James Zabiela: Roxy vypadá pořád senzačně!

25. narozeniny klubu Roxy budou tento rok opravdu stylové tak, jak se na čtvrtstoletí sluší a patří. Páteční opening 20. října ovládne matador taneční scény, uznávaný producent a především jeden z technicky nejšikovnějších DJs na planetě Zemi – James Zabiela.

18.10. 2017 03:54:46 | rozhovory | Carl W

- Carl W: Ahoj Jamesi, v Česku jsi velmi známý díky své rezidentuře v Roxy s klubovou nocí Reason. Ale posledních pár let tě tu vídáme velmi zřídka. Čím to je?

- James: Ha, to je otázka na mého agenta. Není to určitě tak, že bych tu nechtěl hrát častěji. Upřímně – je to přesně naopak.

V Roxy jsi začínal jako osmnáctiletý zelenáč a nabyl jsi tu značnou popularitu. Vzpomínáš rád na toto období?

Ano i ne. Ano proto, že to bylo opravdu magické období, protože jsem najednou mohl cestovat po světě a dělat to, o čem jsem vždy snil. A ne protože jsem byl velmi nezkušený a nejspíš bych nyní dělal mnohé věci jinak. Moje DJ zkušenosti nabyté v Roxy jako opening DJ pro mě byly vlastně začátkem všeho. Jsem rád, že jsem to prožil, ale už je to dlouhá doba.

Máš nějaké historky, které začínají: „Tenkrát v Roxy ...“?

Ne přímo v Roxy, ale velmi dobře si pamatuji afterpárty na lodi, kde nám pršelo na gramofony a ty se začali najednou otáčet na druhou stranu. To bylo hodně mocné, od té doby jsem to už nikde nezažil.

V rozhovoru pro jeden rakouský magazín jsi zmínil, že v Peci pod Snežkou jsi začal se snowboardingem. Je to tak?

Tam jsem vlastně poprvé stál na snowboardu. Tehdejší rezident Roxy Joel Einhorn do mě prostě na kopci ždouchnul a díval se, jak celý den padám. Druhý den jsem nemohl ani zvednout svůj kufr s deskami. Tehdy jsem to celkem nesnášel, ale dnes snowboarding miluji. Joel si krátce na to zlomil žebro při nějaké nesmyslné soutěži, takže sněhová karma byla obnovená :-)

Poslechni si: James Zabiela ‎– Reason Mix (2002)

V roce 2002 jsi pro XMAG namixoval kompilaci Reason Mix. Toto CD se u nás stalo dost populární, máš ještě někde nějakou kopii?

Ano, někde ji budu mít, nejspíš na půdě. Pamatuji si, že jsem díky tomu objevil Steva Buga.

Právě si prohlížím fotky z párty Reason z roku 2002, což bylo vlastně hned po povodních. Když se tak dívám fotku po fotce, tak mě napadá: Máš ještě s nějakým klubem takové blízké spojení jako s Roxy?

Myslím že pouze se Space na Ibize a Rhino Clubem v Southamptonu. Společně s Roxy jsou to kluby, kde jsem se naučil hrát. Pamatuju si na svůj smutek právě kvůli zmíněné povodni – klub byl zničený a znamenalo to konec mé rezidentury. Pořád si vybavuji ten přetrvávající vlhký smrad, který to byl. Byl to smutný konec, ale krásné vzpomínky na to před tím mi zůstaly.

V roce 2009 jsi se do Roxy vrátil na noc Zen. Pokud si dobře pamatuju, bylo vyprodáno, klub byl narvaný a ty jsi odehrál tříhodinový set. Dobrá párty, co?

Byla úžasná.

V té době jsi měl dlouhé vlasy a celou nic jsi se usmíval od ucha k uchu. Pro připomenutí mrkni na fotky!

Agh! Díky, že jsi mi osvěžil paměť. Pěkně trapná trička i můj účes :-) Potřebuji kadeřníka!

V Praze máš pořád dost přátel, že?

Zrovna náhodou jsem nedávno potkal Joela Einhorna v Los Angeles. S ním jsem pořád dobří přátelé. Taky tu byl pár Michelle a Filip, kteří na mě vždy chodili tancovat, byli na každé mé párty a vždy ke mně byli strašně milí. Filipa jsem potkal zrovna nedávno v Barceloně, když jsem tam hrál.

Pojďme ještě k tvým začátkům. Své první gramofony jsi dostal jako dárek k Vánocům, když ti bylo patnáct let. Bylo to pro tebe tehdy překvapení nebo jsi věděl, že je vlastně dostaneš, protože jsi už tehdy velmi toužil být DJem?

Rodiče věděli, že po nich toužím, doma jsem si totiž pořád hrával s jedním hi-fi gramofonem. Ale nikde jsem si nepředstavoval, že bych je mohl dostat, takže to na Vánoce bylo pro mě obrovské překvapení. V té době jsem s nimi trávil každou chvíli a divím se, že nespadly sousedům stěny.

Tvůj otec tehdy pracoval v obchodě s deskami, že? Pomáhal jsi mu tam? Bylo to právě tam, kde se zrodilo tvé nadšení pro hudbu?

Přesně tak. V rámci školy jsem měli program „Work Experience“, který jsem si odkroutil právě u táty. Tam ovšem moje vášeň pro hudbu nezačala, už předtím jsem si ulítával na hodně indie věcech. Ale právě tam jsem objevil elektronickou hudbu.

Ten obchod se jmenoval Movement Records, ale před několika lety byl uzavřen, je to tak?

Jo, celá budova šla k zemi. Pamatuji si, jak jsem šel kolem a viděl jen rujny, bylo to smutné.

Ty a tvůj otec jsem vždy měli rozdílný vkus, co se hudby týče. Změnilo se v tomto něco?

On pořád miluje peak time techno, ale poslední dobou zpomalil a když jedeme spolu v autě, pouští i nějaký progressive house.

V roce 2012 jsi založil label Born Electric a vydal jsi tu EP The Healing. S jakým cílem jsi toto vydavatelství spouštěl? Je to pouze je platforma pro hudbu, kterou máš rád?

Tehdy jsem s tím začal jen proto, že jsem si chtěl to EP prostě vydat. Nikdy jsem s tím neměl další plány.

Poslední EP tu vydal Jody Barr, což je pro mě docela neznámé jméno, o to více mě potěšila jeho hudba. Vyhledáváš proaktivně umělce pro svoje vydavatelství nebo jen posloucháš a vybíráš si proma?

To záleží na situaci. Předtím jsem slyšel Jodyho track na Krankbrother Records a následně mi poslal spoustu jeho nevydaných věcí, ze kterých jsem si něco vybral. Je to ve skutečnosti asi tak, že si spíše releasy najdou labely. Myslím, že kdybych proaktivně hledal hudbu, měl bych problémy. Naše motto je „Jak a kdy“. Prostě když se kolem mě motá dobrá muzika, mám pro ni domov.

Naposledy jsi v Praze hrál v roce 2014 na obří párty s Calvinem Harrisem nebo Pendulum. Jak se těšíš zpátky?

Hodně! Jsem plný očekávání.

Poslechni si: James Zabiela 50 Weapons Warehouse Project Promo Mix (2016)

Teď tě v pátek v Roxy čeká velký comeback. Jsi jednou z hvězd 25. narozenin klubu. Co od této oslavy očekáváš?

Ještě moc netuším. Díval jsem se fotky z nějakých posledních večírků, co tu proběhly, a Roxy vypadá pořád senzačně, jak si ji vybavuji. Takže se tu jistě uvidíme!

PARTYINFO

BE25: James Zabiela

20.10.2017 Roxy, Praha
DJs: James Zabiela, Dan Cooley, Michael C, Arturo Legorreta
2. stage: Zissou! + Ondrej K
Cena: 320
REKLAMAREKLAMA