London Elektricity: Není čas se nudit

Šéf populárního labelu Hospital Records a také ikona světového DnB, Tony Colman alias London Elektricity, zavítá v půlce února do brněnského klubu Exit. V krátkém rozhovoru se dozvíte, co jste možná před tím o tomto uznávaném umělci ani nevěděli.

8.2. 2018 17:57:57 | rozhovory | Phil Albedo

- Phil Albedo: Ahoj Tony, díky, že sis udělal čas na rozhovor. Určitě se lidi stále ptají na to, jak vůbec vzniklo umělecké jméno „London Elektricity”, co bys tedy o tom mohl prozradit?

- Tony Colman: To už je hodně dlouho! Ve stejnou dobu jsme začínali i s labelem Hospital Records. Společně s parťákem Chrisem Gossem jsme ve studiu experimentovali s různými zvuky a beaty. Byl to tenkrát ještě mlaďoch a pracoval pro státní energetickou společnost, která měla právě název „London Electricity“. Nosil i sako s tímto názvem. Líbilo se mi a chtěl jsem si ho od něj i koupit, ale on mi ho nechtěl prodat, protože měl strach, že by mohl přijít o práci. Pak mě napadlo, že by tento název mohl být i dobré umělecké jméno, a tak to všechno začalo.

London Elektricity a label Hospital Records k sobě neodmyslitelně patří. Funguje dnes vše podle tvých představ?

Myslím, že funguje. Jsem výkonný ředitel a většinový akcionář. Obnáší to mnoho schůzí a méně příjemných administrativních záležitostí. Zábavnější je pro mě ovšem ta kreativnější stránka jako například spolupráce s dalšími umělci, objevování nové muziky, příprava podcastů nebo propagace našich aktivit a zboží. Také se snažím věnovat našemu skvělému týmu, který tvoří celkem 19 lidí, a ujišťuji se, že jsou spokojení.

Na tvém již zmiňovaném labelu jsi někdy před 10 lety vydal populární track nesoucí název “All Hell Is Breaking Loose“. Přiblížil bys nám trochu více tuhle skladbu? Byla tam nějaká inspirace?

Začalo to jako instrumentál a pak jsem na YouTube objevil docela zajímavý kanál s americkými, evangelickými projevy. Zaujal mě jeden záznam, kdy kazatel křičí na lidi, aby šli do pekla. Tohle byla jedna z inspirací, a když přišla Liane Carroll ke mně do studia, ukecal jsem ji, ať kazatele napodobí. Šlo o to udělat něco zábavného, dokonce jsem tam použil i bláznivé kytarové sólo, které není v DnB až tak obvyklé.

Máš nějaké další zajímavé plány, ať už ty sám nebo v rámci labelu?

Každý den je pro mě zajímavý. Hlavně proto, že musím najít správnou rovnováhu mezi DJingem, produkcí ve studiu, šéfováním labelu a rodičovskými povinnostmi. Prostě není čas se nudit. S příchodem roku 2018 jsme rozjeli novou edici naší nejlepší kompilace „Sick Music“ a jsem opravdu nadšený, protože to má skvělé ohlasy v klubech, radiu, na Spotify a v různých obchodech zaměřených na muziku. Také plánujeme náš první prázdninový festival „Hospitality on the Beach“ v chorvatském Tisnu. Předprodej byl zahájen již před několika dny a očekáváme, že bude vyprodáno.

Co volný čas a tvoje rodina? Budou tvoje děti také umělci? 


Když pomineme hudbu, tak jsem nenáročný chlap. Miluju jídlo, filmy a čtení knih. Moje knihy jsou hlavně o vědě a zaměřuji se i na vědecké publikace, jinak jsou mým největším zájmem moje děti. Mám 2 syny a chci, aby měli velmi dobře srovnaný přístup k životu. Tahle doba je velmi odlišná, než ta, když jsem byl já v jejich věku. Život je komplikovanější a naše společnost se snaží, aby děti rychle dospěly. Může se to zdát politické, ale mám pocit, že náš kapitalistický systém se snaží vše zpeněžit, což může mít na děti špatný vliv. Proto jim věnuji spoustu času. Hrajeme stolní hry, jezdíme na kole, čteme knihy a nechybí ani hudba. Jinak nemám ambice, aby byli umělci. Práce to není lehká a svět je hodně tvrdý, ale pokud projeví zájem, tak to bude jejich rozhodnutí a u mě budou mít vždy podporu. Hudba je totiž dobrá i pro děti, rozvíjí jejich mysl v mnoha směrech a také pomáhá ve všech fázích života.

Žiješ v Londýně - městě, které je také velmi oblíbenou turistickou destinací. Měl bys nějaké tipy, které nejsou pro turisty až tak moc známé, ale přesto by stály za to?

V oblasti západního Londýna zvané „Southall“ je na výběr z nejlepších indických jídel na světě, je tam asi 60 indických restaurací. Pokud chceš ochutnat i skvělé korejské jídlo, tak taková možnost je v londýnské čtvrti „New Malden“, zde máme také největší korejskou komunitu. Z čínské kuchyně bych doporučil „Silk Road“ ve čtvrti Camberwell. Londýn nabízí pochopitelně i plno hudebních zážitků. Například západní konec města bude pro tebe to pravé, pokud máš rád muzikály a různá představení. Rozhodně stojí za zmínku i projížďka na kole, které si můžeš pronajmout a prohlédnout tak město z jiného úhlu.

Často vystupuješ na velkých akcích, které jsou primárně zaměřeny i na žánry, jako je například house a techno. Líbí se ti tyhle odlišné hudební žánry?

Miluji jiné hudební žánry. Kdybych měl více času, rád bych se věnoval i housu. V polovině 90. let jsem skládal housové tracky s prvky funky/disco pro jeden z našich labelů - „Galactic Disco“. Na tuhle muziku jsem se zaměřoval pod jinými uměleckými jmény jako například Future Homosapiens, Funky NASA nebo Orkestra Galactica. Byly to skvělé časy a bavilo mě to, ale později už jsem se musel specializovat pouze na label Hospital Records.

Co považuješ za svůj nejdůležitější milník?

Není jednoduché určit pouze jeden milník. Bylo toho opravdu moc. Jako producent se mohu zmínit o albu „Billion Dollar Gravy“, což bylo velkým krokem vpřed, zvláště skladba „Fast Soul Music“. A v případě vystupujícího pro mě byl top zážitek na slovenském festivalu Pohoda, kde jsem vystoupil jako „London Elektricity Big Band“ a také následně „Let It Roll“ u vás. Tohle bylo pro mě opravdu něco nezapomenutelného.

V brněnském klubu Exit předvedeš svůj 3 hodinový set. Řekni k tomu něco 3-5 slovy.

A Feast of Fast Soul Music! Sorry za 6 slov :-) 

Video: London Elektricity - All Hell Is Breaking Loose

PARTYINFO

London Elektricity

16.02.2018 Exit, Brno
DJs: London Elektricity, Ph8ton, Fish, Protago, Heft, Spool
REKLAMAREKLAMA