Desky v Bukurešti: Misbits Record Shop

Možná to nevíte, ale v Rumunsku je undegroundová elektronická hudební scéna nesmírně zdravá, aspoň tak na mě tedy působí, a já se rozhodl pokračovat v brouzdání kamennými prodejnami s vinyly právě v Bukurešti.

6.6. 2018 13:16:15 | Vinyl Stores | Carl W

Moje první zastávka byl obchůdek Misbits Record Shop. Není vůbec jednoduché jej najít - podle adresy sídlí v nemalebné rezidentní čtvrti, kam byste se večer těžko sami vydali. Na první dobrou jsem jejich malou vinylovou cedulku na bráně ani nezaznamenal, museli mě navést až místní.

Brána je však permanentně zamčená, je nutno vždy zvonit. Malou uličkou dvakrát zatočíte, ohlédnete se na grafitti na zdi a stojíte před nemalým obchůdkem s třemi malými místnostmi, kde potichu hrají zrovna nové desky, které majitel právě poslouchá.

Mě se hned ujala milá slečna a provedla mě dokola s vysvětlením, kde co najdu. Na pravé straně od pokladny je bazar starších desek, rozdělených podle žánrů. Na té levé pak novinky. Já se prvně vydal prolézt starší kousky, kterých na první pohled nebylo mnoho, řádově snad pět až šest stovek.

Převážně se jednalo o starší hardgroove techno, takže tu nechyběly desky Bena Simse, Paula Maca či Valentina Kanzyaniho. Kromě elektroniky se tu dalo najít i pár desek klasické hudby nebo jazzu. Většina elektronických desek by se dala produkčně zařadit někam mezi roku 2000 až 2005.

Kromě majitele a slečny prodavačky jsem tu však sám, což je škoda. Je jasné, že kamenná prodejna si sama na sebe nemůže vydělat, což mi majitel vzápětí potvrzuje. Proto provozuje také e-shop, kde desky prodává a stejně tak obchoduje na portálu s vinyly Discogs.

Oba jsou velmi přátelští, mluví plynule anglicky a rádi se vším poradí. Já mám na procházení desek neuvěřitelný klid, sedím na gauči a projíždím v krabicích ještě nerozřazené desky. V jedné místnosti je mixák s dvěma gramofony a sem tam se tu prý konají menší (spíš poslechové) párty.

V druhé místnosti s novinkami jsou pak dvě místa k poslechu desek. Těch nejnovějších desek je tu méně - já si prošel jen techno a house, kterých tu víc než stovka rozhodně není. Na poslech mám klid a čas, nikdo mi nestojí za zády, prostě pohoda.

Což znamená, že jsem taky úplně ztratil pojem o čase a zdržel se tu více jak dvě hodiny, což jsem ani neplánoval. Nakonec jsem si pár desek vybral a byl jsem velmi překvapen, že jsem mohl platit kartou. Ceny starších kousků se pohybují kolem 30 RON, což je cca 150,- korun.

Cena nových je pak stejná jako kdekoli jinde. U nových releasů je super, že jich majitel má vždycky více, takže po poslechu vám nabídne ještě nerozbalenou kopii. Dokonce na desky dostanu i obrandovanou tašku zcela zadarmo.

Pokud budete v Bukurešti, rozhodně se v Misbits zastavte, můžete tu strávit krásné dopoledne. Po mě do obchodu dorazí ještě dvě slečny, ale vypadají spíš ztraceně než aby cíleně mířily za nákupem desek jako já.

Nezapomeň mrknout taky na naši rubriku Vinyl Stores, kde najdeš podobné reporty z obchůdků v New Yorku nebo Berlíně.

REKLAMAREKLAMA