Maya Jane Coles a její hudební cesta

Fanoušci elektroniky mají v pátek opravdu velký svátek, čeká je totiž premiérové vystoupení jedné z nejzásadnějších ženských hudebních postav součastnosti. Pojďte si s námi projít cestu, kterou ušla Maya Jane Coles!

27.1. 2018 11:31:41 | profily | Carl W

1. 90s hip-hop a R&B

Její první hudební láska byla právě pro tyto žánry. Bylo jí čtrnáct a sama říká: „Když jsem v té době začínala s produkcí, chtěla jsem být ženský Timbaland (slavný americký hudební skladatel, producent a raper - pozn. red.).“ Tehdy právě začala v softwaru Cubase koketovat s hudebními směry jako je trip-hop, R&B nebo dub. Zdobily jí fialové vlasy a baseballová čepice.

2. Dubby-electro

S Lenou Cullen vytvořily duo She Is Danger, založily label She Is Danger Music a prosadily se na alternativních festivalech nebo různých fetish párty díky svému mixu electra a dubstepu. „Když jsem objevila tento žánr, hned mě zaujal a chtěla jsem svou hudební vizi přenést právě do tohoto stylu. V té době se mi líbil jak dubstep, tak dubby-electro,“ říká. V roce 2010 jí vyšlo EP Hurt You, díky kterému se dostala do podvědomí mnoha posluchačů po celém světě a znamenalo její první větší průlom.

3. Mezi minimalem a tech-housem

Její debutové LP zastřešovalo londýnské hudební vydavatelství 1trax. Pojmenované jednoduše Maya Jane Coles a hudebně posunuté o další krok dopředu. Také proto, že vyměnila Cubase za Logic Pro. „Tehdy jsem nepotřebovala žádné tutorialy. Prostě jsem si nad to sedla a vymyslela všechno sama. Byla jsem tvrdohlavá, ale cítala jsem, že takto je to v pořádku,“ popisuje.

4. Deep house a downtempo

V roce 2012 spouští Maya své vlastní vydavatelství I/AM/ME. Tehdy určitě ani ona sama netušila, jaký bude mít úspěch. Dnes o něm vědí totiž téměř všichni, kteří elektronickou hudbu, aspoň po očku, sledují. Sem také směřuje své další studiové album, jehož název (Comfort) se odráží právě ve stylech, které v této době preferuje - tedy klidný, lehký deep house nebo downtempo. „Chtěla jsem klubovou hudbu propojit více s jinými žánry,“ odpovídá na otázku serveru Deep House Amsterdam ohledně její hudební evoluce.

5. Nocturnal Sunshine

V součastnosti jsou to necelé tři roky, co pod svým alter-egem vydávé album Nocturnal Sunshine. „Měla jsem strašné nutkání posunout svou produkci více k žánru bass music.“ Věděla, že komerčně nemusí být její třetí deska tolik úspěšná, přesto do ní dala všechno. A vyplatilo se je to. Zvukově se posunula mezi úplnou špičku, k čemuž ji dopomáhá vlastní hudební studio.

6. Techno

Asi málokdo by čekal, že ji uvidíme i na slavné klubovce Drumcode Halloween v londýnském Tobacco Dock. Adam Beyer si sem rok co rok zve producenty ze všech koutů světa a nejspíš díky už velmi proslavenému jménu se dostalo i na Mayu. A zaslouženě. Jasně ukázala, že se umí pohybovat i v jiných hudebních liniích a svou vizi přenesla i do techno světa. A fanoušci její deepově pojatý set nadšeně hltali.

7. House

Aktuálně vrchol a žánr, který z ní dělá jednu z nejznámějších britských hudebních exportů současné doby. A to bez přehánění. Proč? Protože Take Flight. Její loňské LP bylo přijato s obrovským nadšením jak hudebními kritiky, tak i fanoušky. Podle mnohých nejlepší elektronické album roku, počet různých ocenění snad nejde ani v pár řádcích vypsat. „Najedou byla moje undergroundová hudba inzerována na billboardech v ulicích, to jsem si nikdy nedovedla ani představit, je to pro mě splněním snu,“ říká.  

Jakým hudebním směrem se vydá Maya Jane Coles v pátek v Roxy?

Video: Maya Jane Coles - Drumcode Halloween at Tobacco Dock London (2017)

PARTYINFO

Maya Jane Coles

02.02.2018 Roxy, Praha
DJs: Maya Jane Coles, Roman Rai, Fatty M + Lumiere
2. stage: Arturo Legorreta, Marvelous Bey
Cena: 470
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně