Saddan: Podívej se deset let zpátky, kde jsou ty trendy?

Co chystá na podzimní klubovou sezónu brněnský klub Vibe. Zeptali jsme se Saddana, který začíná svou první sezónu bez svého parťáka. Tak si přečtěte něco o tom, jak jsou v Brně lidi rozhýčkaní a proč by třeba byl dobrý nápad zrušit Facebook.

26.9. 2018 09:33:24 | rozhovory | Carl W

- Carl W: Ahoj Dane, tak na co Vibe v nové klubové sezóně?

- Saddan: Hlavní jména této sezónu budou Mike Väth, Raffa FL, Ventolin a na listopad chystáme velký jméno, asi největší, co tady kdy bylo. Bohužel ještě nemůžeme prozradit o koho jde. Napovíme ale, že jsou z Islandu.

Když jsem četl v roce 2017 vaše vyjádření o tom, že chcete lidem otevírat obzory, tak mě teď napadá otázka: čím? To asi Mike Väth ani Raffa FL nebudou, že?

My jsme se teď otevřeli hip-hopu. Nechceme si sem zvát komerčně známý jména, ale spíš dávat šanci nadějným talentům.

Jaká je vůbec hip-hopová scéna v Brně?

Je hodně na vzestupu. Je tu velký množství nových interpretů a přijde mi, že nikdy ta scéna nebyla takto rozjetá. Stará generace sice odpadla – zestárla a na akce už nechodí. Tudíž se tu udál takový restart a to, co tu teď roste, je fakt hodně silný.

Mladá generace v Brně teda teď poslouchá hip-hop?

Generace kolem 20-22 let převážně poslouchá hip-hip a trošku mě mrzí, že třeba elektronická scéna tolik té podpory od mladší generace nemá. Ale asi je to tím, že prostě musí dorůst. Je to vidět i na DJs, kde hodně lidí z hip-hopu přešlo časem k elektronice.

Máš nějaký jméno, na který se mladí hopeři fakt těší?

Zatím máme oznámeného Robina Zoota, ale další jména zatím nemůžu zveřejnit. Ale bude jich hodně. Minimálně jednou měsíčně tu bude větší hip-hopový jméno.

Během prázdnin tu byly akce v žánrech grime, garage a podobně. Plánujete i něco dalšího?

Ta akce se jmenuje 140, je to uskupení MCs, DJs a rapperů. A má to velkej úspěch a budeme s něma dál pokračovat. Budou tu vždy jednou za dva měsíce mít akci. Mě se líbí, že na akci mísí různý styly i ta forma – koncertní vystoupení se střídalo s DJ sety a MC vystoupeními. Mladá generace je pak těmto stylům taky dost otevřená.

Začíná školní rok, máš v repertoáru i akci, na kterou lákáš vysokoškoláky?

Myslím, že je osloví právě Mike Väth a Raffa FL. A určitě i ten Ventolin. A nesmím zapomenout ani na Flexe, který vystoupí v DJ setu a pak uskupení Tomino & Myslivec z Midi Lidi.

Co tady z té české alternativní scény nejvíc letí? Co je taková ta tutovka?

Mě přijde, že Ventolin. Ten zažívá největší boom.

Jak teď míváte v klubu otevřeno? Pouze pátky a soboty?

Máme pátky a soboty a teď chystáme ještě středy. To tady budeme mívat rezidentní noci se vstupem zdarma.

Kdo jsou teď u vás rezidentní DJs?

Tak já, tedy DJ Saddan. A taky Loew, Upgrade, Javas a Lahvisz.

Teď je to vlastně první sezóna, co to vedeš sám bez Andreje. Je to těžší?

První dva měsíce byly hodně těžký. Až kritický, protože jsem neměl facebookové přístupy, atmosféra v klubu byla blbá, děly se to nějaký machinace, lidi z toho byli zmatení. Hodně akcí bylo zrušených. Ale pak se to rozjelo, mám tady svůj organizační tým, začali jsme fungovat tak, jak jsem si představoval.

Kdo má nyní na starost programovou část?

Program vybírám já s Josefem Unčovským, který mi pomáhá. A máme několik externích promotérů a nové rádi uvítáme.

Na čem víš, že musíš ještě v rámci podzimu zapracovat?

Teď jsme přesunuli stage a zvětšili jsme taneční plochu, díky kterým teď můžeme dělat větší zahraniční jména a hlavně hip-hop – a to i koncerty. A musíme zapracovat na designu, aby to bylo takové příjemnější.

Jak toho docílíš?

Mě se nelíbí ten minimalistickej černej design. Takže chystám dekorace, zábavný dekorace, alá Elrow. Prostě takovej cirkusovej styl, budou nám ty viset věci ze stropu, svítící glóbus, knížka, hlava figurýny a podobný blbinky.

A kdy to tady můžeme čekat?

Odhaduju, že tak do měsíce to bude.

Jsou v Brně lidi, co chodí do klubů, už moc rozhýčkaní?

Strašně. Nechci je nějak urazit, ale prostě tři roky zpátky, když jsme začínali Vibe, stačilo fakt málo. Navíc teď jsou ti lidi žánrově strašně vyhranění a ty propasti se prohlubují. Předtím se to tolik neřešilo, lidi šli na elektronickou hudbu. Teď se v tom pitvaj a hádají se, co je správný a co ne. Něco podle nich poslouchají jen šamponi, něco jenom fetoši …

Co se s tím dá dělat?

Když jsme otevírali klub, tak se tu jela tuzemská scéna a my nabízeli zahraniční jména, který tomu přidávala něco navíc. Víc jsme se pak snažili vozit i pražský DJs. To už teď nestačí. Proto tu teď máme i ten hip-hop, abychom byli klubem pro všechny. Nemám rád tu vyhraněnost, když člověk tvrdí, že poslouchá jen jeden žánr a když se to pak hudebně mírně liší, tak jenom hejtuje.

Takže budete novou sezónu hodně multižánroví?

Tak se podívej na program, víc to podle mě ani nejde. Najdeš tu house, tech-house, techno, hip-hop, koncerty, Ventolin je taky nezařaditelnej alternativní úlet. A já tak tu multižánrovost teď cítím. Myslím si, že by lidi měli být víc otevření více stylům a ne se zbytečně uzavírat do jednoho žánru. Mě je 33 let a vím, že momentální trendy pominou a rychle se mění. A vsadím se, že to, co teď hodně lidí uctívá jako to pravý, tak je to jenom dočasný. Podívej se deset let zpátky, kde jsou ty trendy? Ono ale nejde jit oproti všem trendům, ekonomicky je to neudržitelný. Musíš vždycky najít nějakej kompromis. A těch cest je strašně moc. Jednu dobu jsem si říkal, že bych úplně zrušil Facebook. Prostě by náš klub neměl Facebook. Lidi ať si program najdou někde na netu a to je vše. Ta mašinérie propagace, kde všichni solí to, kdo bude víc vidět … Mám to za potřebí? Lidi si stejně kluby najdou. To hrocení těch událostí … podívej se na události Watergatu, tam je třicet přihlášenejch lidí a nikdo to neřeší.

Ale Watergate je tady přes patnáct let …

No dobře no, ale myslíš si, že brněnští klubeři o klubech v Brně nevědí? Že nevědí že je tady Perpetuum, Kabinet Múz, Exit, Fléda nebo Vibe?

Co tě teď na Vibu nejvíc baví?

Že můžu lidem trochu ukázat směr, zajímavý jména. Výběr jmen, tvoření programu … to jsou všechno super zkušenosti. Baví mě to, že si to celý šéfuju sám. Jasně, sám bych to nezvládl, mám lidi, co mi pomáhaj …

Je pro tebe nejdůležitější, že jsi sám svým šéfem?

Já nejsem úplně ten šéfovskej typ. Nevyžívám se v té autoritě. Pro mě je krásná ta svoboda, ten režim, co mám teď je strašně fajn. Je to takový volnější, nemáš pracovní dobu od pondělí do pátku. Ale zároveň co neudělám, tak nikdo neudělá za mě. Ta zodpovědnost tady zůstává.

V čem se Vibe změnil, když porovnáš třeba hned první sezónu, co jsi dělal ještě s Andrejem a teď tu třetí, kterou už máš sám?

Nechci se moc vracet do minulosti. Program byl taky dřív pouze v mé režii a Andrej mi do toho nezasahoval. Změnila se ale doba. Dřív jsme třeba na Facebooku neměli události, dneska je to nepředstavitelný. Teď už ti nestačí nabídnout lidem pouze zahraniční jméno, teď je to mnohem všechno riskantnější. Hodně klubů si teď zve hodně velký jména, to tady dříve nebylo. Dřív se jela téměř výhradně tuzemský jména. Naše první sezóna byla krásná, byly to ty začátky s euforií a nadšení a taky jsme vlastně úplně nevěděli, do čeho jdeme. Ta třetí sezóna je už promyšlenější, ale rozhodně teda není jednoduší. Pořád ale máme co nabídnout a nesnažíme se konkurovat ostatním, spíš nabízíme zajímavý alternativy. Hledáme tu mezírku v tom našem trhu. Ta scéna tady prostě není tak velká.

V Brně je teď velký téma rezidentní parkování. Omezí to klub nějak?

Ani tolik ne. Zboží nám budou v pohodě vozit dál.

A poslední otázka: proč bys ty šel zapařit právě do Vibu?

Nikoho tady nenálepkujeme. Neřeknu ti žádný klišé jako supr zvuk, pohodová atmosféra a tak. My na tady to škatulkování a klišé sereme. Lidi v tomto nechceme radikalizovat – i proto jsme se otevřeli víc hip-hopu a máme tady alternativní scénu. Jsme otevření pro více lidí a na nic se nehrajeme.

REKLAMAREKLAMA