zásobě opravdu hromadu tracků. Pro desetihodinový set je důležité vybrat si tempo a dávat pozor na dynamiku a intenzitu. Mám rozdělenou hudbu do 12 složek a v každé tracky na aspoň tři hodiny, abych měl jistotu, že budu mít z čeho vybírat. Každou hodinu se pak přesunu do nové složky a každé obsahuje trochu více energické tracky. Tempo začínám na 118 BPM a za deset hodin se dostanu na 126 BPM. Tento konkrétní set je na mém Soundcloudu, takže si jej každý může poslechnout.

Chtěl bych se trochu zaměřit na tvůj profesní vývoj. Co jsi vlastně dělal, než jsi začal naplno vydělávat na živobytí hudbou?

Pracoval jsem ve školce, jako barman i jako uklízeč a taky chvíli v telemarketingu. A všechny ty práce byly otřesné.

A kdy nastal ten zlom?

K hudbě jsem vždycky směřoval a nikdy jsme neměl nějaký Plán B. Ale samozřejmě všichni máme složenky, které musíme platit. Ten moment pro mě nastal, myslím ten, kdy jsem si uvědomil, že si budu moci vydělávat hudbou, když mi byla nabídnuta rezidentura v kodaňském klubu Rust. Hrál jsem tu každý víkend, abych nastřádal peníze a mohl skončit v zaměstnání. Dobře si pak pamatuju konverzaci s mým bratrem, kdy jsem se zmínal, že si nevěřím, že bych to zvládnul – přece jenom velmi málo lidí si vydělává hudbou. A on mi řekl: „Máš pravdu, hudbou se uživí minimum lidí, ale proč ty bys nemohl být jedním z nich?“ Ta věta mi zůstala v hlavě.

Máš nějaký track nebo album, pro který bys chtěl zůstat lidem v paměti?

Na toto neumím odpovědět. Udělal jsem obrovskou spoustu tracků a všechna má alba pro mě něco znamenají. Pořád se tlačím do něčeho nového, co by i pro mě bylo čerstvé.

Kterého umělce bys chtěl potkat, pokud bys mohl?

Arva Pärta.

Nastal u tebe někdy moment, kdy jsi zpochybňoval kariéru, kterou sis zvolil?

Samozřejmě. Po otřesném vystoupení, zrušených letech i po rodinných problémech. Je to prostě hodně času, který trávíš daleko od svých blízkých a těch, které miluješ. To je těžký.

A co děláš ve volných dnech, když nehraješ a necestuješ?

Ráno jdu do fitka, pak káva s přáteli, studio a večer rád něco uvařím. Mám to rád velmi jednoduché, když nemusím cestovat.

Máš nějaký hudební pravidlo, který nechceš nikdy porušit?

Nechtěl bych se nikdy opakovat.

Kdybys nemohl dělat to, co děláš teď, ale mohl by sis vybrat jakoukoli jinou profesi – co by to bylo?

Miluju vaření, takže bych mohl být kuchař. Hodně mých známých vede restaurace, takže i vím, jak náročná práce to je.

Video: Kölsch@ IPSO, ADE (2018)

PARTYINFO

Kölsch

24.05.2019 Roxy, Praha
DJs: Kölsch, Zissou
2. stage:: Dansi + host Roxy Presents
Cena: 490 + poplatky
REKLAMAREKLAMA