Jaká byla letošní dortmundská Mayday?

Mayday, matka všech halových parties, se odehrála v pondělí 30. dubna v německém Dortmundu. A protože se každoročně jedná o jednu z nejzásadnějších tanečních párty, navíc u našich západních sousedů, nemohli jsme si tuto úžasnou párty nechat ujít.

10.5. 2018 08:24:20 | reporty | Langy

Mayday tu je už celých 27 let a nabízí svým návštěvníkům celých 14 hodin hudby. Během jedné noci se zde prolínají všechny možné styly elektronické taneční hudby. Ten letošní ročník nabízel celkem tři scény - techno, hardstyle/hardcore a multižánrovou hlavní arénu. Pokud si ale myslíte, že hlavní scéně dominovala komerční jména, která se hojně prezentují na jiných eventech všude po světě, pak se mýlíte.

Pořádající společnost I-Motion se toho nebojí a jako jeden z největších evropských promotérů upustil od obsazování těchto jmen na Mayday. Párty se už minulý rok vrátila ke své původní myšlence, a to ke skutečnému raveu. Organizátoři tak splnili přání mnoha pravidelných fanoušků, a párty se soustředí pouze na techno, trance, hard dance scénu a classics sound. Na rozjezd tohoto úžasného hudebního maratónu jsou zvolena i kvalitní houseová jména.

Hlavní stage byla na letošní Mayday poprvé v historii na příčné straně haly (tak jak to bývá v případě Syndicate). Celé pódium bylo široké 24 metrů a logo rakety (symbol párty) bylo vysoké 18 metrů. Celé to pak na návštěvníka působilo opravdu masivně, ale osobně si myslím, že stage na užší straně haly je lepší variantou. Na každé ze dvou stran byly zavěšeny 15 metrů široké LED panely a ze stropu se nad taneční plochou po celou dobu spouštělo celkem 6 pohyblivých 3D konstrukcí.

Úžasné efekty a fantastickou podívanou pak doplňovalo celkem 12 plnobarevných laserů a více než 250 pohyblivých světel. Takže i po vizuální stránce patří Mayday k naprosté špičce mezi halovými akcemi. Partypeople měli ten večer možnost vybrat si z 35 vystupujících umělců.

My na akci dorazili v době, kdy na mainu vystupovalo berlínské duo Lexy & K-Paul. Následovala tradiční návštěva jednoho z oficiálních merchandise shopů a poté uložení věcí do lockerboxů. Vzhledem k tomu, že Mayday má návštěvnost kolem dvaceti tisíc lidí, není divu, že organizátoři systém šaten letos posílili právě o zmíněné lockerboxy. Mimochodem ty byly přístupné kdykoli během celého večera.

Naše první tancechtivé kroky letos namířily rovnou do „Empire“ haly. Byla to totiž ideální možnost poslechnout si a zapařit na luxusní techno hudbu v podání belgické krásky Charlotte De Witte. Přesto, že je na scéně poměrně čerstvá, dokázala za dobu svého působení zaujmout techno posluchače po celém světě, a to jak svou vlastní tvorbou, tak i úžasnými sety. Tahle holka má talent a její podání techna je opravdu návykové a působivé. To, co na technu milujeme, je přesně Charlotte! Byla to jízda a skvělý hudební zážitek!

Po Charlotte jsme přeběhli na main, kde nás čekala ještě poslední půlhodina setu německé legendy Svena Vätha. Ten hrál v závěru vystoupení tracky spíše pohodovějšího rázu (Michael Mayer – Lout). Jen škoda, že se časově kryl se zmiňovanou Charlotte. Po Svenovi následoval pravidelný megamix v podání „Friends of Mayday“a právě tahle dvacetiminutovka je každoročně jedním z vrcholů noci.

Střídají se zde tracky starší i přes dvacet let a přitom se jedná o opravdové klenoty na párty scéně. Letos tedy zazněly: Members of Mayday - Mayday Anthem, Culture Flash, Great nebo Sonic Empire. Celý megamix uzavíral letošní anthem - We Stay Different. O půl druhé ráno pak „intro“ přivítalo dalšího umělce, kterým nebyl nikdo jiný než nizozemský mág Ferry Corsten.

Po techno sadě byl ten správný čas na kvalitní trance. Ferryho vystoupení se neslo v duchu jeho posledního, krásného alba „Blueprint“, ze kterého také odehrál většinu svých tracků. Na úvod to byla „Reception“, dále pak skladby jako „Waiting, Venera, Trust, Wherever You Are, Drum's A Weapon“ nebo starší „Follow You

Tenhle holandský zvuk neměl chybu a my si tak užili devadesát minut opravdu kvalitního tranceu. Následující Fila (z projektu Aly & Fila) odstartoval svůj set pořádnou tech-trance náloží, která zněla fakt skvěle. Hrál opravdu dobře, ale náš plán byl dle časového line-upu jiný. V Empire se pomalu chystala nastoupit za playery německá techno královna - Klaudia Gawlas.

Tahle dáma ja další jméno, které na současné techno scéně sleduji. Jakmile hraje na některém z velkých eventů, které navštívíme, ujit si jí nikdy nenechám. V tracklistu zazněla produkce od lidí jako T-Dok - Pure Blood, Slam - Pantera nebo Marla Singer - Transient. Jedním slovem paráda! Po návratu do Arény jsme byli zvědaví, jak se letos uvede psytranceový Neelix, který všechny překvapil na loňské Mayday True Rave.

Na přání fanoušků dostal možnost vystoupit i letos a opět se jednalo o pořádnou a energickou dávku ostřejšího tranceu. V závěru párty ještě vystoupili legendární Hooligan a Talla vs. Taucher v b2b setu, který celý event zakončili. Pro tentokrát jsme ale už neměli síly vydržet až do konce :-)

Ve Westafalenhallen letos ještě vystoupili Adam Beyer, Chris Liebing, Pappenheimer, Ran-D, Zatox, Angerfist, Paul Elstak, Rotterdam Terror Corps, Ophidian a další. Naprosto spokojeni jsme se v ranních hodinách vydali na cestu domů. Tak zase za rok! We Stay Different.

PARTYINFO

Mayday

30.04.2018 Westfalenhallen, Dortmund
DJs: Sven Väth, Adam Beyer, BMG (live), Friends of Mayday (live), Lexy & K-Paul (live), Rotterdam Terror Corps (live), Tensor & Re-Direction (live), Charlotte De Witte, Chris Liebing, Klaudia Gawlas, Ferry Corsten, Mark Reeve, Moonbootica, Aly & Fila, Airtunes, Angerfist, Björn Torwellen, Cuebrick, Danielle Diaz, Hooligan, Juliet Sikora, Kutski, MC H, Neelix, Ophidian, Pecekeeper, Pappenheimer, Paul Elstak, Ran-D, Talla + Taucher, Tha Watcher, Tieum, Warface, Zakari + Blange, Zatox
Cena: 58 €
REKLAMAREKLAMA