Na Elektře se svorně heilovalo

Nenaleťte na jazykovou hříčku: oslava techna s duší samozřejmě nemá nic společného s primitivismem některých našich spoluobčanů. Jak probíhala zatím poslední Elektra, vám přiblíží PePe.

1.1. 2018 12:43:48 | reporty | PePe

Neuvěřitelných sedm let uplynulo od mé poslední reportáže z nejslavnější brněnské klubové noci. Za tak dlouhou dobu se změnilo moře věcí, ale některé zůstávají stále stejné. Třeba Elektra na Flédě. Existuje tu déle, než mnozí partypeople chodí do klubů.

Má své zaryté fanoušky - pořád nové, ale přitom stále stejné. Má také svoje odpírače ("A to je furt dokola, Orbith all night long!"), kteří tam možná někdy byli, možná se trochu nudili a tak už tam nechodí, ale o to víc trousí svá moudra. A má i své pamětníky, třeba mě :).

Kemova stylová vánočka

Na Flédu jsem dorazil spořádaně - ani ne příliš brzy, ale rozhodně ne pozdě. Na bar stage zahříval kmitačky reproduktorů DJ Kema, který si to srdnatě rozdával s playery svým originálním pojetím houpavých tanečních rytmů.

Jeho čas hraní mnohým DJs nevoní, jiným naopak může přijít vhod zamixovat si pecky na pořádně hlasitém aparátu a užít si poctivou délku setu, ačkoli plac ještě zdaleka není plný tanečníků. Kema proplétal styly od jemných deepových věcí až k poněkud experimentálnímu soundu, který mi popravdě úplně nevoněl, ale své fanoušky si jistě našel. Ocenil jsem poctivý zvuk na bar stage a vydal se do hlavního sálu.

Klub připraven na muziku

Co mě trochu zarazilo, byla strohost hlavní stage. Nikde ani náznak dekorací, jen klasické černo, žádná místa k sezení a tepající kopák mladého JPJ. Pamatuju si, že Elektra bývala svátkem ve velkém stylu - návštěvníci mohli žasnout nad originálními dekoracemi, pokud je třeba zrovna muzika nebrala za srdíčko, fotky zářily krásou...

Těch dílů a nápadů bylo za ta léta opravdu mnoho a pár z nich asi nejen mně utkvělo v paměti už napořád. Ale proč fňukat, sedm let jsem o Elektře nepsal - nová doba prostě :). Jestli má muzika dominovat, pak jsou dekorace vlastně zbytečné. Však uvidíme, vlastně uslyšíme!

Orbith hraje techno?!

Nepřestává mě překvapovat suverenita některých partypeople, s jakou dokáží odsuzovat brněnské postavy, které přitom hrály dřív než ony poprvé slyšely techno. Tak jsem se například dozvěděl, že Orbith hrál překvapivě techno. Ano, Orbith hrál techno.

Všichni vědí, že si kromě techna za pěknou řádku let svého hraní ulítával i na jiných a někdy možná až obskurních stylech - ale sakra vždyť je to techno DJ! Čí sety hoblovaly v osmadevadesátém všechny jihomoravské techno hlavy na kazetách a cédéčkách? Sven Väth to fakt nebyl. Tak co by měl Orbith asi hrát před hlavní hvězdou? Jasně, že techno!

Heil Brno nezklamal

Pan Johannes Heil má pro hatery zmíněné v úvodu mého článku možná punc někoho "kdo už to má za sebou". Rád bych jim touto cestou vkázal: "Ale hovno!" Pan Johannes Heil je silou, která mě přinutila opustit teplo domácího krbu a naplno si užít klubový život. 

Dle mého názoru má jeho tvorba v sobě něco naprosto originálního a přesahujícího běžný sound - je tam prostě duše a třeba ještě něco víc. Proto budu vždy rád hrdě zas a znova heilovat, kde jen to půjde. Tento večer jsem se trošku obával, že nasadí příliš nízké BPM a jeho výlety k houseovějším polohám by lidi třeba nemuseli pobírat.

Bál jsem se zbytečně - hned od prvních tónů nasadil přísný diktát, který nepolevil po celou dobu Heilova live vystoupení. Lidi řvali a pařili, techno svátek v pravé podobě. Mě jen trochu mrzelo, že jsem téměř všechny tracky znal - sám je léta kupuju a hraju kde to jen jde.

A budeme bilancovat

Z předchozích řádků se může zdát, že jsem klub opouštěl nadšený a vyjuchaný do sytosti, což ale nebyla tak úplně pravda. Byl jsem spokojený - dostal jsem, co jsem čekal, to ano. Potkal jsem hromadu kamarádů, pro které je Elektra naprostou srdcovkou.

Atmosféra byla super - lidi si užívali muziku na obou scénách (Milan Kroutil to ukroutil velice poctivě, málem bych zapomněl!). Co tedy nebylo super? Zmínil bych dvě věci, kde vidím prostor pro další zlepšování: První je zvuk v hlavním sále.

Na můj vkus příliš mnoho středovýšek, které možná mohou udělat uprostřed sálu posluchačům na koncertě solidní lokomotivu, ale zbytek lidí spíše otravovaly, bránily v konverzaci a přehlušovaly poctivé basy a středobasy, které jsou u techna tak důležité.

Nemyslím si, že by to bylo reprosoustavou, jen to chce víc odvahy upravit zvuk pro specifické potřeby taneční akce. A další věc, kterou nemůžu nezmínit, bylo pivo. Flédo, prosím, prober se. Když už pivo v kelímku, tak ať má aspoň trochu chuť!

Za svých pár návštěv v poslední době sleduju, jak jde jeho kvalita pořád dolů - je pro to nějaký důvod? Podle mě kvalita piva říká hodně o kvalitě klubu - a tohle si náš svatostánek fakt nezaslouží! Jediné, co se dalo trošku pít, byl Březňák na bárečku. Na závěr tedy: Díky, díky za tohle techno!

PARTYINFO

Elektra

22.12.2017 Fléda, Brno
DJs: Johannes Heil (live), Orbith, JPJ, Secret Factory + hosti
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně