Co je to Tomorrowland?

Při příležitosti kulatého, 150. reportu v mé novinářské kariéře jsem se rozhodl pojmout report z pravděpodobně nejpohádkovějšího festivalu na světě poněkud netradičně. Podobně, jako před deseti lety vyšel na rave.cz můj článek Co je to Sensation? Takže, Let’s Go!

7.8. 2017 08:54:00 | reporty | Paya

Festival Tomorrowland byl v kouzelném rekreačním areálu De Schorre na spojnici mezi Bruselem a Antverpami zorganizován poprvé v roce 2005. Celých těch třináct ročníků za ním stojí ikonická společnost a – nebojím se říci – neschopnější promotér na scéně, ID&T. Belgická pobočka je od holandské matky majetkově oddělena a dodnes stoprocentně patří bratrům jménem Manu & Michiel Beers. Původní myšlenkou bylo vyrobit vlámského klona slavného haarlemmermeerského Mysterylandu a první edice festivalu měla také nést toto veleslavné jméno.

Bratři se na poslední chvíli, když už bylo realizováno celé PR, rozhodli jinak a svůj splněný sen pojmenovali posvém. Festival během těch let vyrostl z jednodenní party pro 9 tisíc fanoušků elektroniky na dvojitý třídenní masakr s cca 400 tisíci prodanými vstupenkami (dodejme, že prodanými v momentě, kdy ještě není zveřejněno ani jedno jediné jméno z line-upu). Člověka nemůže nenapadnout srovnání s tuzemskými festivaly, které ovšem podobný růst v podobném časovém období v žádném případě nezaznamenaly. Co je toho příčinou, co stojí v jádru celé té magie, která vedla k mnohonásobnému vítězství Tomorrowlandu v kategorii Best Music Event v rámci International Dance Music Awards?

Je to příběh velkého srdce belgických bratrů, naprosté oddanosti věci a důrazu na dotažení zdánlivě nepodstatných detailů, které však dělají Tomorrowland tím, čím je – bezkonkurenčním benchmarkem, trend-setting & game-changing zázrakem a po skončení série amsterdamských Sensation bezesporu World’s Leading Dance Eventem. Exploze kreativity, zbraň hromadného ničení smyslových buněk a bez přehánění pohádková bomba. Svět splněných snů. Zní to asi pateticky, ale věřím, že kvalitnější a lépe zorganizovanější festival – minimálně v Evropě – nelze navštívit. Svůj předobraz Mysteryland belgická akce dávno přerostla.

Nyní určuje pravidla hry a nastoluje laťku všem ostatním. Cokoliv, co se v České republice na taneční scéně dosud událo, nesnese s Tomorrowlandem jakékoliv srovnání. Přitom je však potřeba skutečně znovu připomínat: ten Svět zítřka nespadl z nebe, nýbrž prostě přirozeně, kontinuálně vyrostl z fesťáku pro necelých deset tisícovek partypeople. Právě to by mohlo být inspirací pro všechny domácí promotéry, což? Samozřejmě, že Tomorrowland se snaží pořadatelé jiných parties kopírovat, nicméně vzhledem ke složitosti jeho produkce se jim to může dařit jen se zpožděním mnoha let.

Belgická ID&T nevyplácí svým majitelům dividendy, veškeré astronomické zisky se prý reinvestují. Line-upy těžko mohou být nabitější, protože již mnoho let v řadě na Tomorrowlandu hraje celá světová DJská špička, alespoň co se popularity elektronických hudebníků týče. Hlavní investice se tedy vkládají do infrastruktury festivalu. Každým rokem spatřujeme na samotné ploše – jak ID&T říká, na Holy Grounds – mnohá drobná i citelná vylepšení, směřující k eliminaci bláta, ale i zkvalitnění zeleného pažitu nebo průchodu davů ve špičkových časech festivalu. Kemp, zvaný DreamVille, upgraduje raketovým tempem, ale k tomu se ještě dostaneme.

Velké investice vkládají organizátoři do nehmotné stránky věci – je jí jak image, goodwill, pověst značky, tak i vztahy s veřejností, zejména se sousedy. V letošním roce vzlétlo na evropské nebe nejen brandované letadlo Amare, ale i designový horkovzdušný balon Zephyr (ten se objevil i na obloze nad De Schorre a kouzelně tím doplnil už tak pohádkovou scenérii barevných stageí). Aftermovies jsou snímány i z helikoptér, které rovněž poskytují zázemí špičkovým fotografům typu Rutgera Geerlinga alias legendárního rudgr.com … samotné zveřejnění filmů na youtube bývá událostí, například ten loňský má hodně přes 20 milionů zhlédnutí. Samotný facebook festivalu sleduje přes 12 milionů příznivců.

Fascinující, po všech stránkách uchvacující Svět zítřka začíná fyzicky vznikat vždy 6 týdnů předem. Jednou z prvních staveb, která v souvislosti s Tomorrowlandem vyroste, je sousedský dům, komunitní centrum, kam může zavítat každý obyvatel sousedících městeček Boom a Rumst, nechat se informovat nebo požádat o řešení problému. Pořadatelé festivalu bleskově řeší všechny stížnosti, snaží se nahradit vzniklé škody, zavedli zelenou linku 0800 a pro místní dokonce pořádají v mezeře mezi oběma víkendy (od letošního roku je Tomorrowland opět dvouvíkendový, stejně jako při svém desátém jublieu v roce 2014) speciální festival se dvěma scénami a občerstvením gratis.

Jak totiž říkají: nebýt dobrých vztahů se sousedy, nebyli bychom ani my. Zničí vám partypeople zahrádku? Okamžitě vyřešíme. Geniální filosofie. I díky ní se podařilo uzavřít s místními mnohaletou smlouvu, která umožní realizovanou infrastrukturu festivalu využít pokaždé dvakrát = dva festivalové víkendy. Netřeba připomínat ekonomickou efektivnost až dokonalost takového postupu. A za Tomorrowlandem Belgičané stojí. Vlajky festivalu mají ve svých oknech majitelé prakticky poloviny nemovitostí v Boomu a Rumstu. Letos jej navštívil i sám belgický král Filip s manželkou Mathilde. Dovedete si to samé představit v českých podmínkách? :-)

DreamVille povstává z rukou samostatné obchodní společnosti a představuje kemp budoucnosti. Jak říkají organizátoři, takhle budou vypadat festivalové kempy tak za deset let. Impresivní je už jeho vstup v podobě gigantické duhy. Za ní následuje Marketplace, jakoby westernové městečko s úžasným byznysovým repertoárem: pekárna, řeznictví, cukrárna, supermarket (včetně možnosti nákupu přes dotykovou obrazovku), servis mobilních telefonů, servis nafukovacích lehátek, kadeřnictví, kosmetika, tetování, prádelna, recyklační centrum (na třídění odpadu klade ID&T vůbec velký důraz, i na samotném festivalu naleznete všude rozšířené třídicí koše), největší nafukovací překážková dráha na světě, ztráty a nálezy, merchandising shop (tak úspěšný, že mnohé kusy naprosto vyprodá, a to včetně dětských dudlíků s logem festivalu nebo rozličných druhů šperků), gadgets, sprchy, bary, restaurace, čajovna …

Duchem kempu má být to, že jeho obyvatelé mají pociťovat komfort a nic by jim nemělo scházet. Mimochodem, úžasně to v něm žije. A co teprve jeho chill-out s beachvolejbalem, tenisem, stolním tenisem, kursy jógy (během jednoho víkendu zde dával své lekce bojového umění dokonce i slavný DJ Laidback Luke), houpacími sítěmi. Kemp je s festivalem spojen 750 metrů dlouhou dřevěnou ulicí. Opět, eliminace bahna. Mimochodem, uprostřed té wooden avenue člověk mimoděk narazí na volně přístupný Butterfly House alias volně přístupnou zahrádku se živými motýly. Dopad na životní prostředí pořadatelé vyřešili například vytvořením nového biotopu pro ohrožený druh žab, které se v okolí vyskytují.

V DreamVille vždy vpředvečer festivalu probíhá The Gathering, během kterého na speciálně vystavěné a opět pohádkově designované stagei hrají DJs a baví se všech 38 tisíc obyvatel kempu. Letošním bonusovým účinkujícím byl sám Afrojack. Scéna je tak pěkná, že by mnozí promotéři byli šťastni, aby tak mohla vypadat jejich mainstage. No, na Tomorrowlandu je to jednorázovka, pouze pro čtvrteční warm-up party. Zmíněných 38 tisícovek lidí v kempu znamená více než zdvojnásobení populace Boomu a Rumstu.

I proto ta snaha o dobré sousedské vztahy. 25 tisíc partypeople bydlí v základním levelu DreamVille, tedy ve vlastnoručně postavených stanech, které si lze na místě i pronajmout. Rezervovat se dá také friendship, tedy místo pro několik stanů u sebe. 13 tisíc partypeople má zájem o vyšší komfort a těm se nabízí k obydlení jednak easy tents, tedy brandované Tomorrowland stany, připravené již v okamžiku otevření kempu k nastěhování a mimochodem jakožto zakoupený majetek jednotlivých ubytovaných připravené také k tomu, že si je po skončení festivalu novopečení majitelé mohou odnést. Včetně brandovaných nafukovacích matrací a spacáků. Učiní tak mimochodem nemalá část z obyvatel kempu. Zbytek je nechá na místě, ať už proto, že se jim nechce tahat zátěž, nebo proto, že by jim neprošly security checkem na letišti.

Ovšem co s nimi? Pro tyto účely je novinkově aktivován následující plán – po uzavření kempu je všechno na jeho ploše srovnáno se zemí a 75 vybraných handicapovaných vše sebrané projde, prohlédne, to použitelné omyje a očistí a se samolepkou Tomorrowlandu připraví k prodeji. Tedy zase environment-friendly recyklace. Kromě stanů nabízí kemp ještě vyšší levely pohodlí – cabanas a lodges, ve finále i mansions. Vše s vlastní recepcí. Podotýkám voňavou recepcí. Ostatně voňavý je i recyklační set, tedy krabička s igelitovými pytli na tříděný odpad, který dostává každá domácnost v kempu. K recyklaci ji kromě tohoto milého detailu motivuje i probíhající soutěž o zajímavé ceny (mj. vstupenky), samozřejmě výměnou za doručení naplněných pytlů.

Kromě upgradovaných stanů a chatek včetně elektřiny a USB konektorů nabízí nejvyšší levely DreamVille i třeba saunu nebo vířivky. A v areálu nechybí ani lockerboxy, primárně na cennosti. Celý kemp je tak promyšlený (každý návštěvník má například prostřednictvím čipových náramků přístup jen do nejvýše toho levelu, který si zaplatil), že nepřekvapí jeho naplněnost i v momentě, kdy festival probíhá a jeho scény jedou. Diví se někdo tomu, že v letošním roce v kempu proběhly hned dvě svatby?

Mnozí návštěvníci totiž pojímají účast na festivalu jako dovolenou. I na toto jsou v ID&T připraveni – kromě klasických vstupů a nejrůznějších úrovní VIP (které zajišťují přístup do rozličných comfort decků na ploše festivalu, přičemž na Versuz VIP nechybí ani bazének a hostesky v plavkách) nabízí v předprodeji další typy ubytování včetně hotelů v Bruselu a Antverpách. Dále také cestovní Global Journey balíčky: v letošním roce využilo 30 000 osob cestu 22 busy, 62 vlaky a 232 letadly – jedním z nich bylo Amare, tedy airbus, který v rámci tohoto konceptu létal například mezi Belgií a Ibizou.

Balíčky obsahují různé uvítací parties (takzvaných gate parties bylo letos 24, obrovská party se pak uskutečnila pro některé účastníky na Grand Place/Grote Marktu v centru hlavního města Evropské unie), DJs na palubě (letos v případě hned 8 letů) a další benefity. Existují ale ještě upgradovanější možnosti účasti na Tomorrowlandu, například včetně prohlídky belgických měst nebo prostřednictvím programu Discover Europe (míst v tomto projektu bylo 500, všechno vyprodáno).

Alternativou k přenocování v lokalitě De Schorre je buďto dojíždět každý den autem z hotelu (poblíž dálnice v Boomu je zřízeno několik parkovišť, na které se dají předem on-line koupit parkovací vouchery) nebo se nechat dopravovat pohodlným shuttle busem z nejbližších měst. Ne, návštěva v Zemi zítřka není levná, nicméně každá její forma se daleko vyplatí. Za své peníze každý opravdu dostane to, co očekává. Preciznost Belgičanů je až omračující.

Například každá kostka ledu v koktejlu na ploše festivalu prý nese tvar loga Tomorrowlandu. Logo je vyryté i v dřevěných jídelních lavicích, vyrytými vzkazy fanoušků jsou pokryta i adoptovaná prkna na největším mostu v areálu De Schorre (to je ten se skulpturou mytické Niké). Další dokonalý detail – po skončení festivalového dne člověka při chůzi dřevěnou ulicí do kempu doprovází reprodukovaný, postupně se ztišující ptačí zpěv. Mám pokračovat? Existuje i kempové rádio, vlastní DreamVille Radio na 87,6 FM.

Tajemství úspěchu tedy spočívá v souhře tisíců detailů. Kupříkladu přívětivosti celého personálu. Crew čítá přes 5 tisíc hlav. Samotný kemp staví 500 dělníků. Na přípravě festivalu pracuje 55 osob fulltime celý rok. 12 měsíců! Touto dobou tedy bez legrace desítky lidí intenzivně pracují na ročníku 2018. Třeba na jeho tématu – tím letošním byl podtitul Amicorum Spectaculum, jakýsi obří cirkus, což dokazovali artisté, například provazochodci, svým dechberoucím uměním nejen na hlavní stagei. Průvodci na ní se skrývali pod jmény Triboulet, Ekaterina, Raya a Ernesto.

Dále: kouzelná výzdoba na každém kroku. Kouřem naplněné mýdlové bubliny na main scéně. Tamtéž děla ve vedru rozstřikující osvěžující citrónovou vodu. Info stánky rozdávající mapy festivalu s timetable a pro případ, že se nebesa otevřou, také pláštěnky gratis. U vstupů standardní lockerboxy. Bezprecedentní výběr jídla a pochoutek na celé ploše festivalu, včetně špičkových restaurací (steakhouse, seafood aj.) a renomovaných šéfkuchařů (například zástupci MGM Grand Las Vegas). Wifi v centrální stravovací zóně. K dostání špunty do uší nejrůznějších provedení.

Poštovna (aneb pohled domů rodičům), věštírna, fotokoutek, partnerské objekty (například Lipton, Coca-Cola či Lidl – nesmějte se, nabízí zde perfektní fresh džusy). Bezhotovostní platební systém, kam se člověk podívá (místní měna nese název Pearls). Včetně možností si dobít mobilní telefon. Nebo – což jsme vzhledem k bezpečnosti přivítali – nasazení služebních policejních psů. Ten rozsah produkce člověka fakticky až zdrtí, že nemá slov.

Co dál? Ruské kolo, The Loop od Brussels Airlines, nejvyšší mobilní vyhlídkové kolo v Evropě, pro všechny zdarma, včetně vyvolání gratis fotek z něj. Další příklad dokonalosti? Pořadatelé vědí a mají ověřeno bezpečnostním posudkem, že do areálu se vejde dalších 10 tisíc lidí denní kapacity. Že by zájem o další (6 dní x 10 tisíc) lístky byl, dokazuje fakt, že o ten letošní balík přibližně 400 tisíc kusů vstupenek mělo zájem přes 2 miliony osob. Bratři Beersové však řekli ne. Proč? Protože by se zhoršil komfort stávajícího kvanta účastníků Tomorrowlandu.

Jinak řečeno, vyrostly by fronty, ucpávala by se úzká hrdla mezi stagemi a na těch nejlákavějších by se dav více mačkal (přesto samozřejmě nelze pokrýt všechny takovéto problémy, například letos se v době setu Lost Frequencies nebylo možné dostat na z bezpečnostních důvodů kapacitně omezenou „varhanní“ stage). Naopak – při nezvýšené kapacitě byly letos otevřeny dva nové prostory. To člověk prostě nemá slov.

A to opravdu ještě není všechno. Tak třeba: každý den na festivalu vychází čerstvé festivalové noviny, Tomorrowland Today. Autorem hymny Tomorrowlandu je geniální filmový skladatel Hans Zimmer. Neskutečný nadstandard. To vše s dvěma miliony čekajících na waiting listu při spuštění předprodeje. Bez komentáře. Mimochodem, i proto vzniklo Unite, série satelitních parties, které streamují přenos z hlavní scény do hned několika světových měst (na Maltě, Taiwanu, v Koreji, Německu, Libanonu, Dubaji, Španělsku a Izraeli – přičemž party na Taiwanu neproběhla vinou tajfunu a barcelonská akce byla evakuována po technickém defektu a následujícím požáru scény).

Synchronizují efekty tak, aby lidé, kteří neuspěli v předprodeji, mohli alespoň trochu užít tu elektrizující a slovy nepopsatelnou atmosféru, která na Tomorrowlandu panuje (pravda, vynahradit se všechny ty sit-down momenty, flag-momenty nebo lighter-momenty takto bohužel nedají – stejně tak jako to, že pořadatelé Tomorrowlandu do davu posílají kromě všemožných nafukovacích hraček také obří festivalové vlajky nebo dokonce jej brázdí dekorativní mašinka).

Festival tak má globální dopad, stejně jako v minulosti prostřednictvím své americké a brazilské edice, které se v roce 2018 navíc mají vrátit. Pro zajímavost, když se člověku podaří v předprodeji zázrak a získá příležitost koupit lupeny, ty mu fyzicky nepřijdou – poštou mu dorazí brandované náramky s elektronickým čipem. Na něj si už z domova může nabít dostatek kreditu na útraty. Nemusí se přitom bát, že přijde o neutracený balík – vše je refundable, peníze se vrátí na výchozí účet. Žádné ztracené žetony, žádné propadávání zůstatku ve prospěch zisku pořadatele. Fantazie.

Pomalu nezbývá prostor se věnovat hudbě – jak mainstreamové hlavní scéně, tak dalším stageím v čele s trancovou, techno, harderstylez (ozdobenou opět hadem v designu Q-dance), breakbeatovou, psy, icetea chill nebo plážovou, pivovarskou (i to pivo od Jupileru je na Tomorrowlandu brandované), jeskynní, majákovou, dračí, vodní, varhanní nebo lesní (ty poslední dvě byly pro letošek nově otevřené). To ale asi vůbec nevadí, již nyní je oficiálně venku více než 130 videozáznamů jednotlivých setů. Streamy Tomorrowland TV běžely v obrovské šíři.

Kolosální množství materiálu. Z nejvíce mezinárodního festivalu na světě. To je také perlička – každých prvních 20 zaregistrovaných účastníků z každé země světa má předkupní právo v předprodeji. Což zajišťuje, že Tomorrowlandu se účastní prý ještě více států, než olympijských her (pořadatelé pro rok 2017 hovoří o 197 zemích). Jde mimo jiné i o obrovský přínos belgické ekonomice – čísla za rok 2013 hovoří o obratu bezmála 2 miliard korun, v roce 2014 mělo jít o více než 3 miliardy.

Nezmínili jsme ještě jeden aspekt festivalu, a to charitativní rozměr. Na charitu jdou například tržby michelinské restaurace ukryté v hlavní stagei. Dále, The Love Tomorrow nadace realizuje stavbu hudební a umělecké školy v Nepálu. Na tento projekt je možné přispět kontinuálně.

Zpět k hudbě – jak z jednoho, tak ze druhého víkendu existuje takové množství záznamu, že se prakticky každý může podívat na svého oblíbeného DJe. A co na třináctém ročníku – druhém víkendu Tomorrowlandu zaujalo nás? Přímo z plochy nedaleko luxusní Freedom stage, která nahradila Operu a všem imponovala svým LED vybavením, během pátečního dne druhého víkendu živě vysílalo ASOT radio. Francouzský borec Cedric Gervais předvedl na housovém ostrově kombinaci obou svých remixů na songy Lany Del Rey.

Další Francouz Martin Solveig na hlavní scéně vystřihl track svých krajanů M83 – Midnight City. Steve Angello se představil pod svým drsnějším alias Mezcal Kid. Nicky Romero dal vzpomenout na zesnulého zpěváka Linkin Park. Axwell s Ingrossem znovu použili mash-up tracku z Interstellar OST a megahitu Starboy. V sobotu pak sólo Axwell zabodoval legendárním remixem TV Rock – In The Air. Špičkový kůň jeho labelu Axtone, Shapov z Ruska, nás zmrazil svým intrem, ve kterém použil Inception OST.

Trancový král Armin van Buuren pobavil mainstage trollingem pod názvem This Is A Test. Zahrál také první a klíčovou hymnu Sensation s názvem Superstring. Duke Dumont na závěr svého vystoupení neopomněl svůj zlatý hřeb Ocean Drive. Fatboy Slim do svého bláznivého setu zakomponoval Rocky OST. V neděli Anouk MATTN naservírovala davu v hlavním amfiteátru pecku svého snoubence The Hum. Maskovaný Alan Walker tamtéž vysázel snad všechny své úspěšné singly. Otto Knows otevřel svou hodinu svou produkcí s Aviciim.

Darude na devadesátkovém pódiu nemohl vynechat Sandstorm. Stejně tak Deadmau5 vyměkl a zahrál Ghosts’N’Stuff (pochopitelně s trollujícími videi). Král Eric (Prydz) ve své mocné sadě všechny přítomné upoutal úchvatnou verzí Liberate. Finální intro celého festivalu obstaral The Great Gatsby OST. A Garrix? Jeho píseň In The Name Of Love doprovodily ohňostroje ve tvaru srdce. Neutuchající inovace. To je to, co pohání kolo pokroku stále dopředu. Impresivní Tomorrowland je toho nejlepším příkladem.

Festival, který vyrostl. Strojová profesionalita, okouzlující dekorativnost, neustálá zábava, útulnost foodcourtů, spektakulární ohňostroje – na festivalu vystoupilo přes tisíc umělců, kteří nabídli na 16 stageích přes 104 tisíc minut hudby. V denním režimu – festivalové dění startuje vždy v poledne a končí kolem půlnoci, díky čemuž lidé nepřicházejí o přirozený biorytmus.

Tomorrowland je svět v paralelním vesmíru. Království okázalosti a na druhou stranu skromná povídačka – mnohaúrovňová fata morgana. Nikde jinde kroky partypeople nelemují gejzírové lekníny nebo oheň chrlící ryby, nikde jinde nemají jako výzdobu jedné z menších stageí kolosálního robotického draka. Nikde jinde nenaleznete vymakané kulisy i na vstupu k toaletám (kde potkáte i tzv. freshpoints s deodoranty) nebo třídicí odpadkové koše designované do tvaru masožravých květin.

Věřte, že za ty peníze to stojí (pro představu, cena balíčku s kempem se pohybuje kolem 400 euro, Global Journey ze střední Evropy pak kolem 1 000 euro). A odpověď na titulní otázku? Fantasy World, nedostižnost, excelence, esa es, koktejly & sny. To vše je Tomorrowland. Jak říkají Američani, You Only Live Once, takže neváhejte! Yesterday Is History, Today Is A Gift, Tomorrow Is Mystery. Live Today, Love Tomorrow, Unite Forever.

Vidíme se za rok!

PARTYINFO

Tomorrowland 2017: Weekend I

21.07.2017 - 23.07.2017 De Schorre, Boom
DJs: dozvíte se :)
Cena: vyprodáno
REKLAMAREKLAMA