Sensation se vrátila do Prahy

Party s podtitulem World’s Leading Dance Event se po pěti letech znovu uskutečnila v Praze a šlo tak o osmou českou edici tohoto jedinečného konceptu, se kterým společnost ID&T dobyla svět. V domácích podmínkách proběhla jako již tradičně v režii společnosti United Music.

28.6. 2018 06:59:07 | reporty | Paya

Vracet se k historii Sensation by bylo patrně nošením dříví do lesa, však můj článek Co je to Sensation? už vyšel před 11 lety a zaznamenal solidní čtenost. Tedy malá rekapitulace, co se událo od té doby – party expandovala na nejrůznější světové kontinenty a v České republice se naposledy uskutečnila v roce 2013.

Letošek byl tedy ve znamení velkého návratu a zároveň šlo o evropskou premiéru show s názvem Rise. Podobu mainstage jsme měli obhlédnutou už z letošní mexické edice. Pódiu dominovala velká stylizovaná ženská postava, resp. její horní polovina z LED, doplněná bohatým světelným a laserovým parkem, fire a water efekty a tunami konfet.

V minulosti se na scéně objevovali akrobaté a další performeři, letos dominovaly tanečnice. Oproti historickým zvyklostem nestálo pódium uprostřed Areny. Bylo tomu tak ještě vloni v Amsterdamu v rámci show The Final, kterým se uzavřela historie konání Sensation na fotbalovém stadionu AFC Ajax.

Mainstage Rise stála na kratší straně vysočanské hokejové haly, což byla trošku škoda, protože umístění uprostřed parketu dávalo dříve Sensation nádech dalšího výjimečného elementu, onoho „WOW efektu“. Co však samozřejmě dodrženo bylo, to byl dresscode, tedy povinná účast všech partypeople v převážně bílém oblečení.

A to je ta největší deviza Sensation, která dlouhá léta kvůli tomu nesla přízvisko White. Ten pohled na mnohatisícový dav v bílém se prostě neokouká. V kombinaci s light show publikum bezděky vytváří parádní vizuální efekty a bílá záplava budí nadšení už při pouhé cestě pražským metrem. A abychom nezapomněli: R.I.P., Miles!

V první polovině čtyři Holanďané

Warm-up před halou obstaral kvalitní český deephousový projekt Deep Deer, warm-upu v hale se ujal Jody Koenders z Amsterdamu. Tenhle bývalý profesionální snowboardista vydal track i na Spinnin Records a svůj styl nazývá jako „super house“, což má představovat mix mezi housem, tech housem a technem. ID&T ho objevila už v roce 2001 a pozvala ho na Mysteryland.

V Praze po jeho vystoupení následovala opening show a poté další Holanďan z Amsterdamu, Ferreck Dawn, kterého bookuje David Lewis a vydává rovněž Spinnin Records. Vlastním jménem Freek Coppens v minulosti uspěl na poli deep housu. V line-upu jej následoval jeho kolega z bookingové stáje Davida Lewise, holandský DJ Franky Rizardo.

Mezi jeho nahrávací společnosti patří Defected Records. Prosadil se skrze každotýdenní rozhlasovou show na SLAM!FM, svůj sound nazývá jako „flow“ a v roce 2015 spustil svůj label LTF Records. Hrál na Mysterylandu i Tomorrowlandu, v minulosti byl i rezidentem Sankeys na Ibize.

Před půl jednou v noci se odehrála hlavní show s názvem The Mix (včetně obligátního tracku Dominator) a pak už se DJského pultu chopil rezidentní DJ Sensation, Mr. White. Maskovaná postava (jeho make-up zabere dobré dvě hodiny před každou show) se stal už neodmyslitelnou součástí „senzačních parties“. Na okruhu je již 9 let a rovněž pochází z Amsterdamu.

V půl druhé nastoupil jeden z headlinerů pražské Sensation, australský expert Dirty South, vlastním jménem Dragan Roganovic, pocházející ze srbského Bělehradu. Dvě nominace na Grammy, spolupracovník Alessa či Axwella, autor remixu na ikonický track The Temper Trap – Sweet Disposition, tradiční účastník Tomorrowlandu, hrál i v klubu Omnia Las Vegas – to vše představuje Dirty South.

Jeden z otců detroitského techna

To další akvizice seznamu účinkujících, Kevin Saunderson, to je jiná liga. Tento severoamerický bijec z Detroitu hraje to správné techno a táhne mu na 54 let. Mimochodem, v Michiganu chodil do školy s Derrickem Mayem a Juanem Atkinsem. Díky tomu se této skupince přezdívá Belleville Three a jsou spolu považováni za zakladatele detroitského techna.

Mimochodem, Saunderson vystudoval telekomunikace a hrál univerzitní americký fotbal. V osmdesátých letech se pustil do muziky i on a později založil i svůj label KMS. Na stagei jej vystřídal projekt Format:B, který tvoří Franziskus Sell & Jakob Hildenbrand. Svůj techhousový styl pojmenovali jako „motorfunk“, což vychází z toho, že Jakob začínal jako basový kytarista a zabýval se styly jazz a funk.

Frank mimochodem hraje na klavír. Tito dva východní Němci se potkali na berlínské škole hudebního inženýrství. Debutovali albem před deseti lety. Spoluvlastní label Formatik Records a proslavil je megahit Chunky, znovuvydaný na Ministry Of Sound.

Posledním jménem v line-upu byl Mark Dosem zastupující žánr „housestrike“. DJ narozený v katalánské Gironě vydává na Toolroom nebo Anjunadeep, v minulosti se objevil i na Coxově Intecu, ale i Digweedově Bedrocku. Hrál také v Sankeys, ale i v dalších klubech na Ibize, jako jsou Blue Marlin nebo Privilege, Ushuaïa, Space a Pacha. Umí zahrát jak techno na festivalu (objevil se na Ultra, Awakenings, Lovelandu i samozřejmě jeho domácím Sónaru), tak deep house na pláži.

Podtrženo, sečteno, to vše naservírovala pražská Sensation a to vše zarámoval svými proslovy slavný birminghamský speaker MC Gee alias Voice Of Sensation. Mimochodem, možná jste nevěděli, že právě jemu patří vokály na Le Grandově megahitu Put Your Hands Up For Detroit.

Hit Me With Those Lazer Beams

A co patřilo mezi odehrané highlighty večera? Tak například Franky Rizardo uplatnil letitou klasiku Danny Tenaglia feat. Celeda – Music Is The Answer (Dancin‘ And Prancin‘). Ano, téhle hudební ikoně je 20 let! Dirty South pochopitelně nemohl opominout svůj a Axwellův remix na The Temper Trap – Sweet Disposition. Svou sadu uzavřel citací svého a Alessova megahitu City Of Dreams.

Stylově čistý set byl nicméně poněkud pomalejší, zvláště po rozjuchaném vystoupení Mr. Whitea, který neváhal zařadit švédský house v podobě How Do You Feel Right Now, Reload nebo One. Aby to ale nevypadalo, že bílý přízrak odehrál jen EDM set – to nejlepší, čím udeřil na publikum a vyrazil mu dech, byl track Green Velvet & Harvard Bass – Lazer Beams, který tak rád hraje Eric Prydz a který VJs perfektně sesynchronizovali s lasery.

No co vám budu povídat, jásali jsme nad touhle peckou i my. Kevin Saunderson zase sklidil aplaus za klasiku Born Slippy, neopomněl ale ani vlastní, téměř 30 let starou skladbu Inner City – Do You Love What You Feel. Američan to sázel v rychlém tempu a publikum viditelně potěšil i další hitovkou Sweet Dreams.

Projekt Format:B a track Chunky, to je neoddělitelně úspěšná kombinace – a nejinak tomu bylo i v Praze. Rozeznali jsme i song Pirupa – Wazzup, a tak by se dalo pokračovat ještě dlouho. S přáteli jsme si party užili a teď už vyhlížíme polskou edici, na které by se měl představit například legendární Paul van Dyk v doprovodu téměř podobně legendárního Marca V a houserů Feddeho Le Granda, Ericka Morilla a Rogera Sancheze.

Pokud jste pro letošek neměli dost bílé barvy i vy, vyražte v říjnu do Gliwic také :-) protože Dressed In White, Together We Unite!

PARTYINFO

Sensation

23.06.2018 O2-Arena, Praha
DJs: Kevin Saunderson, Format:B, Dosem, Ferreck Dawn, Franky Rizardo, Mr. White, Dirty South
Cena: 1.490 / 3.900 (VIP)
REKLAMAREKLAMA