Jaká jsou nejlepší alba za rok 2018?

Stejně jako předchozí roky, tak i letos se podíváme na to, která alba nám tady v redakci hrají a která rozhodně nesmíte přehlédnout.

28.12. 2018 14:04:30 | ankety & názory | Carl W

Už téměř naše povánoční klasika, protože seznam našich oblíbených alb vám letos nabídneme posedmé. Určitě mrkněte na ročníky předchozí (2012, 2013, 201420152016 a 2017) a pojďme se vrhnout na letošek. Výběr byl fakt velký, do finálního listu se nám dostalo celkem 96 alb a z toho jsme nakonec museli nějak dostat tu pětadvacítku nejlepších. A takto to dopadlo ...

10. Himalayan Dalai Lama - Orange Coloured Rose Leaves [Gergaz] 

Slovenský label vsadil s brněnskou kapelou na staré synťáky v kombinaci s aktuálními elektronickými trendy. A musíme uznat, že se to vyplatilo. Zajímavých českých alb vyšlo letos opravdu překvapivě hodně, deska Orange Coloured Rose Leaves od Himalayan Dalai Lama však nad všemi vyčnívá.

9. Deep’a & Biri - Dominance [Black Crow Records]

Přišlo mi, že druhé album izraelské dvojky prošlo světem tak nějak bez povšimnutí. A myslím, že to je chyba. Itai Biri a Yaron Amor dominují hypnotickým groovem, který perfektně padne k jejich temně tajemnému technu - zkuste třeba skladbu False Memories a bude vám jasné, o čem je řeč.

 
Itai Biri, Yaron Amor

8. Skee Mask - Compro [Ilian Tape] 

Bryan Müller momentálně kraluje na poli breakbeatu i ambientu, za což může ve velké míře jeho druhá studiová deska Compro. Na jednu stranu divokost v albu jistě motivuje klubovou hudbu dostat se dál za hranu dosud známého, na tu druhou nemá běžný posluchač problém se do alba ponořit a nachat se jeho klidem unášet. A takové spojení zvládne opravdu málokterý producent.

 

7. Chris Liebing - Burn Slow [Mute] 

Velikáni taneční scény pochopili, že jejich cestou je rozšiřovat obzory mainstreamovému publiku. Tou cestou jde nyní třeba Richie Hawtin, ale taky Chris Liebing, který se upsal světové značce Mute. Hodně recenzentů jej za to odsoudilo, já to vidím naopak. Downtempo, synťáky i elektronika z osmdesátek neurazí, příchuť temného techna potěší. 

6. Pleasurekraft - Friends, Lovers, and Other Constellations [Kraftek] 

Kalle Ronngardh i Kaveh Soroush si užívají úspěchy v komerčním "beatportovém" technu. Zakládají si na atmosférických plochách a "drumcode" beatu - jeden by pak řekl, že to víc klišé snad ani být nemůže a debutové album Friends, Lovers, and Other Constellations bez mrknutí oka přešel. Na druhou stranu na parketu jejich klubová poloha funguje zaručeně a většina tracků má "něco navíc", díky čemuž si na ně i po čase vzpomenete.   

5. Markus Suckut - Heaven Is A State Of Mind [Rekids] 

Markus vyždímal ze svého techna emoce a díky tomu je album Heaven Is A State Of Mind podle mě vůbec jeho nejlepším releasem. Pokud hledáte definici moderního techna, tak zní přesně takto. Spojení melancholických melodií, trippy atmosféry a analogových beatů je blaho na duši i pro uši. Pokud máte rádi techno, toto album si opravdu užijete.

4. Jon Hopkins - Singularity [Domino]

Jonathan Julian Hopkins přišel letos po pěti letech se svým novým albem a se Singularity všem ukazuje svou hudební genialitu a vyjímečnost. Nic pro něj není limitem, posluchače hned u první skladby dostane do tranzu a ten nemá šanci uniknout. Přichází euforie i šílená touha tancovat, drogy nejsou potřeba.

3. Daniel Avery - Song For Alpha [Phantasy Sound]

Plastikman, LFO nebo Aphex Twin můžou do party hrdě přivítat Daniela Averyho. Ten se na Song For Alpha pohybuje někde mezi klubovým peaktimem a dobou, kdy odcházíte z afterpárty domů. Jinak to definovat asi neumím. Čirý psychedelismus se tu mísí s tou nejintenzivnější basovou linkou, jakou si dovede přestavit.

2. DJ Bone - A Piece Of Beyond [Subject Detroit]

Legenda elektronické hudby Eric Dulan letos vyslal do světa rovnou dvě alba. Na A Piece Of Beyond nabízí spletitý detroitský zvuk, mechanickou tvrdost a hlavně taneční techno od začátku až do konce. Dejte si třeba skladbu Sweat a je vám jasné, že tady klidné podupávání si do rytmu prostě stačit nebude. 

1. Prime Minister Of Doom ‎- Mudshadow Propaganda [Planet Uterus] 

Tam kde Traumprinz končí, Prime Minister Of Doom začíná. Nabízí hudební eposy plné nastydatého tribalu, emotivních zvuků a moderního minimal techna. A proč se má právě Mudshadow Propaganda vyhřívat v čele našeho žebříčku? K albu se musíte propracovat, na první poslech vás zaujmout nemusí a pokud se k němu dostanou lidé nepolíbení undegroundem - nemají šanci. Kdyby se desky neripovali na net, bez fyzického média máte smůlu. A v klubech jej taky moc často neuslyšíte, zájem o desku byl obrovský a na všechny se prostě nedostalo. Takže Mudshadow Propaganda sice možná není pro všechny, ale mimo jiné i právě proto nás tolik baví. Tak hezké svátky!

Další umístění:

 • 11. Shlomo - Mercurial Skin [Taapion Records]
 • 12. Martyn - Voids [Ostgut Ton]
 • 13. Antigone - Rising [Token]
 • 14. Demdike Stare - Passion [Modern Love]
 • 15. L.B. Dub Corp - Side Effects [Mote-Evolver ]
 • 16. Gui Boratto - Pentagram [Kompakt]
 • 17. dBridge - A Love I Can't Explain [ Exit Records]
 • 18. DJ Healer - Nothing 2 Loose [All Possible Worlds]
 • 19. Donato Dozzy - Filo Loves The Acid [Tresor]
 • 20. Blawan - We Will Always Dry [Ternesc]
 • 21. Inigo Kennedy - Strata [Token]
 • 22. Héctor Oaks - As We Were Saying [Bassiani]
 • 23. DJ Koze - Knock Knock [Pampa Records]
 • 24. Skeptical - Enjoy This Trip [ Exit Records]
 • 25. Tom Trago - Bergen [Dekmantel]
REKLAMAREKLAMA