Z kouzelného techno deníčku aneb Jak se paří v Austrálii

To, že žiju na opačné straně zeměkoule, to už jste asi zaregistrovali. A pro ty, kdo ne, tak připomínám, že se už třetím rokem nacházím v Austrálii, Sydney. Zatímco vy se chystáte na zimu, nám tu začíná léto.

4.11. 2018 11:37:54 | rozhovory | Kouzelná

S létem tu začíná sezona letních festivalů. No a já se rozhodla, že je pro vás prozkoumám. Tím prvním festivalem, který mi do hledáčku spadl, je Return to Rio. Tenhle dvoudenní festival se nachází kousek od Sydney. Letos oslavuje 5. narozeniny a já měla to štěstí, že organizátor festivalu Ricky Cooper svolil k rozhovoru o tom, jak jeho festival vznikl. Takže pokud jste zvědaví, jak se paří v Austrálii, čtěte.

- Kouzelná: Odkud původně pocházíš?

- Ricky Cooper: Jsem z Londýna, ale žiju v Austrálii již 15 let.

Jak tě napadlo uspořádat festival Return to Rio?

Asi před sedmi lety ... Kdysi tu byl úžasný malý festival, který všichni milovali a který se konal v letovisku Del Rio Resort s názvem Playground Weekender. Bohužel to skončilo, takže o pár let později jsem si myslel, že je čas vrátit se do Ria.

Slyšeli jsme, že první festival byl skutečně u bazénu, můžeš nám říct něco víc?

Ano, původní koncept měl zůstat velmi malý. Myšlenkou bylo jen prodat 1.000 zlatých lístků na třídenní pool party. V podstatě, podobně jako Willy Wonka's Golden Tickets ... pokud jste měli jeden v ruce, byli jste nadšeni jako děti ve filmu.

Byl jsi někdy v Riu?

Ano, nedávno jsem jel do Ria na líbánky, je to báječné místo.

Online magazín hhhappy.com přirovnává festival Rio k festivalu Burning Man. Byl jsi někdy na festivalu Burning Man?

Ano, v roce 2011 jsem měl to štěstí. Setkal jsem se tam s úžasnými lidmi a dýdžeji na pár opravdu skvělých párty v písku a prachu pouště. Ve skutečnosti byl nápad na festival inspirován atmosférou, kterou zažiješ v Burning Man. V dnešním světě jsou myšlenky Random Acts of Kindness (zvláště s těmi, o kterých ani nevíte) tak skvělý koncept, že jsme jej chtěli použít i v našem festivalu.

Setkal jsi se se svojí přítelkyní na festivalu? Anebo odkud pochází myšlenka on-line randění?

Ne, seznámil nás náš přítel. Toto mě napadlo po tom, co jsem vyslechl osudy lidi, kteří se seznámili na našem festivalu. A z některých známostí se stali celoživotní partneři. Tam je totiž tolik lásky a dobré vibrace, je to ideální místo, kde se zamilovat.

Řekl bys nám nejhorší zážitek, který se ti stal během festivalu?

Myslím, že to nejhorší, co se stalo, bylo v počátcích našeho festivalu, když byl náš festival jen pool party. Tenkrát tam hrál Ten Walls a někdo z davu na něho vypálil vodní pistolí, bylo to bohužel hned na začátku jeho live setu a on odešel z pódia. Odmítl se vrátit zpět, protože cítil, že ho publikum nerespektuje.

A teď nejlepší zkušenost.

V loňském roce mi bylo řečeno, že Lee Foss nedostane vízum do Austrálie, takže nemohl hrát. Tak jsem napsal na Facebooku prohlášení, aby to všichni věděli. Někdo napsal na naši zeď, že bychom se měli zeptat Carla Coxe, aby to vzal za něj. Později, když jsem někde hrál, zaťukal mně na rameno Eric Powell, který mně řekl, že si Carl Cox četl můj příspěvek a že rád zahraje. Na Facebooku jsem jen zmínil, že místo Lee Foss bude hrát speciální host. Měli jste vidět to publikum, když na stage nakráčel Carl Cox. Ta atmosféra – na to asi nikdy nezapomenu.

Pokud jde o letošní line-up, na jakého DJe se těšíš nejvíce? A kde bereš inspiraci pro výběr DJů?

Tohle je těžká otázka. Musím připustit, že v letošním roce jsem si dopřál a oslovil a pozval si své oblíbené DJe. A z letošní sestavy jsem nadšený víc než kdy předtím. Kdybych musel vybrat jednoho, musel bych říct Lee Burridge. Zkoušel jsem ho oslovit už dřív a teď to konečně vyšlo. Máme rádi šťastné melodie! Při výběru umělců se snažím pokrýt alespoň několik různých žánrů, takže je tu něco pro každého. Jsou žánry, které lidé tolik neznají, takže objeví něco nového. Mám tendenci zůstat daleko od "velkých" jmen, které nemají žádnou duši, protože to prostě není to, o čem je Rio.

Festivaly v Austrálii mívají často špatnou pověst, protože tam někdy umírají lidé z užívání "nedovolených látek" nebo předávkování drogami. Proč organizátoři tyto akce více nezabezpečí, když mají k dispozici testovací zařízení?

Jako promotéři se všichni zcela shodneme a přejeme si, abychom byli schopni provádět testování na našich akcích. Je zřejmé, že australská policie nevěří v zařízení pro testování pilulek a nedovolí je používat na festivalech v NSW (Nový Jižní Wales – australský stát, ve kterém leží město Sydney - pozn. red.). Domníváme se, že velké množství těchto incidentů je způsobeno obavami ze strany policie, která vytváří přístup založený na nulové toleranci. To často vede k tomu, že mladší děti zpanikaří a vezmou všechny své léky najednou, když u vchodu vidí policii a spoustu cvičených psů. Doufejme, že se jejich přístup změní a udělají pro každého bezpečnější prostředí.

Jak bys popsal hudební scénu v Austrálii?

Hudební scéna je tu skutečně živá. Je ale smutné vidět, že zákony (Sydney Lock Out Law – právní předpisy z únoru 2014, který nařizují zavírání barů a hospod v určitou hodinu s cílem snížit násilí vyvolané alkoholem – pozn. red.) vedou k tomu, že většina barů a klubů v Sydney se zavírá, ale na jejich místě se rozvíjí festivaly a události. Takže je tu spousta nových a vzrušujících projektů. V Melbourne je hudební scéna velmi živá a velmi podobná Evropě.

Jaké další festivaly doporučuješ cestujícím z Evropy?

V Austrálii je spousta úžasných festivalů. Některé z našich oblíbených jsou Subsonic, Electronic Garden, Rainbow Serpent, Lost Paradise, Strawberry Fields, Let them Eat Cake, Pitch a Days Like This.

Video: Return to Rio 2018 - Line-up Announcement

PARTYINFO

Return to Rio 2018

09.11.2018 - 11.11.2018 , Sydney
DJs: Sasha, Lee Burridge, Skream, Roni Size, Greg Wilson, Late Nite Tuff Guy, Mr C, Blond:ish, Cid Inc, Hoj, Tara Brooks, Oona Dahl
REKLAMAREKLAMA