Chris Liebing: Je čas, aby nastala změna

Elektronický mág Chris Liebing se loni upsal labelu Mute pro svou novou desku, ke které přispěl třeba i Gary Numan. Teď album Burn Slow získává nadšené reakce z hudebního světa my dostali příložitest Chrise vyzpovídat a zjistit si k LP něco bližšího.

25.10. 2018 11:15:25 | rozhovory | Carl W

- Carl W: Ahoj Chrisi, jsi známým veganem a propagátorem zdravého životního stylu. Chodí za tebou kolegové DJové pro rady?

- Chris: Ano, někteří přijdou pro radu, někteří s mými názory souhlasí a jiné ne. Ale vždy se snažím být co nejvíce nápomocný. Jsou tu kamarádi jako Tassilo z Pan Pot, Amelie Lens nebo Coyu, kteří se aktuálně snaží stát, nebo už jsou, vegany. Takže máme tady pomalu se rozrůstající komunitu, která se snaží říct světu, že naše budoucnost by měla být veganská. Protože jinak nám životní prostředí, zvířata a ani naše zdraví rozhodně nepoděkují.

Společně s tebou veganství hodně promují taky Moby, Josh Wink, Rebekah nebo Tommy Four Seven. Zapomněl jsem na někoho?

Je jich hodně. Kromě tebou zmíněných jmen bych určitě nezapomněl na Idu Engbert, která je v tomto také velmi aktivní. A předpokládám, že se tyto kruhy dále budou rozrůstat.

Myslíš, že se někdy dostaneme do bodu, kdy civilizace nebude jíst maso a mléčné výrobky?

Nemyslím si, že je to možné, myslím, že je to povinné. Domnívám se, že za méně než dvacet let – pokud se vůbec dostaneme tak daleko – vzhledem ke klimatickým změnám, maso bude zakázáno. Možná, že maso nebude zakázáno, ale může být zakázáno chovat krávy pro mléko a maso, protože tento proces vyžaduje tolik sladké vody, tolik půdy a produkuje tolik emisí skleníkových plynů a fosfátů, že nevidím žádnou jinou cestu, jak bychom mohli udržet tento životní styl. Kromě toho budeme stále více lidí na této planetě. Faktor zdraví hraje velkou roli. Nemůžeme si dovolit, aby se všichni, když zestárnou, byli nemocní. Zvláště mléčné výrobky a samozřejmě červené maso jsou známy tím, že způsobují mnoho onemocnění. Takže z hlediska ochrany životního prostředí a zdraví je už dávno na čase, aby nastala změna. A to jsem ani nezačal mluvit o životních podmínkách chovaných zvířat.

Pojďme už k muzice. Vydal jsi album Burn Slow – proč jsi zvolil tento název?

V podstatě je to jediný název, který mi dává smysl. Pointou tohoto alba je to, že se při poslechu dokážeš na chvíli zastavit a na okamžik všechno přestane existovat. A přesně v takovém okamžiku vzniklo toto album. Všechno v jednu chvíli musí zpomalit, aby sis aktuální moment dokázal užít a vychutnat. Ten název se jistě dá interpretovat mnoha způsoby. Já si pod tímto názvem představuju někoho, kdo se dokáže ztratit v momentu a při poslechu tohoto alba si uvědomí, že je přesně v tuto chvíli ve výborném rozpoložení.

Video: Chris Liebing - And All Went Dark

Na tracku So Then jsi spolupracoval s Cold Cave. Jak ses dostal k Amy a Wesleymu?

Já se s nimi znám už nějakou dobu. Spolupracovali s Bryanem Blackem (Black Asteroid – pozn. red.) na mnoha dalších projektech. Jsou to mimochodem také vegani, takže o to lépe nám to spolu klapalo a bylo tak pro mě přirozené je pro tuto spolupráci oslovit. Byli v podstatě první, koho jsem oslovil, když jsem uvažoval nad vokály.

Když zmiňuješ ty vokály, tak Polly Scattergood exceluje v tracku All Went Dark. Předpokládám, že ti ji doporučil někdo z Mute (vydavatelství, na kterém Chrisovo album vyšlo – pozn. red.), je to tak?

Ano, byl to samotný Daniel Miller (zakladatel Mute Records – pozn. red.), která nás spojil dohromady, což je další důkaz toho, že je klíčovou postavou hudebního průmyslu posledních čtyřiceti let. Jsem nesmírně šťastný, že nás přivedl k sobě. Polly jsem vlastně poprvé osobně potkal až minulý víkend. Bylo to legrační, protože jsem se na sebe podívali, jako bychom se znali už roky. Vyměnili jsme si totiž v souvislosti s naším trackem neuvěřitelné množství emailů.

Největší hvězdou na tvém albu je pak bezpochyby Gary Numan, který s tebou nahrál (podle mě vůbec nejintenzivnější) track Polished Chrome. Když si ty sám ten track teď poslechneš, jak na tebe působí?

Úplně se stejnou intenzitou jako měl vůbec poprvé, když jsem jej slyšel. Gary to totálně zabil tím, jak se zhostil toho textu. Vzpomínám si, že speciálně tento track jsem skládal pozdě po nocích zrovna přes vánoční svátky a byl jsem úplně odstřelenej z toho, jak Gary napálil ty vokály a jak krásně sedly na mou instrumentální verzi. A opravdu i teď mi ted track vyvolává stejné vzpomínky.

Video: Chris Liebing - Polished Chrome

Tvůj podcast AM/FM se blíží k svému dvoustému releasu. Chystáš k této příležitosti něco speciálního?

Ve skutečnosti nic nechystám. Možná bych ale něco mohl vymyslet. Uvidíme.

Ve svém setupu už máš delší dobu mixážní pult Model 1. Je to momentálně nejlepší možnost, co je aktuálně na trhu? A chybí mu něco?

Existuje vždy milion věcí, které bys mohl mít navíc, ale vzít v úvahu taky prostor a čas. Ano, Model 1 je momentálně pro mě tím nejlepším mixákem, který jsem kdy měl možnost využít, ale jsem si jistej, že se časem objeví nějaký nový. Model 1 je pro mě zvláštní tím, že je jak udělanej pro styl, jakým já hraju. A dokonce mě nutí ještě posunout tento můj styl o jeden level váš. Možná proto používá motto PLAYdefferently.

Jak je na tom projekt Collabs 3000 se Speedym? Chystáte další vystoupení?

Nejen vystoupení, pracujeme nyní také na společném releasu. A v budoucnu nás budete moci spolu vidět hrát na mnoha místech.

V listopadu tě čeká vystoupení v Bergainu, předpokládám, že se asi dost těšíš, co? Byla totiž doba, kdy jsi tam několik let v kuse nehrál …

Berghain je pro mě vždycky speciální. Hrál jsem tam už letos v květnu, ale předtím jsem tam snad čtyři roky nevystupoval, to je pravda. Asi lidi v klubu nemířili stejným směrem, co já, těžko říct. Ale měl jsem ohromnou radost, když mě v květnu pozvali zpátky, bylo to totiž skvělé vystoupení. A o to víc se těším na to další, které bude 4. listopadu. Je to pro mě vždycky vzrušující hrát v těchto prostorech, je tu taková zvláštní atmosféra. Vždy tu hraji trošku jinak, spíš intenzivněji, protože to sem líp sedí.

Jsi otcem dvou dcer, jak se oni dívají na tvou hudební kariéru. Prožívají nějaké momenty s tebou?

To je výborná otázka na závěr. Jo moje dcery ví o mé hudební kariéře poměrně dost. Snažím se je udržovat v dění. Jezdí se mnou na nějaké gigy a taky jsem je už párkrát vzal na nějakou akci, kde jsem hrál během dne. Takže dobře vědí, co dělám. Je jim devět a dvanáct a řekl bych, že jejich zájem o hudbu není nějak mimořádný. Poslouchají hudbu, měli hodiny houslí a klavíru, ale nechali toho. Každopádně jim dávám možnosti všechno objevit a samy si najdou, co je bude bavit.

Mám ještě jednu otázku a ta už bude teda opravdu poslední. Jak vidí Chris Liebing budoucnost techna?

To je na závěr teda pořádná otázka, protože bych o tomto mohl klidně napsat esej a stále bych měl co říct. Budoucnost techna je totiž velmi vzrušující! Posledních dvacet let se techno velmi intenzivně vyvíjí a přestože mnozí lidé říkali věci jako „jo, brzy to skončí“ nebo „nikdo už to nebude poslouchat, všichni se přesunou k jiným žánrům“, já si myslím, že elektronická hudba je síla, která už nezmizí. Vývoj na technologické i hudební straně může jen pokročit, a vždy půjdou dopředu ruku v ruce. Jsem si jistý, že máme před sebou vzrušující časy.

Poslechni si: Chris Liebing - AM/FM Podcast 189

PARTYINFO

BE26: Chris Liebing

26.10.2018 Roxy, Praha
DJs: Chris Liebing, Kaisersoze, Subgate
2. stage: Arturo Legorreta + host
Cena: 420
REKLAMAREKLAMA