Hang Aoki: Hraní na protestu v Chemnitzu byl zážitek na celý život

Enviromentalistka, bookerka, kurátorka, politická aktivistka, DJka, PR manažerka a plno dalších rolí si ve svém životě plní Hang Aoki z Berlína. My jsme dostali možnost jí před svou českou premiérou vyzpovídat.

10.9. 2018 11:42:13 | rozhovory | Carl W

- Carl W: Ahoj, jak ses vlastně dostala k práci bookerky pro klub ://about blank?

- Hang Aoki: Dělala jsem předtím vlastní párty v klubech Chesters’s a OHM. A když v ://about blank hledali nového bookera, obrátili se na mě. Už jsou to 4 roky.

Taky každý rok pracuješ jako stage managerka na slavném festivalu Nachdigital, je to tak?

Ano, starala jsem se o umělce na jednom festivalu v Hamburgu, kde hrál taky Steffen Bennemann. V podstatě mi řekl, že miluje mé „small-talk schopnosti“ a nabídl mi práci pro Nachdigital. Už s nimi spolupracuji pět, nebo šest let.

No ale to není všechno, staráš se taky třeba o zahraniční PR pro pražský festival Lunchmeat. Kde na to všechno bereš energii?

Ty festivaly se naštěstí konají jen jednou do roka. Ale například ten Lunchmeat festival, který zmiňuješ … je to jeden z nejlepších festivalů vzhledem k umělcům, které bookují, mají neuvěřitelně zajištěnou vizuální stránku, design … hodně o všem přemýšlí a jsou velmi odvážní, takže s nimi chci na této úrovni spolupracovat. Ještě navíc tam spolupráce je pro mě velmi snadná, všichni jsou hodní a otevření. Každý by chtěl mít takovou práci!

Patříš k rezidentům klubu ://about blank, který z mého pohledu patří k nejotevřenějším klubům v Berlíně. Souhlasíš s tím?

Nejsem rezidentem tak dlouho, a navíc neznám dobře všechny berlínské kluby, takže nejsem úplně oprávněná na tuto otázku odpovídat. Na ://about blank se mi strašně líbí, že se klub velmi stará o návštěvníky, kteří se třeba už na afterpárty necítí velmi dobře. A nikdo je nesoudí za to, jak moc tu noc kalili. Pártypeople jsou tu velmi smíšení, co se týče věku, vzhledu nebo oblečení. Klub navíc nabízí kromě hudebních akcí různé konference, workshopy, koncerty nebo třeba letní kino s politickými dokumenty. Ale především naše konference otevírají platformu pro širokou škálu témat, které jsou provokativní a hodně na hraně. A nedochází tu k žádnému stereotypnímu myšlení, proto se v tomto prostředí pracuje velmi dobře.

Jak vybíráš DJs na svou vlastní klubovou noc? Máš na to nějaká kritéria?

Hudba je samozřejmě nejdůležitější, ale když je umělec milý člověk, je to taky důležité. Snažím se podporovat mísní umělce a talenty. A taky chci mít genderově vyvážené line-upy.

Poslechni si: Hang Aoki - Staub 5 Years (2018)

Jakou hudby jsi naposledy zakoupila?

Nějaké hard-trancové vinyly, ale ještě jsem neměla čas si je poslechnout.

Jak vypadá tvůj ideální víkend v Berlíně?

Já mám ráda změny, takže by vypadal pokaždé jinak. Jsem ráda venku, aktivní a v přírodě, takže určitě bych zašla k nějakému jezeru, kdyby svítilo sluníčko. Taky bych jezdila na kole, případně i autem, mezi všemi těmi impozantními budovami nebo pamětihodnostmi jako je Braniborská brána a Vítězný sloup, objevovala bych čtvrti, kam se třeba často nedostanu. Ale ideální víkend může být i pořádání párty v ://about blank, kde budou mí kamarádi DJs a skvělý dav jako byl na mé srpnové akci, kde jsme kolaborovali s De School. To bylo tak úžasné, že jsem se cítila jako bych se vznášela na růžovém mráčku.

Jaké je tvém oblíbené berlínské místo?

Zahrada u nás v klubu, hlavně místo kolem koupaliště. Ale taky jezírka, parky, moje postel, posilovna, spa, před mým počítačem a samozřejmě taky za DJským pultem u nás v klubu. A to jsem jistě na některé zapomněla.

Co považuješ za nejvýznamnější chvíli v tvé DJské kariéře?

Určitě hraní na protinacistickém protestu v Chemnitzu minulé pondělí (rozhovor vznikal minulý týden – pozn. red.). Hrála jsem hned vedle památníku Karla Marxe, jeho hlave byla hned vedle mě a byl tam jednoznačně největší dav, pro který jsem kdy hrála. Ta příležitost, místo, jeho velikost a vibrace kolem z toho udělali zážitek, které může být jen jednou za život.

Připravuješ se nějak na své sety?

Přemýšlím vždy o tom, na jaké pozici v line-upu hraji a kam bych chtěla, aby se můj set vyvíjel.

Pokud by na světě přestala existovat hudba, co bys dělala?

Třeba mořskou bioložku, trávila čas na moři s neziskovkou Sea Shepherd Conservation Society nebo měla farmu v Kalifornii plnou zvířat, která by sloužila jako útulek. Nebo bych byla malířkou, abych mohla na svotky způsobů namalovat stejný objekt.

Co by sis přála do následujících let?

Pro sebe, abych byla zdravá. Pro ://about blank, aby existoval ještě aspoň dva roky a já tak mohla naplánovat oslavu 10. Výročí, na což se velmi těším. A pro naši planetu si přeji, aby existovalo méně idiotů, i když teď to je spíše takový opak. Přesto ale doufám, že se to brzy zlomí.

PARTYINFO

Hang Aoki

21.09.2018 Perpetuum, Brno
DJs: Hang Aoki, James D, Carl W, Warphil + Foxx, Vejruff
Cena: 150 / 200
REKLAMAREKLAMA