AMF hlavním eventem ADE

Pátý ročník Amsterdam Music Festivalu hostila vyprodaná Amsterdam ArenA, fotbalový stadion AFC Ajax. V jeho rámci opět proběhlo vyhlášení nejpopulárnějšího DJe planety podle ankety DJ Mag Top 100 DJs Poll, titul se podařilo obhájit Martinu Garrixovi.

28.10. 2017 08:02:11 | reporty | Paya

AMF hlavním eventem ADE 004

Když jsme před čtyřmi lety vyrazili na první ročník AMF do legendárního areálu RAI Amsterdam, netušili jsme, že stojíme na prahu série monstrózních parties, které se hned další rok přesunou do svatostánku místní fotbalové ikony. Pořadatelé z Alda a ID&T organizují eventy na nejvyšší úrovni a ani letos tomu nebylo jinak. V minulosti se konal AMF také jako vícedenní party nebo za denního světla, pro letošek Holanďané vsadili na jedinou kartu v podobě sobotní celonoční party. A vyplatilo se, těsně před akcí se podařilo stadion Ajaxu kompletně vyprodat. Na ploše to bylo znát a co je hlavní – gigantický dav generoval fantastickou atmosféru – z vyšších pater tribun byla radost pohledět, uvnitř davu panovala skvělá nálada. V záplavě nejrůznějších státních vlajek jsme potkali i další české fanoušky elektronické taneční hudby. Společně jsme si pak všichni užívali kolosální světelný park na doopravdy nabušené mainstage, která disponovala obrovským množstvím LEDek a laserů. Zvuk se nám líbil napříč halou, zejména pak během headlining actu, kterým bylo Two Is One.

AMF hlavním eventem ADE 003

Součástí večera bylo i vyhlášení výsledků ankety časopisu DJ Mag, která má obrovskou tradici a ať si o ní může člověk myslet cokoliv, soudě z nejrůznějších festivalů, poskytuje poměrně přesný obrázek o tom, kteří umělci z EDM scény zaznamenávají největší podporu fanoušků a jsou zkrátka nejpopulárnější. V průběhu warm-up vystoupení se na LED stěnách objevovali DJs na pozicích 100-11, první desítka pak byla vyhlašována speciálně. Cenu za třetí místo předávala ambasadorka UNICEF, a to do rukou holandské trancové legendy Armina van Buurena, mnohonásobného vítěze této ankety, který se neskutečných 16 let umisťuje v první pětce! Cenu za druhé místo předával zástupce DJ magazínu a získali ji belgičtí bratři Dimitri Vegas & Like Mike, rovněž někdejší vítězové, kteří však v poslední době sklízejí určitou vlnu kritiky. Cenu pro vítěze předávala další bývalá světová jednička, francouzský hitmaker David Guetta. Podruhé za sebou první místo obsadil domácí mladíček Martin Garrix, kterému publikum dlouze aplaudovalo. Marty na sobě opravdu hodně pracuje.

top 100 DJ mag 2017

Klikni na obrázek pro kompletní výsledky

Mimochodem, jak dopadl zbytek žebříčku? V první pětce se opět objevili další dva bývalí šampioni, osudově propojení borci Hardwell a Tiësto. Velký postup zaznamenali šestí The Chainsmokers, sedmý skončil David Guetta, následovaný Afrojackem, Steve Aokim a Marshmellem, který poskočil o 18 míst. Jedenáctou příčku obsadil nejvyšší future house, a to Don Diablo. Skokanem roku se stal Alan Walker, postoupil o 38 míst na pozici číslo 17. Objevem roku se stal na 26. místě belgický mladík Lost Frequencies. Pozici technokrále obhájil Carl Cox (#62), drum’n’bass opanoval Andy C (#77). Do první stovky se konečně probojoval Solomun, návrat se podařil Paulu Kalkbrennerovi a Richiemu Hawtinovi.  Harder stylez po svém návratu ošéfoval Headhunterz (#33). V anketě hlasovalo více než milion ověřených uživatelů a neobešla se bez překvapení, mezi která patří například pád Steva Angella o 52 pozic, Nickyho Romera o 21 míst nebo deadmau5e o 18 příček. Naopak potěšil například vzestup Erica Prydze o 32 míst. Další bývalý král, Paul van Dyk, obsadil 51. pozici.

AMF hlavním eventem ADE002

A jak proběhl večer po hudební stránce? V době našeho příchodu stáli za DJským pultem Lucas & Steve a hráli popový hit Paris od The Chainsmokers. Zaujala nás jejich kombinace Swedish House Mafia – One a Faded (to hrají v mash-upu s vlastní Enigmou). Svůj set zakončili svou poměrně povedenou předělávkou On The Move, pod názvem Lucas & Steve – Up Till Dawn. Poté už nastoupil cvok s kýblem na hlavě alias Marshmello a hned ve svém intru předvedl úryvek ze své hitovky Alone. Tu později zahrál komplet. Během své vyhrazené hodinky hýřil future bassem, trapem, brostepem apod. Nechyběl např. DJ Snake – Propaganda, ale i vykopávka Alice Deejay – Better Off Alone. Padla spousta vlastní produkce, ale také například Dillon Francis remix na Calvina Harrise. Bonbón plácal celkem páté přes deváté, pobavila nás i Cascada – Everytime We Touch, Vengaboys – We Like To Party nebo The Outhere Brothers – Boom Boom. Těsně před vyhlášením vítězů DJ Magu nastoupil na scénu Don Diablo, který je ovšem daleko lepší producent než deejay.

AMF hlavním eventem ADE 005

Holandský módeman však nenechal nic náhodě a neopomněl svůj erbovní hit Starlight. Vrcholem jeho setu byl nový track Take Her Place, během kterého jej na scéně doplnil interpret – Arizona. A následovala společná pecka s Tiëstem, tedy Chemicals. Mě osobně ještě imponovala kombinace M83 – Midnight City a The Chainsmokers & Coldplay – Something Just Like This v Diablově remixu. Pak se tedy na stagei objevil mimo jiné Martin Garrix a po předání trofeje začal zlatý hřeb večera – nový speciální act, Two Is One, kdy se během jedné hodiny spolu mají každoročně představovat dvě legendy, které spolu ještě back2back set nehrály. Premiéra připadla na místní miláčky HardwellaArminem. A ten set si musíte pustit na youtube, škoda mluvit. Mělo to neskutečnou energii a za nás opravdu rozhodně palec hore. Jeden velký mix kombinací, za všechny tracky jmenujme snad jen Apollo + Another You, Spaceman + Sunny Days, If It Ain’t Dutch + Young Again, Power + Great Spirit. Tedy spousty vlastních songů téhle fenomenální dvojky. A highlight? Za mě osobně Cygnus X – Superstring: zamáčkl jsem slzu při vzpomínce na poslední Sensation.

AMF hlavním eventem ADE 001

Po brutální energetické náloži měl David Guetta těžkou úlohu, avšak ukázalo se, že ho má dav opravdu rád a jeho songy jsou stále oblíbené. A že jich zase padlo nespočetně. David si k sobě na scénu pozval jako hosta Afrojacka, nejen kvůli Hey Mama, ale i zbrusu novému společnému tracku s Charli XCX a French Montana. Guetta podpořil také vítězného Garrixe a oblíbený emocionální moment tentokrát obstaral song Watermät – Bullit, v kombinaci s acapella Bob Marley – No Woman, No Cry a následujícím Imagine. David je showman a popstar, co si budeme namlouvat. Závěr jeho vystoupení už byla trošku hitparáda. Další na řadě byli Dimitri Vegas & Like Mike a i ti jsou poněkud diskotéka, viz proběhnuvší The Hum, Welcome To The Jungle, L’Amour Toujours nebo Wonderwall od Oasis. Chybět nemohl Tremor (Sensation 2014 Anthem). Závěr belgického setu obstaral Crowd Control za živé účasti W&W – ano, celá hala fakt skákala doleva a doprava, jak chlapci pískali. Jelikož následující Yellow Claw není šálek naší kávy a na závěrečné Vini Vici nezbývaly síly, vyrazili jsme na hotel, nicméně závěr je jasný – ADE a zvlášť AMF, to si nesmíte nechat ujít!

PARTYINFO

Amsterdam Music Festival

21.10.2017 Amsterdam ArenA, Amsterdam
DJs: Hardwell, Armin van Buuren, David Guetta, Dimitri Vegas & Like Mike, Don Diablo, Lucas & Steve, Marshmello, Yellow Claw, Vini Vici, CMC$
Cena: 77 / 125 €
REKLAMAREKLAMA