Jaká jsou nejlepší alba za rok 2017?

Stejně jako předchozí roky, tak i letos se podíváme na to, která alba nám tady v redakci hrají a která rozhodně nesmíte přehlédnout.

28.12. 2017 07:17:43 | ankety & názory | Carl W

Letos se toho urodilo opravdu hodně a my vám tak můžeme přinést snad nejpestřejší výběr. Připomeňme si ve zkratce naše výběry v letech 2012, 2013, 20142015 a 2016 a pojďme se rychle vrhnout na letošek. Tento rok se urodilo velmi mnoho kvalitních desek s klasickým technem (Jeff Mills, Robert Hood, Claudio Prc, Jonas Kopp), ale i housem (Terry Francis, DJ Seinfeld). Tak se pojďme podívat, jak vypadá finální pětadvacítka alb v roce 2017!

10. Yuji Kondo ‎– Faces Past [10 Label] 

Techno z Japonska vždy mělo něco do sebe a platí to i o debutovém albu Yujiho Kondy. Polovina projektu Steven Porter na svém LP Faces Past ukazuje, že v technu se dá jít různými směry a hlavně že je stále co inovovat. Moderní, experimentální, divoké i zasněné techno plné zvukových křivek a výhybek drží Yuji pevně pohromadě a album jako celek funguje parádně.

9. DJ Seinfeld – Time Spent Away From U [Lobster Fury]

Sám autor o albu říká, že jej hudebně nebere moc vážně a že jej stvořil jen ze zábavy. To většinou neznačuje, že LP nejspíš za moc stát nebude. Seinfeld a jeho Time Spent Away From U je pro mne výjimkou. Švédský rodák momentálně žijící v Barceloně Armand Jakobsson dal dohromady jedno z nejlepších housových alb tohoto roku. Ač se dříve pohyboval v jiných žánrech, letos uhodil hřebíček na hlavičku a jistě potěšil mnoho fanoušků klasického housu.

8. Rod – Back To Square One [Rod Malmok] 

Další debutové album v první desítce nám doručil Benny Rodrigues alias Rod. Back To Square One nabídne magické techno a autora pasuje do role nástupce Steva Rachmada. Jakmile uslyšíte peek-time hitovky Detran nebo Tronch, hned vám bude jasné, že toto album musíte mít ve své sbírce.

 
Benny Rodrigues
 
Benny Rodrigues

7. Oliver Koletzki ‎– The Arc Of Tension [Stil Vor Talent] 

Nostalgické The Arc Of Tension nabídne Koletzkiho v té nejlepší formě, jak si jej pamatujeme několik let zpátky. Pro mě tímto završuje jednu éru a jasně se zapisuje mezi veterány elektronické hudby, kteří se stále drží své vize a neuhýbají. Uznávám, že na prvoposluchače, který o Oliverovi nikdy neslyšel, asi album nebude mít takový efekt jako na staršího mazáka, který má Koletzkiho řádně naživo naposlouchaného. Pro mě ale jasně patří do tohoto výběru.

6. Sigha - Metabolism [Token] 

Token má za sebou skvělou historii a všichni tak nějak vědí, co od tohoto známého vydavatelství čekat. O Jamesi Shawovi se dá říct v podstatě to stejné, takže jsem se na jejich spojení velmi těšil (což značně podpořily i úspěšné releasy Our Father / A Better Way Of Living z roku 2015 a hlavně Christ Figures / New Puritan o rok později. Sighovi spojení s Tokenem prostě velmi sedí, jeho zvuk je velmi jistý a často způsobí až hypnózu. Metabolism je plné napětí, přitom ale zůstává opojné a energické.

5. Santiago Salazar ‎– Aspirations For Young Xol [Pastel Voids] 

Put your hands up for Detroit! Umělecký a oduševnělý zvuk nemůže přicházet odjinud. Salazar žil v městě automobilů déle jak čtyři roky, jeho parťákem byl Mike Banks a evidentně si od něj člen Underground Resistance vzal jen to nejlepší. Aspirations For Young Xol patří k tomu nejgeniálnějšímu, co kdy Santiago vydal a tudíž vám toto LP nesmí chybět ve sbírce.

4. Johannes Heil ‎– Gospel [Odd Even]

Spirituální Gospel německého mága asi není úplně pro každého. Sám Heil v rozhovoru pro náš server o svém albu řekl: „Pro ty, co se zajímají o věci okolo sebe – o symbolismus, náboženství, psychologii, filozofii, hermetismus … těm všem může otevřít oči. Pro ty ostatní, pro ignoranty, se album neodtajní.“ Prostě až se naladíte na Johannesovu vlnu, tak vás Gospel pohltí. Do té doby to bude jen slušné techno.

3. Ellen Allien ‎– Nost [BPitch Control]

Komerční taneční scéna nutně potřebuje Ellen Fraatz, aby všem vždy připomněla, kde jsou kořeny berlínského zvuku. Na svém sedmém albu prezentuje jednodušší a i snad klasičtější techno, které pospolu drží daleko lépe, než na jejím předchozím LP, kde víc experimentovala. Nost už tak ambiciózní není, což je ale paradoxně plus. Vyspělý a kultivovaný zvuk bude jistě sedět většině posluchačům a pro mnohé z nich to může být rychlá brána do kvalitní elektroniky.

2. Robert Hood ‎– Paradygm Shift [Dekmantel]

Pro mě osobně největší letošní překvapení. Robert Hood nám totiž servíruje řádné "dirty" techno, vrací se částečně ke kořenům své hudby, ale drží si moderní zvuk, který jsem od něj vůbec nečekal. Pokud se chcete vrátit na párty o víc jak deset let zpátky, ale zároveň nechcete vypadat jako zaprděný techno inženýr, Paradygm Shift je jasná volba. 

1. Bicep ‎– Bicep [Ninja Tune] 

Andrew Ferguson a Matthew McBriar už většinu tracků hráli dlouho předtím, než album vyšlo a fanoušci tak nějak věděli, co je čeká. A byli řádně natěšení. Musíme uznat, že oprávněně! Současnou top britskou elektroniku s nejširší paletou zvuků jasně reprezentují Bicep. Drahokam s trancovým nádechem Glue je jen začátek. V debutovém LP severoirské dvojice dostaneme melodrama, usměvavé melodie i melancholii. Kombinace housu, trancu nebo garage může znít nečekaně, ale funguje báječně. Po tomto vyhypovaném debutu však nečeká kluky nic lehkého. Mají však čas, zatím vyprodávají jedno vystoupení za druhým a my se na ně těšíme v roce 2018 třeba v pražské Roxy! 

Další umístění:

 • 11. Differ-Ent ‎– It's Good To Be Differ-Ent [Don't Be Afraid] 
 • 12. Nummer ‎– Second Sight [Going Good] 
 • 13. Ten Walls ‎– Queen [Runemark]
 • 14. Claudio Prc ‎– Volumi Dinamici [Semantica]
 • 15. Perc ‎– Bitter Music [Perc Trax]
 • 16. Jeff Mills ‎– Planets [Axis] 
 • 17. Maceo Plex ‎– Solar [Lone Romantic] 
 • 18. Bonobo ‎– Migration [Ninja Tune] 
 • 19. Jonas Kopp ‎– Photon Belt [Tresor] 
 • 20. Terry Francis ‎– Together [Hallucienda] 
 • 21. Maelstrom ‎– Her Empty Eyes [RAAR] 
 • 22. Kmyle ‎– Northern Landscapes [Skryptöm Records] 
 • 23. Damon Wild ‎– Cosmic Path [Infrastructure New York] 
 • 24. Tale Of Us ‎– Endless [Deutsche Grammophon] 
 • 25. Red Axes ‎– The Beach Goths [Garzen Records] 
REKLAMAREKLAMA