MDSLKTR: Ve dvou je méně rozhodování

Po úspěšné éře v projektu Moderat přichází Gernot Bronsert a Sebastian Szary na scénu jako MDSLKTR. A se svou audiovizuální live show si podmaní na konci února Roxy.

19.2. 2019 06:07:01 | rozhovory | Carl W

- Carl W: Ahoj Gernote a Sebastiane. Potkali jste se v roce 1992, je to tak? Co vás dalo dohromady? Byla to hudba?

- MDSLKTR: Ahoj. Hudba pro nás byla klíčem k našemu setkání. Znali jsme se sice už z osmdesátých let ze školy, kde jsme oba pracovali na divadelním projektu s postiženými dětmi. Gernot připravoval maloval na pódium své graffiti a já (Sebastian) jsem se staral o hudbu pomocí svých kazet a synťáku Juno 106. Na představení také pracovaly obě naše mámy.

V roce 1996 jste začali jako Modeselektor vystupovat. Proč jste zvolili tento název? Co je za tím?

Ve studiu máme hračku s názvem Roland RE-201 Space Echo. Dlouho jsme jí používali. Je to vlastně delay s pružinovým reverbem – milionkrát použitým snad ve všech dub- reggae skladbách. Velký středový knoflík uprostřed pro přepnutí delay režimu nese název „Modeselector“. A my jsme tedy jenom vyměnili písmeno „c“ za „k“ – vypadalo to totiž lépe.

A pamatujete si na moment, kdy jste si řekli, že jste opravdu hrdí na to, co jste jako Modeselektor dokázali?

To bylo v roce 2002, kdy jsme měli naše první vystoupení mimo Německo. Dostali jsme požadavek nahradit jeden techno projekt. V té době jsme měli teprve před první releasem a živé hraní bylo něco, na čem jsme sice pracovali, ale rozhodně jsme nebyli plně připraveni. Takže jsme nakonec hráli jen bicí a basu ve smyčkách, ale publikum si to užilo. A od té doby jsme začali sbírat bookingy po celé Evropě a definovali jsme svůj zvuk.

Ještě do nedávné doby jste hodně spolupracovali se Saschou Ringem jako Moderat. Jaká byla spolupráce právě s ním?

Práce se Sashou je nádherná, příjemná a vyčerpávající. Ale to musí být vždycky právě takto.

Jak se vlastně liší vaše práce ve studiu, když produkujete ve třech?

Ve dvou je méně rozhodování. Jakmile jsme dva, tak neexistují momenty typu „ano-ano-ne“ nebo „ne-ano-ne“. Je pouze „ano-ne“ a „ano-ano“. Pokud oba s něčím nesouhlasíme, tak nápad hned zahazujeme a pracujeme na dalším.

A co se týče technologií – používáte to stejné se Sashou i následně jako Modeselektor?

On tady vlastně v našem setupu není žádný velký rozdíl, když pracujeme jako Moderat a Modeselektor. Nicméně jakmile jsme začali hrát živé koncerty jako Moderat, začali jsme používat více gearů, které jsme měli jako Modeselektor. Během turné jsme také upravovali další technické věci.

Poslechni si: MDSLKTR - Wealth

Loni jste se po delší době dostali na výsluní jako MDSLKTR s deskou Wealth na Monkeytown Records. Jednalo se kolaboraci s Funmi Ohiosumah. Proč padla volba právě na ni?

Požádali jsme spřátelenou agenturu, ať nám doporučí nějakou grime/hip-hop vokalistku. První volnou byla Flohio (umělecké jméno Funmi Ohiosumah – pozn.red.). Hned jsme ji pozvali tedy do Berlína. Při letu z Londýna do Berlína však ztratila zavazadla se všemi jejími věcmi. A tak si v nákupním centru ve sportovním oddělení koupila černo-žlutou tréninkovou soupravu Borussie Dortmund. Zahráli jsme jí pár našich věcí a jí se hodně líbil právě rytmus songu Wealth. Jakmile jsme přišli spolu do studia, už měla napsaná všechna slova a za necelé čtyři hodiny zkoušení a přehrávek byla skladba na světě. A tak ná ještě zbyl prostor na to nahrát s ní další dva tracky. Spolupracovat s ní byla paráda, je to velká profesionálka.

Takže jste také velcí fanoušci hip-hopu?

Jasně, to byl první styl, co ovlivňoval naši hudbu.

Letos jste nás poctili acidovým EP I Am Your God / Bronko. I Am Your God je pořádná techno pecka na velké festivaly, jak probíhala produkce takového tracku u vás ve studiu?

Téměř každý track začínáme se základní smyčkou bicích, basů a synťáků. Několik minut si ji pouštíme a jakmile začneme cítit, že na tom něco bude, tak postupně pokračujeme, dokud celý track nedokončíme.

Jo a mimochodem, proč se z Modeselektor stali MDSLKTR?

V roce 2002 jsme si koupili devatenáctipalcovou rackovou jednotku Ontek 5000 ve které byl „Stereo to Real Mono Super Gate FX“. Ten vyřadil všechny samohlásky ze slov, které jsme do Onteku 5000 posílali. A tak vznikl MDSLKTR.

A co vás tedy jako MDSLKTR čeká v budoucnu?

Těšíme se na naši tour a na to, až budeme hrát novou živou show.

A na co se těšíte v soukromí?

U nás jsou osobní věci hodně spojené s tím, co děláme jako Modeselektor. Zkoušíme jít méně masa, více sportovat – třeba jezdíme na kole nebo běháme. A taky opravujeme naše „sedmdesátkový“ káry :-)

PARTYINFO

Modeselektor

27.02.2019 Roxy, Praha
Live: Modeselektor, Catnapp
Cena: 530 + poplatky
REKLAMAREKLAMA