DJ Killer: V ČR zatím nebudeme s Time Travel Rave pokračovat

V pátek 5. října proběhl v brněnské Zoner Boby Hall druhý díl taneční párty 90 Time Travel Rave. Na akci vystoupilo několik legendárních jmen devadesátých let a jednalo se o opravdu nevšední zážitek.

15.10. 2018 11:51:51 | rozhovory | Langy

Do dob našich tanečních začátků nás zavedla jména jako Red 5, Dj Quicksilver, Jam el Mar, Dune a samotná rave královna - Marusha. O český support se postaral Honza Köhler allias DJ Killer, který byl současně i spolupořadatelem této noci. A právě při této příležitosti jsme s Honzou prohodili pár slov a zeptali jsme se na několik otázek.

- Langy: Vím, že jsi párty s legendární Marushou již v minulosti pořádal. Jak na tuto akci vzpomínáš?

- Honza: Ahoj Langy, jsou to vzpomínky, které patří k těm nejsilnějším životním zážitkům. Akci jsem chtěl udělat jednak jako oslavu desetiletého výročí našeho "hnutí" Rave Nation, ale hlavně jsem chtěl prolomit jakési vakuum konceptů těchto parties v ČR. Myslím, že to vakuum vzniklo po ukončení Trancefusion, kam tyhle legendy jezdily naposledy. Marusha byla pro nás odvěké ravery a vinylisty jasná volba. A rozhodně nezklamala! Vnesla na akci tak krásnou atmosféru a pozitivní náladu, že z toho lidi byli fakt nadšení. Akce byla zajímavá i tím, že byla 100% z vinylů a kromě Marushy tam byl jen český support jako třeba Ladida nebo Agent. A vlastně to úplně stačilo. Další zajímavostí bylo to, že se vystřídalo hodně stylů na jednom stage - trance, psytrance, rave, techno, acid. Nejdřív mi lidi psali, že to nebude fungovat, po party to nakonec všichni kvitovali. Kdybychom nezačali dělat „90s Time Travel Rave“, asi bych udělal znovu něco takového, možná jen v Praze.

První díl "90 Time Travel Rave" měl u návštěvníků velký úspěch. Jak vznikl nápad uspořádat halovku ve stylu devadesátých let právě v Brně?

Po Marushe v Pardubicích si mě všimla agentura Time Travel Event, která stála za některými 90s rave akcemi v Německu. Můj koncept se jim líbil a tak přišli s nápadem udělat v Boby party "německého stylu". Samozřejmě jsem byl pro, tak jsme se spojili a začali připravovat TTR1, akci, která měla nakonec velmi dobré ohlasy. Já si do line-upu prosadil Dune, za což jsem dodnes rád, protože jsme byli historicky úplně první, kdo ho přivezl do ČR. A byla to trefa do černého - jednoznačně vrchol večera! Sám jsem si tam i zahrál a i přes některá úskalí nás to celkově nakoplo, abychom pokračovali.

Máš za sebou dva díly 90 Time Travel Rave. Jak tyto párty zpětně hodnotíš?

Oba díly hodnotím jako akce, které měly u nás nevídaný line-up, party trochu odlišného konceptu, než je u nás zvykem a především akce, které dostály všemu, co avizovaly, za což jsem moc rád. Zkombinovali jsme jména komerčnějšího ražení z oblasti euro/classic trance s legendami rave scény, na své si tím pádem mohlo přijít víc lidí než třeba jen na klasické techno party, trance party.. pojali jsme to zkrátka tak, jak se to často dělá třeba v Belgii, Holandsku, Německu. Bohužel to u nás nebylo přijato tak, jak jsme doufali. Po druhém díle v ČR zatím nebudeme pokračovat.

Je to škoda, ale důvody mi jsou jasné a chápu to. Předpokládám, že spolupráci s Time Travel Event úplně neukončíte. Plánuje "Rave Nation" s touto zahraniční agenturou nějaké akce do budoucna?

Určitě spolupráci nekončíme! Time Travel Event už připravuje pokračování 90s parties v Německu, určitě s tím brzy půjdou ven. Je možné, že se i na těchto akcích bude Rave Nation podílet, v tom případě bych si teda moc od pořádání akcí neodpočinul, jak jsem plánoval :-) V každém případě věřím, že se i tam s některými známými tvářemi z TTR nebo Rave Nation uvidíme! Jinak by mě lákal i nějaký větší rave festival, ale asi mimo ČR.

Sám jsi měl možnost si na obou vydáních TTR zahrát. V pátek si českému publiku odehrál skvělý early hardcore set a pěkně z vinylů. Jak se ti hrálo po boku takových hvězd?

Děkuji za pochvalu setu! Jasně, jedině z vinylu. Po Marushe jsem nehrál poprvé, takže jsem věděl, že to bude zase parádní zážitek, přebírat po ní gramce. Ona je prostě skvělý člověk a dá se říct, že se z nás stali přátelé. Jsme na stejné "vinylové" vlně. Každopádně pro mě hraní na všech třech akcích s těmito jmény byla velká čest! Před patnácti lety, když jsme dělali free party na loukách, se zdálo těžko uvěřitelné, že si jednou zahraju s rave bohyní Marushou, Hooliganem, Kai Tracidem nebo budu úplně první Čech, kdo si u nás zahraje s Dune. A ještě, že ty akce budu pořádat. Člověk by si prostě měl plnit sny. No a abych odpověděl jak se hrálo - výborně a to hlavně díky skvělým lidem na parketu! Na TTR2 jsem ke konci už fakt nemohl, sotva jsem stál, ale když jsem viděl tu odezvu u raverů na parketě, dodalo mi to energii a užil jsem si to na max! Hrál jsem i pár svých vlastních tracků a že lidi dali i tempo přes 190 bpm - paráda! :-)

Co pro tebe znamenají devadesátá léta? Jaké jména tě v té době ovlivnila a kdy jsi začal s hraním?

Především pro mě znamenají Mayday, Thunderdome nebo první momenty, kdy mě vzal Aleš Bleha ke gramofonům. Dál akce v pardubickém Life klubu a takové to ryzí paření bez mobilů. V podstatě mě nejvíc ovlivnil můj brácha, DJ Lucas, který mi dal v roce 1994 poslechnout první rave kompilace a už to jelo. Dodnes mi dělá velký support. Z interpretů samozřejmě Marusha a její LP Raveland, dále Westbam, Chris Liberator, DJ Dick, Lenny Dee, Yves Deruyter.. Na konci devadesátek jsem si koupil první řemínkové gramce a kolem roku 2001 jsme začali dělat akce. V roce 2007 jsem založil Rave Nation.

Kde si tě můžou čeští raveři poslechnout příště a jakou hudbu poslouchá DJ Killer ve svém volném čase?

Chci si dát teď chvíli pauzu od "halovek", takže spíš si teď asi zahraju na pár klubovkách v okolí Pardubic a pak bych chtěl taky udělat nějakou Rave Nation "classic edition" s naší starou DJs partou. Bohužel jsem na ně teď neměl moc čas. A je i možné, že budu hrát v Německu, ale to je ještě otevřené. Kdo sleduje Rave Nation, určitě se vše dozví. No a ve volném čase poslouchám spíš klidnější hudbu, třeba i chill jako je Enigma nebo Deep Forest, pomalejší věci od Mobyho.. nebo starší progressive trance, classic trance.

Honzo, díky moc za rozhovor a taky za ty dvě úžasné párty v Brně. Hudebně i organizačně to byla pecka a není co vytknout. Taky hodně úspěchů do budoucna.

Moc díky, uvidíme se! A jak říká Marusha - My love to you! :-)

Poslechni si: DJ Killer @ 90´s Time Travel Rave vol. 2, Brno

PARTYINFO

90s Time Travel Rave vol. II

05.10.2018 Bobycentrum, Brno
DJs: Marusha, Dune, Jam, Red 5, DJ Quicksilver, Killer
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně