Město oceli letos ovládl Jon Hopkins

Letošní ročník německého festivalu Melt! ve městě Ferropolis přitáhl 20 000 fanoušků (nejen) elektronické hudby z celého světa. Už po jednadvacáté se pořadatelé postarali o víkend jedinečné atmosféry a skvělých hudebních zážitků a to non-stop. Co bylo ale to nej?

23.7. 2018 09:04:27 | reporty | Anna Kudláčková

Foto: Jiří Kolář

Na prvních příčkách oznámených jmen festivalu Melt! se vyjímala Florence + The Machine, Fever Ray, Tyler The Creator, The XX, Jon Hopkins nebo Odesza a doplňovali je neméně dobří umělci různých žánrů, především těch elektronických. Páteční večer patřil právě Florence Welch, která za doprovodu kapely ohromila snad nestárnoucími hity “You've Got The Love” a “Dog Days Are Over”. Její rozlítané vystoupení a srdečný projev všechny okouzlil.

Hlavní stage ale ovládl někdo jiný. Po skvěle hodnoceném novém album Jona Hopkinse bylo jasné, že jeho vystoupení bude jedno z nejvíce očekávaných. Od prvních tónu vtáhl celé publikum do svého imaginárního vesmíru, ze kterého nikoho jen tak nepustil. Provedl celým posledním albem a ještě přihodil Open Eye Signal… Co je víc? Jon Hopkins byl na Meltu i loni s DJ setem a to bylo jeho slabé místo. Berme to ale tak, že se prostě jen šetřil na live show, která byla neskutečně intenzivní.

Ten stejný páteční večer pak pokračoval ve stejně nabitém duchu - Ben Klock nenechal nikoho vydechnout, Amelie Lens jela ve svém striktním tempu a tak i DJ Hell. Skvělá byla i live show Rone, která vygradovala hitem Bye Bye Macadam. Takto vydařenou první noc pak zakončila jemnějším techno setem Dana Ruh na Sleepless floor.

Na sobotu zvolili i pořadatelé volnější tempo na začátek a tak byl příjemným zážitkem koncert popových WhoMadeWho na hlavní stagy. Tahákem pak byla live show Odesza, připravená k novém albu A Moment Apart. Dechberoucí a velmi slibný úvod ale bohužel vystřídala podivná diskotéka. Přitom samotné album má skvělé pasáže, které zde bohužel nebyly vůbec vyzdviženy.

Odesza live show umí skvěle, o čemž svědčí třeba i jejich live show na KEXP. Taková ale na Meltu vůbec nebyla a tak byl čas posunout se dál, na Romana Flügela. Ten bohužel ale zklamal také, jeho set byl jako horská dráha - ne v tom dobrém slova smyslu.

Prostě chvíli dobré, chvíli špatné. Určitě pak ale bylo zvednutím nálady vystoupení Fever Ray a Niny Kraviz. Sice odlišné hudební styly, ale skvělé provedení. Protože ale od ranních hodin hráli na Sleepless floor Andhim, muselo se i odpočívat.

Andhim nezklamali a svým tří hodinovým setem v 9 ráno probudili pláž plnou neúnavných lidí. Technicky perfektně provedený set plný house music, která nikoho nenechala jen tak sedět v koutě.

Neděle už jako poslední den vždy pokulhává, ale letos si ji osvojili The XX, kteří přivezli nové album a naplnili očekávání všech svých fanoušků. Tím pro nás zakončili i celý festival a snad lepší závěr by to ani být nemohl.

Na co se připravit, jestli chcete vyrazit taky na Melt!?

Co se týče praktických věcí na místě, tak je výhodou placení cashless, které platí v celém areálu. Po kapsách tedy žádná eura lovit nebudete, stačí karta a systém funguje perfektně.

Fronty skoro žádné a i když je kapacita areálu naplněná, tak působí dost vzdušně a na vašeho oblíbeného DJe se v klídku dostanete do první řady.

Návrat do pracovního koloběhu bude setsakramentsky dlouho trvat, a také se připravte na bolavé nohy, protože ty se vám za celou dobu nezastaví. Trápit vás možná bude i to, že z prachu budete každé ráno smrkat uhlí, ale není se čemu divit - je to bývalá těžební oblast.

Únavné může být i hledání místa na stan, se kterým nakonec můžete skončit celkem daleko od areálu a autobusů, takže vás pak cesta na párty vyjde na docela dlouho. Nakonec ale všechny tyhle malichernosti předčí fakt, že poznáte nepočítaně skvělých lidí, kteří jsou na stejné vlně jako vy a na blbce (skoro) nenarazíte.

Organizátoři jsou všichni do jednoho nápomocní a vše ve vás zanechá pocit, že jste jako doma. Pro všechny, jejichž srdce bije pro elektroniku, je tenhle fesťák must see!

REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně