Payův report z Ultra Music Festivalu 2017

Již pátý ročník oblíbeného festivalu Ultra Europe se uskutečnil v krásném chorvatském městě Split, které se nachází kousek nad ostrovem Brač.

24.7. 2017 08:23:16 | reporty | Paya

Letošní třídenní šílenství nabídlo hvězdný line-up, který obsahoval takové hvězdy, jako jsou Tiësto, Axwell, Martin Garrix, Hardwell, Afrojack, Armin van Buuren a mnohé další. Organizátoři po počátečních problémech, kdy na jaře nebylo jisté, zdali festival proběhne, museli sáhnout hlouběji do kapsy, aby nalákali větší množství návštěvníků, a to se odrazilo právě v kvalitě line-upu.

Podle posunutého plotu kolem areálu organizátoři skutečně očekávali větší návštěvu, bohužel nedořešená infrastruktura, kdy ploty zasahovaly skoro do silnice, byla velkým kamenem úrazu. U vstupu pak sice byly větší fronty, ale z důvodu zvýšené bezpečnosti se to dalo pochopit.

Páteční rozjezd

Jak jsem zmínil v úvodu, line-up byl hlavním tahákem, a tak nás v pátek již zkraje masíroval Fedde Le Grand, který je velmi populární i v ČR. Za mě jedno z nejlepších vystoupení pátečního programu. Fedde si prohrál s hutnou dávkou sypavého progressivu, kterou kombinoval se svými hity.

Na pódiu ho pak střídali kolegové W&W, kteří se v několika posledních nahrávkách vrátili zpět k trancu a pod svým aliasem NWYR dokonce vystupovali na Ultra v Miami na ASOT stage. To se promítlo i do jejich vystoupení pod klasickou značkou a jejich set se z části nesl právě i pod trancovou melodií. Jejich sklon k pořádnému big roomu byl ale pořád cítit a rozhodně se máme na Mácháči na co těšit.

Vrcholem pátečního dne bylo vystoupení bývalých švédských mafiánů Axwella s Ingrossem, kteří vsadili na své osvědčené hitovky, jako Barricade, Dark River, Sun is Shining. Fanoušci se ale dočkali i jejich novinek How Do You Feel Right Now či More Than You Know. Jejich vystoupení doplněné o speciální projekce a výbornou atmosféru patřilo k těm lepším.

Kdo naopak usnul na vavřínech, to byl DJ Snake. Ten sice začal excelentním trapovým nářezem, ale poslední půlhodina jeho setu se nesla ve znamení rádiových skladeb, které produkuje pro popové hvězdičky. Nejvíce tím utrpěla atmosféra a na lidech bylo vidět, že je to příliš nebere.

O závěrečný akt večera se postaral Tiësto, který sice znovu neoslnil při mixování skladeb, ale jeho trackselection to vynahradila. Při jeho setu se pak stal další organizační průšvih, kdy při závěrečném ohňostroji začaly létat rachejtle do lidí. Naštěstí se nikomu nic nestalo.

Sobotní pokračování

Druhý den Ultra Europe přinesl znovu skvělý line-up a nás nejvíce zajímal Steve Angello. Ten ve svém setu dokázal propojit hudební melodickou stránku s progressivnějšími prvky a do toho zakombinovat své populární skladby.

V půl jedné v noci žezlo na hlavním pódiu přebral francouzský oblíbenec David Guetta. Když vám řeknu, že na něj bylo v průběhu těch tří dní nejvíc natřískáno, tak určitě lhát nebudu. David místní publikum ale dost překvapil, když se většina jeho setu skládala z trapových skladeb. Do toho kombinoval své největší hitovky, které většinou tvořily zpívané pasáže. V průběhu jeho vystoupení vygradovala atmosféra k maximu.

Steve Aoki tak neměl rozhodně lehký úkol a dá se říci, že si s ním poradil tak napůl. Jeho show, kde pochopitelně nechyběly ani létající dorty, byla tak trošku nahoru a dolu, kdy Aoki střídal silné electro pasáže znovu se zmíněným trapem a zapojil i velkou dávku hip hopu. Crowd však příliš textu nerozuměl.

Armin van Buuren byl pak posledním vystupujícím prostředního dne a nutno podotknout, že jeho trancově laděný set doslova rozbil nejednoho návštěvníka. Při jeho vystoupení zazněli fláky If It Ain't Dutch, You Are, My Symphony a celé to zakončila předělávka legendární ho Dominatora.

Nedělní vrchol

Závěrečný den přinesl headlinery ze země větrných mlýnů a tulipánů. První, koho jsme na hlavním pódiu chytili, byl Nicky Romero. Jeho set byl jak ze škatulky. Zpívané pasáže, melodické věci, ale i hrubý beat, kdy publikum šílelo.

To dlouhán Afrojack se s tím příliš nemazal a znovu zavítal do země trapu, kde však nebyl po celou dobu svého setu, protože nezapomněl ani na svůj klasický upískaný zvuk. V setu pak nechyběl ani jeho nový remix na singl 2U od Justina Biebera, novinka Another Life v DubVision remixu či závěrečná Ten Feet Tall.

To aktuální DJská jednička Martin Garrix, se nenechala zahanbit a hned zkraje jsme slyšeli novinku Byte. Následoval Lions In The Wild, Dragon, The Only Way Is Up, Scared To Be Lonely, Tremor a celé to uzavřelo povedené In The Name Of Love. Prostě set, který od něj čekáte, víte dopředu, co zahraje, ale stejně vás nadchne.

To nejlepší nicméně přišlo na konec. Posledním želízkem v ohni a hlavním actem nedělního programu byl Hardwell. Ten přesně pochopil, že nemůže publikum uspat zdlouhavými breakdowny, a začal to sypat hned od začátku. Představení novinky s Afrojackem snad nemohl ani lépe naplánovat, a to stejné platilo pro jeho společnou kolaboraci s KSHMR. Hardwellův set se pak nesl v duchu big roomu a velkého množství mash-upů, kterými se holandský rodák proslavil. Robbert tak potvrdil, že i letos bude patřit mezi hlavní kandidáty na trůn světové DJské jedničky.

Sečteno a podrženo. Hvězdný line-up sice vyrovnal některé nedostatky, ale i tak by se organizátoři měli poučit z některých chyb a do příštích let to vychytat. Údajně byla podepsána nová smlouva, která zaručuje Ultra Europe do roku 2021 právě ve Splitu, tak uvidíme – šance tu tedy určitě bude.

PARTYINFO

Ultra Europe

14.07.2017 - 16.07.2017 , Split
DJs: Adam Beyer, Carl Cox, Nic Fanciulli, Eats Everything, Seth Troxler, The Martinez Brothers, Sasha, John Digweed, Nicole Moudaber, Marco Carola, Joseph Capriati etc.
Cena: 169 / 329 (VIP) €
REKLAMAREKLAMA