Kollektiv Turmstrasse: Jsme žízniví po novém hardwaru

Christian Hilscher a Nico Plagemann si s námi ještě před svým dnešním vystoupením popovídali o svých koníčcích, hudbě i dovolené. Tak se pojďte začíst do rozhovoru předtím, než večer vyrazíte do Roxy!

9.6. 2017 09:38:30 | rozhovory | Carl W

- Carl W: Jak dlouho se znáte?

- Kollektiv Turmstrasse: Známe se už 18 let. Naše přátelství vlastně začalo společným zájmem o elektronickou hudbu.

Byl váš vztah vždy tak blízký, jako je tomu dnes?

Ne, určitě tomu tak od začátku nebylo. Samozřejmě jsme se postupně poznávali, ale bylo jasné, že k sobě budeme mít blízko díky naší vášni k hudbě a taky díky tomu, že jsme spolubydlící.

Kdy přišel ve vašem životě ten bod, kdy jste si řekli, že se budete naplno věnovat pouze hudbě?

Bylo to někdy ke konci roku 2006, možná začátek 2007. Byly to pro nás vzrušující časy, všechno se to seběhlo velmi rychle. To už nás v Německu všichni znali jako Kollektiv Turmstrasse, organizovali jsme párty, vedli jsme internetové hudební vydavatelství a zrovna začali přicházet první pozvánky na hraní do zahraničí. Taky nás začaly oslovovat labely a bookingové agentury a my si tak řekli, že buď to dáme teď, nebo už nikdy. Neměli jsme to na začátku jako duo úplně jednoduché, ale dnes toho rozhodně nelitujeme a jsme strašně rádi za to, co jsme díky hudbě prožili.

V současné době žije většina umělců z nejen z Německa v Berlíně, vy však stále zůstáváte v Hamburgu, že?

Jsme z malého města poblíž Baltského moře a nyní opravdu bydlíme v Hamburgu. Je to jako naše druhé rodné město, jsme tu šťastní a máme tu během těch let, co tu žijeme, mnoho rozjetých projektů a taky mnoho přátel.

Jste neodmyslitelnou součásti Solomunovi Diynamic rodiny – hrajete na téměř všech párty, které label pořádá, a zároveň tu celkem pravidelně vydáváte svou hudbu. Je známo, že Diynamic je specifický tím, že jeho členy váže pevné přátelství. Můžete to potvrdit?

Ohledně soudržnosti a přátelství tu nemáme žádnou špatnou zkušenost. A mnozí z labelu se opravdu stali našimi blízkými přátele. A ano, Diynamic je velmi speciální právě svou soudržností. Myslíme si, že tím důvodem je to, že ty nejdůležitější postavy tohoto labelu byli přáteli už předtím, než se stal mezinárodně uznávaným. Mají tedy dobrou základnu. To byl vlastně taky jeden z důvodů, proč zůstáváme v Hamburgu – s labelem a agenturou Diynamic jsme se spojili až později, ale všechny lidi známe podstatně delší dobu.

Jak jste se tedy poprvé dostali k tomuto vydavatelství?

To bylo tuším léto 2006 a bylo to právě v Hamburgu. H.O.S.H. tu pořádal jeden menší open air. My jsme na něj přijeli autem, protože v té době jsme tu ještě nebydleli. Bylo nádherné počasí a mi seděli na dece a poslouchali hudbu. Zrovna hrál DJ Play aka Solomun a mimo jiné pustil také náš první release z Musik Gewinnt Freunde. Ještě to nebylo ani oficiálně venku a my jsme byli strašně rádi, že tu také slyšíme naši muziku. A byl to dobrý důvod si se Solomunem promluvit a říct mu, kdo vlastně za tímto releasem stojí. Zůstali jsme pak spolu v kontaktu a postupně jsme se dopracovali až k tomu, že jsme se za šest měsíců přestěhovali do Hamburgu.

Když už jste zmínili váš label Musik Gewinnt Freunde, tak ten má nyní vlastně už 11 let. Loni to však vyšli jen dva releasy. Co máte s támto vydavatelství v plánu a můžeme očekávat větší porci releasů v budoucnu?

Musik Gewinnt Freunde je takové naše hřiště. Myšlenka za tímto labelem je mít platformu pro nás a anaše přátele, kde se můžeme angažovat bez stresu a deadlinů. Takže jej nevnímáme ani jako klasické vydavatelství, které by bylo součástí digitálního trhu. Ve skutečnosti jsme vědomě nyní ty releasy omezili, protože je s tím spousty práce. Chystáme tu však další releasy, nyní však na ně nemáme čas, plně se teď věnujeme projektu Kollektiv Turmstrasse. Jamile nám nějaký čas zbyde, jistě jej investujeme do Musik Gewinnt Freunde.

Pro své live sety používáte Ableton. Zkoušeli jste experimentovat i s něčím jiným?

Vyzkoušeli jsme toho hodně. A pořád vlastně zkoušíme obměňovat náš setup. Ale většina těchto věcí velmi trpí převozem při cestování. V tomto mám Ableton strašnou výhodu a my jsme s ním spokojení. Ten benefit při cestování je prostě opravdu velký. Modulární synťáky a další věci musíš časem prostě vyměnit. Zkoušeli jsme ale i další věci, nové EFX, nějaké kontrolery a tak dál.

Ve studio ale analogové mašinky používáte, že?

To ano a pořád je střídáme. Zkoušíme jich opravdu hodně a dá se říct, že jsi žízniví po novém hardwaru. Nyní jich máme na zkouško opravdu hodně, mezi naše favority nyní patří Novation Supernova II, Analog Four a Octatrack, Arp Odyssey … Ale máme tu fakt desítky dalších věcí, co nám denně ve studiu pomáhají.

Studiové monitory jsou při produkci také velmi důležité, jakou používáte vy?

O studiových monitorech bychom toho mohli napsat opravdu velmi mnoho v souvislosti s prostorovým zvukem a rozhodně nemůžeme říct, že tento a tento typ je pro všechny ten pravý. Každý si jích musí vyzkoušet strašně moc, než najde ty, které mu sedí. Pro nás to je DB1S-All od PMC a jako druhý monitor Parr Neumann KH310. Ty jsou pro naše studio jako ušité.

Když vyrazíte ze studia někam na dovolenou, berete si s sebou laptopy?

Žádné notebooky, žádné emaily a ideálně žádné telefony pro nás na dovolených neexistují. 80% roku jsme dostupní online 24 hodin denně. Takže určitě potřebujeme pauzu, abychom vypnuli, a dosáhneme toho tak, že necháme všechny tyto věci doma.

Máte kromě hudby ještě další koníčky?

Máme jich až příliš mnoho a někdy je to problém. Máme hodně volného času, když necestujeme po vystoupeních, hodně čteme a vždy najdeme nějakou věc, kterou si v danou chvíli zamilujeme. Tím, že trávíme i dost času na internetu, vždy narazíme na nové věci, které bychom chtěli vyzkoušet. Takže teď se bavíme závody dronů, pěstujeme houbičky, stavíme si jednodeskové počítače a mikrokontrolery, pořídili jsme si 3D tiskárnu, mezitím chodíme na ryby a jsme trochu IT nerdi, takže nám nejsou cizí ani Infosec a Blockchain technologie. No a pak je tu samozřejmě hudba!

Poslechni si: Sorry I Am Late (Summer 2016 Version)

Kdy vám naposledy bylo líto, že jste přišli pozdě (Sorry, I’m Late je asi největší hit Kollektiv Turmstrasse – pozn. red)?

Název toho releasu měl opravdu svůj důvod. A my s tím máme opravdu hodně zkušeností. O víkendech, kdy nás má driver vyzvedávat třeba ve dvě ráno, tak tradičně půl hodiny před příjezdem usínáme. A pak se v klubu musíme omlouvat, že jsme přijeli pozdě.

PARTYINFO

Kollektiv Turmstrasse

09.06.2017 Roxy, Praha
DJs: Kollektiv Turmstrasse, Im Cyber, Loutka,
2. stage: Arturo Legorreta, Pavel Svoboda
Cena: 320
REKLAMAREKLAMA