Report z pouštního Burning Mana

Tento report je delší než jste zvyklí. Úkol popsat tento zážitek přesahuje formát online článku a vyprávění zabírá spíš hodiny než minuty. Přenos emocí je téměř nemožný, ale proč se o to nepokusit.

21.11. 2017 03:16:24 | reporty | Dan

Snad se mi podaří předat pár zážitků a pocitů z týdne, kdy smysly dostanou plnou nádrž a mezi zuby skřípe pouštní prach. Ale pozor! Nejde tu o rave, nejde ani o festival, vše je trochu jinak. Vítejte v Black Rock City!

Představte si nehostinné místo na zemi, kde nic nežije a nepřežije, bývalé mořské dno vystlané alkalickým prachem, který sžírá kůži, slunce, které spaluje hluboké údolí, denní teploty nad 40°C, noční padající k 10°C, pouštní bouře útočící ze zálohy. Nezní to lákavě, přesto se na tomto místě uprostřed Nevady potká každý rok přes 60 tisíc Burnerů - účastníků 30 let starého komunitního eventu. Záměrně ho nenazývám festivalem a po přečtení tohoto článku byste měli chápat proč.

Burning Mana předchází pověst radikálního zážitku, a to ve všech směrech splňuje. Někteří účastníci mluví i o změně osobnosti nebo vztahu ke společnosti, někteří se stěhují, začínají nové projekty nebo životy. Říká se, že by se pár měsíců po BM neměla dělat zásadní životní rozhodnutí. Přeháním? Možná ano, možná jsem v tomto období neměl psát tento report. V hlavě mám stále velký zmatek a emoce stále zůstávají nebývale intenzivní. Kde začít? Už se stalo, jdeme na principy.

Principy

BM stojí a padá na deseti principech. Každý účastník by je měl ctít a připravit se na ně. BM není totiž nic jiného než všichni jeho účastníci dohromady.

1. Radical inclusion - Všichni jsou vítání, nikdo není cizincem a neexistují žádná omezení pro účast. Jako zelenáči aka „playa virgins“ jsme byli v centru zájmu a dostalo se nám mnohdy pomoci.
2. Gifting - Na BM neexistují peníze ani směna. Vše funguje na základě dávání. Buďte připraveni dávat a přijímat, obojí je obohacující a vytváří speciální atmosféru.
3. Decommodification - Dávání se vylučuje s konzumem a komercí, proto zde existuje prostředí bez sponzoringu, komerčních transakcí i brandingu.
4. Radical self-reliance - Přežití v poušti vyžaduje přípravu, dovezení veškerých nezbytností jako jsou stany, jídlo, voda (min 5l/os/den), hygiena. Jediné, co jde koupit, je káva, led a ioňťák v Central Campu.
5. Self-expression - Neexistují limity pro sebevyjádření. Na BM není oficiální program, vše se děje na základě participace účastníků. Na BM se nejedeš bavit, ale bavit!
6. Communal Effort - Spolupráce je základem BM, který vytváří místo pro komunikaci, sociální interakci, umění a veřejný prostor, který patří všem.
7. Civic responsibility - Občané Black Rock City (dále BRC) přebírají zodpovědnost za pořádané akce i za prospěch, které tyto akce přinášejí komunitě. Všichni účastníci mají toto respektovat vč. platných zákonů.
8. No trace - Na poušti se před vznikem BRC nic nenachází a po jeho skončení tam také nic nezůstává. Všichni jsou zodpovědní za odpad, který si odváží s sebou zpět, včetně špinavé vody.
9. Participation - Každý je zván k tomu si hrát a svobodně měnit svět kolem sebe podle svého srdce.
10. Immediacy - Bezprostřednost je nepřenositelná a je základem poznání vlastního já, ostatních a zapojení se do komunity. Ty, teď a tady!

Přežití a kemp

Na BM je třeba se důkladně připravit, např. u vjezdu budete zkontrolováni, zda vezete dostatek vody a jídla. Je třeba mít buď obytňák nebo minimálně stan a nad něj ještě větší stan jako ochranu před bouří a sluncem. Pokud máte štěstí, můžete se dostat i do jednoho ze stovek tématických kempů, namátkou Barbie Death Camp, Orgy Dome, Black Hole, které vám pomůžou přežít. Přirozeně se budete podílet na organizaci a dobrovolničení v kempu, což je vlastně ta nejlepší věc, co se vám může stát. Každý kemp organizuje aktivity, vlastní bary, snídaně, večeře, přednášky, mutant vehicles nebo třeba workshopy, jako např. kurz chození jako tučňák, mindtravel, olympiáda v naplácání kolemjdoucím nebo společný kurz masturbace, vyber si dle nálady.

BRC je paprskovitě rozděleno na hodiny a „vodorovné“ ulice podle abecedy, a to je společně s policií, nemocnicí a Central Café jedna z mála indicií organizovanosti v nejživelnějším „městě“ na světě. Představte si festivalový kemp, ze kterého ani nemusíte na festival a zažíváte to, co by se vám nikde jinde nedostalo a to v neměřitelném množství. Někteří nakonec bydlí jinde než kam přijeli, nečekaná setkání mění původní plány, naháče na „vodních lyžích“ střídá lidský kolotoč, svatba v písečné bouři nebo Thunderdome aka fight cage jako z Barbara Conana. Jsi na tripu bez tripu? Možné? Tady ano! Další den si těžko vzpomenout, co se včera vše vlastně stalo. Mysl nestíhá zapisovat.

Playa

Playa je několik kilometrů široký vnitřní okruh BRC, kde se pohybu, aktivitám a fantazii meze nekladou. Jde o zdánlivě nekonečnou poušť plnou soch, interaktivních instalací, stovek pohybujících se menších i obřích strojů, ať už vypadají jako panda, oboustranná lokomotiva, nástěnné hodiny nebo Mad Max. Uprostřed se tyčí socha Burning Mana, která předposlední den emotivně vzplane, a Temple, které je místem meditací a klidu. Burneři zde často nechávají vzpomínky na své blízké, ať už fyzické nebo duševní, přečtete si zde mnoho zajímavých vyznání. Chrám poslední den opulentně shoří a s ním i všechny zanechané vzpomínky a přání. Musí jít o moment, který rozklepe kolena i zarytým cynikům.

Playa je rozlehlá a doporučuje se mít kolo nebo „půjčit“ si místní komunitní yellow (zelené, pochopitelně) bikes, nicméně i bez nich jsme to někdy zvládali. Atmosféra se mění od studeného rána, přes ospalé dopoledne, rozpálené odpoledne, kýčovitý západ slunce až po divokou noc, kdy svítí vše, co se osvítit dá. Neexistuje oficiální osvětlení i tak vám z toho přechází oči. Pokud alieni někde za Zemi přistávaji, bude to určitě jednou v roce nevadská poušť.

Hudba

Hudba je neopomenutelnou součástí Burning Mana, ale opět je tady vše tak trochu jinak. Ať už jste fanoušci techna, hard coru, ambientu nebo jazzu, buďte si jisti, že uslyšíte nekonečný mix všeho v dávkách, které rozklepou ortodoxního audiofila.

Jedno je jisté, nevíte kde a kdy se to stane. Jestli budete mít štěstí, ocitnete se hluboko v poušti visící na konstrukci pojízdného soundsystému Robot Heat, kde Oliver Koletzki vítá další sunrise, po boku Carl Coxe hrajícího bez ohlášení v jednom z kempů nebo u Puff Diddy, který vám nalije po ránu vyprošťováka, třeba utrousí rým, u never know.

Line up neexistuje a je vám to upřímně jedno. Jednu chvíli jedete za třicetimetrovým žralokem s ragga soundsystémem, naskočíte na houpající funky vlak nebo vás na druhou stranu pouště doveze psytrancová Mayská pyramida. Cože, kde to jsem, co se stalo, proč už je ráno?!?

Lidi = Burneři

Pokud se to dá nějak zaškatulkovat, je BM pro mě největší komunitní kreativní event. Teď už je vám jasné, proč nejde o festival. BM = Burneři, tj. ti, kteří přijeli na krutou poušť nechat něco ze sebe. Každý příspěvek je darem komunitě, ať už jde o rozlívaní drinků, vaření pro ostatní, přednášení, hraní nebo třeba jen dělání radosti a organizaci akcí, to je jeden další kousek do skládačky BM.

Potkáte nahé hippie důchodce, holky ve vypimpených oblečcích, lidi i nelidi všech možných ras i sexuální orientace. Drtivá většina z nich má za úkol zpříjemnit ostatním jejich zážitek. Můžete pochybovat, jak upřímné to může být, může i nemusí. Jak to máte vy? Pro těch 9 dní stojí za to si to vyzkoušet a čím víc si toho vezmu do reálného života, tím lépe pro mne.

Že je BM trendy a fotí se tam celebrity, tak ať to tak mají. BM nenajdete, BM je to, co si vytvoříte, co (pro ostatní) uděláte, komu rozsvítíte oči nebo dáte svoji bundu. Drogy jsou na místě, o tom nikdo nepochybuje. Já osobně jsem za ten týden potkal méně sjetých lidí než ve frontě na brněnskou Apokalypsu a nedokážu si představit, že bych si ten emoční nášup ještě nějak upravil. Každý ale sám za sebe, přece je to Burning Man.

Poušť je neúprosná, je třeba být připravený na přežití, ale ostatní očekávání a představy nechte doma. Anebo ne, klidně si je přivezte, ale BRC vám je několikrát nekompromisně rozemele na jemný písek, stejně jako ty naše. Přečtěte si ještě jednou pravidla BM a pokud to s vámi šije, koukněte na pár videí. Máte husinu? Tak prosím, předprodej na další ročník začíná na jaře.

See ya in the dust!

REKLAMAREKLAMA