Poslední holandská Sensation

V sobotu se v ikonické Amsterdam ArenA uskutečnila poslední holandská edice veleslavného konceptu společnosti ID&T s názvem Sensation. S podtitulem The Final nebo The Most Memorable Edition Ever přišel skutečně Time To Say Goodbye.

14.7. 2017 21:51:52 | reporty | Paya

Bez přehánění se na stadionu AFC Ajax psala historie. Skončil totiž jeden velký příběh, který začal na tomtéž místě dne 1. 7. 2000. Tehdy před 17 lety se totiž v tomto fotbalovém svatostánku za účasti 20 tisíc partypeople odehrála první Sensation. Tehdy ještě bez dovětku White, který přišel až o rok později na památku Milese, bratra jednoho ze spoluzakladatelů legendární promotérské společnosti ID&T, Duncana Stutterheima, který požádal účastníky party o dodržení stejného dress code jako na Milesově pohřbu. Přibližně 80 % z přítomných 40 000 tak opravdu učinilo.

Od roku 2002 se navíc konala černá edice, tedy Sensation Black, a to ve znamení harder stylez. Koncept dvou protipólových akcí se s Amsterdamem rozloučil v roce 2008. O rok později totiž ID&T uspořádala dvě bílé Sensation po sobě a v roce 2010 hostila ArenA výroční party sesterské firmy Q-Dance s názvem Feestfabriek. Nyní tedy nastal okamžik úplného sbohem. Svět elektronické taneční hudby už nebude jako dřív./p>

Speciální vystoupení

Naposledy, ještě jednou, se tedy uprostřed zeleného pažitu usídlila otočná scéna, na které se představila špička současného světa dance music. Nemohla u toho chybět ani audiovizuální show The Megamix, který byl nedílnou součástí Senzace již od roku 2001. Po jedenácti letech byl součástí line-upu opět surprise act. Shodou okolností jím byl opět Tiësto, v roce 2006 vystoupivší jako ambasador Dance 4 Life a tentokrát na paměť první Sensation v historii – ano, Tiësto byl tehdy v roce 2000 u toho.

V momentě, kdy jej na stage zcela vyprodané Amsterdam ArenA pozval osobně Duncan Stutterheim, celý stadion v důsledku monstrózních ovací málem spadl. Přesně tak, takovou oblibou bez přehánění se Tijs Verwest v domácím prostředí může pyšnit. Zúčastnil jsem se Sensation White v různých letech v různých zemích, nicméně ta holandská byla vždy ta jediná pravá, jediná originální, jediná erbovní. Nic lepšího, než zažít na ní samotného Tiësta, se mi tedy opravdu už nemohlo stát. Životní zážitek, bez přehánění splněný sen.

Celosvětový fenomén

Čímž v žádném případě nechci snižovat úspěch generických parties po celém světě. Kupříkladu ty české, kterých se uskutečnilo hned sedm v letech 2007 – 2013, se místní skupině United Music podařilo uspořádat na nesmírně vysoké úrovni. ArenA má nicméně svou vlastní magii. Na finálním line-upu ID&T opravdu nešetřila. Kromě special guesta Tiësta vystoupil další někdejší vítěz DJ Mag Top 100 DJs Poll, Tijsův chráněnec Hardwell, dále jeden z titulárních DJs Sensation, místní borec Fedde Le Grand, autor letošní hymny (Fedde Le Grand vs. Ian Carey – Keep On Rising), který se ujal živého provedení multimediální pecky The Megamix, dále švédští housoví mafiáni Axwell /\ Ingrosso a holandská tribal houseová dvojka Sunnery James & Ryan Marciano. Pamětihodný večer pak otevíral Mr. White, deejay skrytý pod bílou maskou, s doprovodem The Metropole Orkest Academy, živým zpěvem Nory Fischer a podporou New Amsterdam Voices. Live.

Akceptace kreditek

Úplný závěr obstarala unikátní show Ode To Sensation, během které se na pódiu vystřídala celá plejáda holandských DJs, kteří se zapsali do historie této party, například Benny Rodrigues, Erick E, Joost van Bellen, Man With No Shadow, Michel De Hey, Roog nebo Sick Individuals. Všichni jen aby zahráli jeden jediný track. To je právě to, co bylo vždy zdrojem uváděného podtitulu Sensation jako leading eventu světové elektronické scény – neutuchající inovace a excelence. Kreativita, atmosféričnost, vzájemnost. Kolosálnost. Extravagance, unity & euphoria.

Osmnáctý ročník amsterdamské Sensation: dospělá party s unikáním duchem, chcete-li, bílou duší. Mimochodem, organizačně úspěch, až na jeden zádrhel při spouštění jednoho intra – jinak téměř bez připomínek: nechyběly lockerboxy, merchandising, možnost všude platit kartou. Bílý dress code dodrželi asi opravdu všichni, což přispělo k opětovnému dosažení až zázračné atmosféry. A když jsme u toho – bílá barva oblečení tak nějak všem zvláštně sluší, zvláště slečnám :-)

United Colours of White

Stage uprostřed amsterdamského fotbalového stadionu opět nabyla monstrózních rozměrů. Její hlavní konstrukce nám připomínala Trojský most. Byla oboustranná a v jejím středu se nacházel obří kruh obklopený dvojitou gigantickou LED stěnou: fénixovo vševidoucí oko. Oblouky „mostu“ doplňovala sestava impozantního světelného parku včetně desítek laserů. Fascinující podívaná po celou noc. Jejím průvodcem se stal MC Gee.

Program kromě deejayského line-upu doplňovaly desítky performerů, účinkujících tanečnic a tanečníků, artistů, vodní a ohňová show, pyrotechnika, CO2 nebo například speciální „letecké“ vystoupení zpěvačky Lex Empress během Hardwellova setu. Téměř neustále se tedy bylo na co dívat a v mezičase se publiku naskýtaly okouzlující pohledy na 40 000 bíle oblečených lidí zalitých nejrůznějšími barvami světelné baterie zpod střechy stadionu. Osobně bych se na to mohl dívat celé hodiny, pastva pro oči. A pro fotografy.

A co hudební stránka?

Otevírací ceremonii v podání výše uvedeného „symfonického“ uskupení měl na starosti Benno De Goeij, člen legendárního uskupení Rank1. Jako úplně první track nemohla chybět hymna první Sensation z roku 2000, song Cygnus X – Superstring v Rank1 remixu. V zahřívací orchestrální půlhodině zaujala dále i ikonická píseň Energy 52 – Café Del Mar nebo Paul Kalkbrenner feat. Fritz Kalkbrenner – Sky And Sand. Třicet minut před půlnocí se otěží ujali Sunnery James & Ryan Marciano a ve své sadě naservírovali mj. symbol loňského léta, pecku Kungs vs. Cookin‘ On 3 Burners feat. Kylie Auldist – This Girl. Pochopitelně nechyběla spousta jejich vlastní produkce nebo tvorba populárního Krydera.

Megamix v podání Le Granda obsahoval opravdu ikonické tracky. Už ten začátek: kombinace Daft Punk – Aerodynamic & Daft Punk – One More Time. Následoval mj. D.H.S. – House Of God, další Daft Punk – Get Lucky, někdejší megamixová skladba Fedde Le Grand & Ida Corr – Let Me Think About It, historická Grooveyard – Mary Go Wild, skvělý mash-up Million Atoms To Apologize, hodně nás potěšil Marco V – Simulated, dále Age Of Love – The Age Of Love (Jam & Spoon Watch Out For Stella Remix) a v závěru samozřejmě letošní hymna Sensation a hned po ní první hymna Sensation. Až běhal mráz po zádech, slyšet ty pecky na tom obřím zvuku.

Hardwell se s tím nepáral a ArenA prostě rozsekal, například svou skladbou Don’t Stop The Madness, písní The Chainsmokers & Coldplay – Something Just Like This (Dash Berlin Rework), svým Spacemanem, překvapivým mash-upem s Forever Young, Arminovým Dominatorem nebo hitovkou Martin Garrix & Bebe Rexha – In The Name Of Love ve vizi dvojice W&W. „BožskýTiësto začal svým singlem Secrets, rozbouřil atmosféru několika mash-upy za použití například Axwellova In My Mind, vynechat nešla ani jeho „klasická“ chvilka (In The Dark, Silence, Lethal Industry, Flight 643, Traffic), aplaus mu vysloužil euforický track Avicii – Levels, předělávka Gigi D’Agostino – L’Amour Toujours a na závěr Kid Cudi – Pursuit Of Happiness (Steve Aoki Remix) z OST Project X.

Švédským borcům nezbylo, než navázat v podobném duchu. Pominu-li tuny jejich vlastní produkce včetně novinek How Do You Feel Right Now, I Love You nebo More Than You Know, nejvíce nás dostali The Weeknd & Daft Punk – I Feel It Coming, snad všemi milovaná Sweet Disposition, neuvěřitelně energický track Steve Aoki feat. Wynter Gordon – Ladi Dadi (Tommy Trash Instrumental Mix) a rozum nám zůstal stát nad kombinací Hans Zimmer – Cornfield Chase z OST Interstellar s trackem Sebastian Ingrosso & Tommy Trash feat. John Martin vs. The Weeknd feat. Daft Punk – Reload vs. Starboy (Axwell /\ Ingrosso Mash-up). Axwell si neodpustil legrácku Europe – The Final Countdown, ale ani geniální Opus z rukou Erica Prydze – s acappellou své vlastní Nothing But Love. Konec setu Axe se Sebem nemohlo obstarat nic jiného, než jejich Sun Is Shining. A slunce pomalu začalo vycházet i nad poslední amsterdamskou Sensation v historii.

Konec v tom nejlepším

Objevuje se často otázka, proč s ní tedy ID&T vlastně končí. Jednak je tomu tak proto, že s tímto konceptem Holanďané chtěli skončit na samotném vrcholu, tedy s vyprodanou halou, jednak také proto, že každá story někdy končí a konec bývá začátkem něčeho nového. Uvidíme, na jaký koncept se nás třeba na Ajax pokusí nalákat příští rok. Zatím to vypadá, že v roce 2018 se do utrechtského komplexu Jaarbeurs navrátí opěvovaná Trance Energy …

Je tomu právě 10 let, co jsem napsal článek Co je to Sensation? Stalo se tak při příležitosti konání první české edice tohoto partykonceptu, ze které vyšel i můj report. Shodou okolností se stala letošní amsterdamská Sensation desátým bílým vydáním, kterého jsem se zúčastnil. Završila se tak i moje story, za jejíž bohaté zážitky a nezapomenutelné chvíle hluboce vděčím společnosti ID&T, které patří na tomto místě nehynoucí dík. Sensation, The World’s Leading Dance Event, nikdy nezapomeneme! Dressed In White, Together We Unite!

PARTYINFO

Sensation: The Final

08.07.2017 Amsterdam ArenA, Amsterdam
DJs: Hardwell, Axwell Λ Ingrosso, Fedde Le Grand, Mr. White, Sunnery James + Ryan Marciano, MC Gee
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně