Mareena: Nejsem milovnice komerčního techna

Residentka berlínského klubu Tresor a žena, která žije technem - Mareena - dorazí už v pátek do Brna. My jsme si udělali čas a pořádně ji vyzpovídali, tak se s námi pojďte začíst do následujích řádků.

11.2. 2018 10:19:53 | rozhovory | Carl W

- Carl W: Ahoj Mareen, vím o tobě, že ses přestěhovala do Berlína z Rostocku v roce 2004. Proč ses před čtrnácti lety pro tuto změnu rozhodla?

- Mareen: Ano, v roce 2004 jsem se přestěhovala, tehdy mi bylo 19 let. Rostock je nádherné město pro život, ale já jsem byla mladá a hladová po poznání nových a inspirativních lidí. Také techno scéna tu v té době byla v podstatě mrtvá a já jsem chtěla mít tu možnost chodit do klubů a užívat si každý víkend parádní hudbu.

Techno a kulturu kolem jsi v té době už vnímala?

Můj zájem o house a techno začal někdy když mi bylo patnáct. Tehdy jsem měla problémy dostat se do klubů, ale naštěstí jsem vypadala starší, než jsem ve skutečnosti byla a měla v pohodě rodiče, takže jsem vše brzo poznala.

Takže jsi měla vždy pozitivní vztah k elektronické hudbě?

Vždy všem říkám, že jsem ve sňatku s QDM (quality dance music). Milujeme se navzájem v dobrých i špatných časech.

Měla jsi možnost hrát ve známých berlínských klubech jako About Blank, Berghain nebo Griessmühle. Mohla bys je charakterizovat pro lidi, kteří tam ještě nikdy nebyli?

Jsou si navzájem velmi odlišné. About Blank má velmi vytříbené hosty, kteří se navzájem respektují a kdykoli tam jste, vždy si výborně popovídáte. Ráda spolupracuji s lidmi, kteří klub vedou a obdivuju, jak se angažují v sociálních věcech. Když jdu někam v neděli, tak vždy do Berghainu, to je místo pro tanec. Celá budova má úžasnou atmosféru a vždy na mě dýchne taková festivalová náhrada. Griessmühle je klub, ve kterém jsem byla zapojená, když jsem přijela do Berlína. Dělala jsem tu booking a několik akcí. Takže vždy bude mit v mém srdci místo. Někteří tento klub charakterizují jako „hřiště pro dospělé“. A já s tímto tvrzením souhlasím.

Poté ses stala rezidentkou Tresoru, jednoho z nejznámějších techno klubů světa. Jak se ti to povedlo?

V roce 2011 jsem se díky kamarádovi dostala do line-upu jedné ze sobotních nocí a rovnou v hlavním čase. Vůbec nemáš ponětí, jak jsem tehdy byla nervózní, ale dopadlo to nakonec výborně. Od té doby mě pravidelně bookují a od roku 2012 jsem oficiálním rezidentem. A tehdy jsem taky začala zastřešovat noc New Faces.

Tvůj hudební rozsah je poměrně široký: od Chicaga po Detroit, od ambientu po klubové techno. Ty vždy vše skvěle skloubíš dohromady. Jak si vybíráš hudbu, která se dostane do tvých setů?

S vinyly je vždy můj prostor hodně omezený, hlavně proto, že si jich na cestu můžu vzít jen určité množství, takže před každou cestou potřebuju nějaký čas na přípravu. Ale obvykle to bývá mix více žánrů. A já obecně hudbu dělím podle její energie, než podle toho, jestli patří do kategorie house, techno nebo nějaké jiné. Taky vždy s sebou mám USB klíčenku, kde mám nevydané tracky svých kamarádů a přátel a taky několik ripů z mých desek, které jsou velmi drahé na to, abych s nimi cestovala.

Pojďme ještě zpět k Tresoru. Říkala jsi, že jsi kurátorkou noci New Faces. Jaká je to role? Co vše máš na starost?

Vyhledávám DJe na párty – ať už z doporučení přátel nebo z aplikací jakou Soundcloud nebo Mixcloud. Ale upřednostňuji, když DJe dopředu osobně poznám, než je zabookuji na párty. Zajímá mě vždy jejich životní cesta, čím si prošli, odkud pochází a podobně Nikdy jsem nebyla úplně milovnice komerčního klubového techna, spíše se soustředím na DJe, kteří hrají spíše zajímavější tracky. Jako kurátorka jsem pak po celou noc v klubu a poslouchám hosty, které jsem si pozvala. A také vždy hraji poslední set, který končí pravidelně někdy kolem desáté nebo jedenácté hodiny ranní.

Jsi vlastně taky první DJ, který hrál v Tresoru v roce 2018, že?

Přesně tak.

Předpokládám, že Tresor patří k tvým oblíbeným klubům. Můžeš popsat, jak se změnil za dobu, co tu hraješ?

Tresor miluju. Cítím se tu jako doma. Ten klub má za sebou sedmadvacet let s třemi roky, kdy byl zavřený a měnil místo. Takže těch změn bylo opravdu plno. Těch lepších i těch horších. Nyní je to ale výborné místo a ráda tu trávím volný čas. Hraní tu pokaždé může být úplně jiné než to předchozí.

Pojďme k tvým dalším projektům, zajímá mě Unrush Podcast. Kam povedou jeho další kroky?

Tento rok založím label Unrush. Jako první release přijde kompilace různých umělců, očekávám datum vydání už někdy na jaře. Tento rok mě čeká také velké množství Unrush párty. Těch plánů s touto značkou mám hodně, jen potřebuji čas na to je proměnit v realitu.

Na Unrush párty jsem se chtěl zeptat. Máš tam vždy velmi zajímavé umělce a taky se tato párty odehrává ve velmi zajímavých lokacích. Jak je vyhledáváš?

Zvu si hlavně umělce, kteří přispěli na můj podcast nebo label. Nemám v tomto žádné hudební omezení. Co se týče lokací, strávím strašně moc času vyhledáváním míst, které nikdo moc nezná a mně vždy dělá radost, že můžu lidi něčím zajímavým překvapit. S kostely to pak bývá hodně na dlouhé lokty, není to úplně jednoduché tu domluvit taneční akci a aby se ti to povedlo, musíš být velmi trpělivý. S Tresorem také spolupracuji v rámci několika nocí a pořádám ambient stage na pravidelných víkendech. Ta se odehrává v patře +4Bar, což je perfektní místo pro odpočinek.

Poslechni si: #SlamRadio - 241 - Mareena (Unrush / Tresor)

Ty sama jsi schopná hrát jak warm-up sety, tak i jako hlavní headlinerka peak-time techno. Co tě baví víc?

Ráda to střídám, vždy podle nálady. A upřímně by mě nebavilo dělat pouze jedno.

Které producenty nyní pravidelně sleduješ?

Nikdy neminu novou hudbu od umělců jako Umwelt, Bleak, Head Front Panel / John Heckle, Deniro, Plant43, Stojche, 214, Steffi a Convextion. Jejich hudba je vždy mimořádná. Ale ve skutečnosti je těch producentů daleko víc …

A které labely (aspoň ty, které vydávají na vinylech) nesmíme minout?

Frustrated Funk, Silent Season, a.r.t.less, Minimum Syndicat, Clone, Naura Records, Trip Records, Tangible Assets, Head Front Panel, Shipwrec. A v budoucnu samozřejmě Unrush.

Dáš nám nahlédnout taky do tvého aktuálního bagu s deskami? Díky kterým trackům, které nyní do svých setů zařazuješ, máš husí kůži?

Je jich více, ale dám ti nahlédnout do první šestky:
Black Scorpion - Teknitron
Bleak - Stamina
Shinedoe - Dillema
Vince Watson - Aureleon (Original & Deetron Remix)
Stojche - Compassion (vyjde na  a.r.t.less na konci února)
Deniro - The Penal Colony

Čemu se ještě věnuješ mimo hudbu?

Nemám moc času na jiné koníčky, ale strašně ráda čtu nebo sleduji dokumenty o lidské mysli.

V Brně si poprvé zahraješ v Česku. Co ti první přijde na jazyk, když se řekne Česká republika?

Moje starší sestra byla na školním výletě v Praze v roce 1997. Přijela s obravskou kocovinou a dovezla mi úžasné boty.

V Perpetu nám zahraješ prodloužený tříhodinový set. Co od tebe můžeme čekat?

Pouze skvělou atmosféru.

A co my máme udělat pro to, abys ze sebe vydala to nejlepší?

Ujistěte se, že technika bude ve 100% stavu. Pak se nic nemůže stát a budu v perfektní náladě.

Poslechni si: Mareena - Reclaim Your City Podcast (2017)

PARTYINFO

Dirty Trip 22

16.02.2018 Perpetuum, Brno
DJs: Mareena, Pluge, Carl W, Nee'o
Cena: 200
REKLAMAREKLAMA