EQ Křivka RIAA

Napadlo vás někdy, k čemu slouží phono vstup? Zapojují se do něj gramofony – jo, to asi víme všichni, ale proč nestačí gramce prostě píchnout do line/cd vstupu? Odpověď jsem neznal, proto jsem zapátral na internetech a zjistil tohle…

4.3. 2018 04:52:27 | technologie | _neeo

Před zanesením záznamu na desku vyrytím spirálové drážky se provádí korekce signálu pomocí tzv. křivky RIAA (angl. The RIAA EQ Curve). Dojde k boostnutí výšek o 20 dB na frekvenci 20 kHz a zároveň k redukci spodků o 20 dB na frekvenci 20 Hz. Při přehrávání záznamu z desky je pak potřeba signál upravit zase zpět, a právě to zajišťuje phono vstup, přesněji phono předzesilovač.

Zjednodušeně řečeno se při záznamu nižší kmitočty zeslabují a vyšší zesilují, při přehrávání se proces obrací. Tenhle rituál není samoúčelný, fígl je v tom, že čím hlasitější jsou nižší frekvence, tím větší musí jehla dělat v drážce kmity. Redukcí spodního pásma se sníží rozkmit drážky, která tak může být užší a zabírat míň místa, to umožní na desku vměstnat delší spirálu a médium tak pojme víc záznamu. Navíc se snížením amplitudy kmitů redukuje i opotřebení drážky průchodem jehly. Dalším benefitem křivky RIAA je zvýšení odstupu signálu od šumu, který je výraznější ve vyšších kmitočtech, a právě ty se podle křivky při přehrávání zeslabují.

Chytré hlavy z Recording Industry Association of America (RIAA) zavedly křivku už v padesátých letech, především za účelem standardizace dosavadního chaosu v této oblasti. Do té doby měly různé nahrávací společnosti své vlastní proprietární postupy.

Pro ilustraci si můžete poslechnout ukázku, jak zní skladba před aplikací křivky, tedy před vyražením na desku:

A jak zní po aplikaci křivky:

Takže, až si budete někdy ripovat svou oblíbenou desku, abyste si ji mohli přehrávat třeba z mobilu, pamatujte, že bez kmitočtové korekce bude skladba jen vřískat a postrádat výrazné basy.

REKLAMAREKLAMA