Mark Knight: Toolroom se stále vyvíjí

Letošním headlinerem festivalu Svojšice je Mark Knight, geniální producent a otec vydavatelství Toolroom. Dejte si tedy jako přípravu na festival následující rozhovor!

14.6. 2017 19:32:28 | rozhovory | Džejár

- Džejár: Jsi schopen brilantně kombinovat všechny různé dovednosti – řídit label, produkovat desky a být DJem. Musíš z toho být vyčerpaný a nemáš nejspíš žádný volný čas. Jak jsi schopen to všechno zvládat? Jsi totiž ve všech těchto dovednostech opravdu dobrý!

- Mark Knight: Jo, je to únavný! Ale naučil jsem se pracovat vcelku efektivně, i když spím jen velmi málo. Myslím, že je to jednodušší proto, že miluji svoji práci. Takže když se musím vykopat po pár hodinách spánku z postele, ta různorodost mé práce a kariéry jako takové mě jednoznačně motivuje.

Vím, že máš rodinu. Kolik máš dětí? Jak dokážeš kombinovat tuto profesi s tvým rodinným životem? Musí to být pro tvou rodinu těžké, když jsi většinu víkendů pryč.

Je to někdy těžké, hlavně když jsem na tour a nemůžu doma trávit tolik času, kolik bych chtěl. Ale vždy se snažím najít si pro svého syna co nejvíc času. Má hudební kariéra je opravdu už dlouholetá, takže jsem schopen se přizpůsobit tomu, co ostatní chápou jako sakra bláznivý rozvrh. A moje rodina je v tom se mnou, takže to zvládáme. A čas, který s nimi mohu trávit, je potom opravdu jedinečný.

Tvé sety se skládají většinou pouze z hudby z tvého labelu. Vyhledáváš někdy hudbu i jinde?

To určitě není případ mých současných tour, kde hraji prodloužené sety „All Knight long“ a vlastně to nelze o mých setech říct ani všeobecně. Jasně že hraju spoustu Toolroom desek – jinak bych se pod ně nepodepsal. Ale jednoznačně vyhledávám hudbu mimo, kterou můžu hrát.

Můžeš nám říci, na které z DJů, jimž Toolroom label dal svůj prostor, jsi nejvíce pyšný?

Jsem velmi pyšný na všechny umělce, se kterými na Toolroom spolupracujeme a doufám, že i my jsme vnesli něco kladného do jejich kariér.

Label Toolroom je na elektronické scéně jedním z nejlepších. V minulých letech Toolroom dosáhl opravdu obřího úspěchu. Máš s labelem nějaké budoucí plány? Slyšel jsem, že bys ho rád směroval víc do techna.

Nemyslím si, že by Toolroom byl někdy zaměřen na nějaký konkrétní subžánr. Vždycky se prostě snažíme zacílit na kvalitní taneční hudbu, která vykouzlí lidem úsměv na tvářích. Vlastně je to tak, že na Toolroomu je teď dost nových producentů, kteří mě opravdu baví. Zvuk Toolroomu se stále vyvíjí a v současnosti přináší na své show Dje jako je Max Champan, David Keno, Flashmob, Dale Howard, ZDS a další. Takže naše řady se stále rozšiřují. Dnes už by každý měl znát náš styl a všichni by měli chápat, za čím si label stojí, takže je to jen o tom, udržet label svěží a zajímavý.

Spolupracuješ s mnoha lidi. Když bys nebral v potaz dobu, čas ani místo, se kterým z tvých spolupracujících producentů by ses okamžitě vrátil do studia?

D.Ramirez je producent, se kterým se mi vždy velmi dobře ve studiu spolupracovalo. Máme skvělý pracovní vztah a vycházíme spolu opravdu skvěle.

Nedávno jsi udělal Essential Mix z tracků od legend jako jsou Marshall Jefferson, Todd Terry, Green Velvet, Dave Clarke, Slam a dokonce Daft Punk. Jak dlouho ti trvalo ten mix připravit? A jaký byl klíč k výběru té finální hudby?

Trvalo to opravdu dlouho! Je to hudba, která mě vytvarovala, ovlivnila a udělala ze mě umělce, kterým dnes jsem. Bylo to neuvěřitelně těžké to „ořezat“ na pouhých 40 jednotlivých tracků, ale s tím mixem jsem byl opravdu spokojený a byl jsem šťastný z toho, jak byl přijat.

V České republice jsi již hrál na Pleasure Island, Only Open Air a také v Roxy. V červnu se sem vracíš na vystoupení na festivalu Svojšice. Lidé tě zde mají opravdu rádi, jak se zdá, že? Co si ty myslíš o českém publiku?

Opravdu si hraní ve vaší zemi užívám. Čeští party lidé jsou vždy skvělí, jsou hudebně vzdělaní a když končím svůj set, vždy je našlapaný parket. Víc opravdu nemůžu chtít!

Poslechni si: Mark Knight - Essential Mix (2017)

A byl to právě festival Svojšice, který pozval tvého favorita z Toolroom Adriana Houra do České republiky jako první. Osobně z Adriana cítím opravdovou oddanost a lásku k hudbě. Máte nějaké společné budoucí plány?

Na Adrianovi je opravdu impozantní to, jak pracuje na mnoha různých úrovních: s lehkostí přechází mezi jednotlivými styly, ale má to stále svou úroveň ucelenosti. To je něco, co jsem vždy ve své vlastní kariéře chtěl mít; být schopen fungovat na různých úrovních, které se ale stále prolínají svou hlavní myšlenkou nebo zvukem. Zdá se, že Adrian je opravdu nad věcí. V současnosti před sebou nic konkrétního nemáme, nicméně jsem přesvědčen o tom, že spolu opět na něčem budeme spolupracovat.

Nedávno vyšel tvůj nejnovější počin (vytvořený společně s Rene Ameszem a Green Velvetem) s názvem „Live Stream“. Mohl bys nám říci trochu víc, co se za tímto konceptem vlastně skrývá? A čeho si tímto chtěl dosáhnout?

Živé přenosy se nyní staly opravdu zásadní součástí našich životů. Zdá se, že skutečně v každý jeden moment můžeme sledovat kohokoli na druhé straně zeměkoule, jak dělá vlastně cokoli. Udělali jsme ze sebe „hvězdy reality show“ s nepřetržitým přístupem k videím, kde se online se soukromím můžete rozloučit. Toto si fenomén Live Streamu nese s sebou.

Na festivalu Svojšice vystoupíš na Toolroom Live stagei, která zde propojí tebe, Umeka a Timma. Vím, že tato noc již byla prezentována na mnoha významných místech celého světa. Co můžeme od noci pod značkou labelu Toolroom vlastně čekat? Co ve skutečnosti Toolroom noc je? Jaké jsou tvé podmínky pro umístění tohoto projektu?

Toolroom Live je série eventů, které pořádáme po celém světě, kde se prezentuje kolektiv umělců z Toolroom – všichni na jedné stagei. Jednoduché:) A na otázku, co můžete očekávat odpovídám jako pokaždé: přijďte a sami uvidíte!

Festival Svojšice je převážně techno festival, který je zde již 17 let. Měl bys zde zahrát speciální 2 hodinový techno set. Jak se na to připravuješ – a těšíš se na to?

Stejně, jako se připravuji na jiné sety, nicméně s přídavkem techna! A jasně, těším se! Nemůžu se dočkat!

PARTYINFO

Svojšice 2017

16.06.2017 Amfiteátr Svojšice, Svojšice
DJs: Mark Knight, Umek, Timmo, Lucca, Toky, Džejár, K.Sandra, Sionni
Drum & Bass Stage: Delta Heavy, John B, Hybrid Minds, LSB, Madface, Changing Faces, Pixie, Bifidus Aktif, Akira, Volume Plus, Thiew, Fallen Gemini, Lee Meow
Hard Techno Stage: O.B.I., Tekkerkane, Golpe, B.UNQ, Subdubs, Matt Ess & Erik, Kuros Chimenes
Cena: 599
REKLAMAREKLAMA