Joris Voorn: Hraji hudbu, kterou miluji!

Joris Voorn se chystá na své vystoupení v Roxy, nedávno však všechny zaujalo jeho vystoupení na 20. výročí festivalu Awakenings, které celé odehrál z vinylů. Kromě toho jsme se zeptali také na otevíračku Hï Ibiza nebo společné hraní s Kölschem.

24.5. 2017 06:42:27 | rozhovory | Carl W

- Carl W: Ahoj Jorisi, nedávno mě dostal tvůj vinylový set, který si hrál minulý měsíc na Awakenings. Jak jsi vybíral desky, které na 20. výročí této velké párty zahraješ?

- Joris Voorn: V mém setu na oslavě 20. výročí Awekenings jsem se ohlédl za svou kariérou DJe a hrál věci, které mě, jako umělce, ovlivnily a připomenuly mi nezapomenutelné momenty mé kariéry, ať už se jednalo o house nebo techno. Při vybírání těch desek se mi vždy vybavila vzpomínka na místa, kde jsem je hrál. Na Awakenings jsem tam vzal návštěvníky na cestu časem a pověděl jim příběh hudební historie, který skloubí staré i nové desky a všechno mezi tím.

Asi to bylo trošku jiné, co se přípravy týče – předpokládám, že jsi musel desky pečlivě vybírat. Normálně však hraješ s notebooku, kde máš tu selekci tracků přímo na párty podstatně větší.

Já jsem s vinyly hrával a odehrál jsem tolik gigů, že jsem ten rozdíl ani nevnímal, přišlo mi to už automatické. Je to jako jízda na kole, tu taky jen tak nezapomeneš. Jakmile se to naučíš, můžeš to dělat po zbytek života. Ale ten proces, že si projdeš své desky a vybíráš ty, které na párty budeš hrát, vždy přináší mimořádné a výjimečné pocity. Nemůžeš si s sebou vzít celou svou sbírku, musíš být víc selektivní, pokud jde o vybírání věcí, které na takové párty zahraješ. Bylo ale zábavné se k tomuto způsobu hraní vrátit, i když já miluji ty možnosti, které digitální hudba přináší.

Poslechni si: Joris Voorn - Awakenings 20 Years - Vinyl Only Set

Jsi zakladatelem dvou velkých značek – Rejected Records a Green Records. Staráš se o tyto vydavatelství sám? Na Green Records letos vydal svou produkci třeba Secret Cinema nebo Yotto, na Rejected pak Timo Maas nebo Andrea Oliva. Jak rozpoznáš, kterou hudbu umístit na jaký label?

Rejected ve skutečnosti vedu se svým dobrý přítelem Edwinem Oosterwalem a on se stará o vybírání nových talentů a nové hudby pro toto vydavatelství, i když spolu vše diskutujeme. Toto vydavatelství je pro hudbu, které je určená přímo do klubu a je opravdu velmi taneční. Green jsem na začátku založil hlavně pro svou vlastní tvorbu a nakonec tu vydávám i hudbu jiných umělců, které ve mně vzbudí nějakou vášeň. Edwin mi s tímto label taky pomáhá, ale o výběr toho, co zde vydám, se tu starám naopak převážně já.

Ještě v květnu budeš u otevíračky klubu Hï Ibiza (dříve Space), jak se tam těšíš?

Hraní na Ibize je vždy něco, na co se prostě musím těšit. A je mi ctí že můžu být na opening párty právě klubu Hï Ibiza, který je součástí Ushuaia Group. Nemůžu se dočkat, až uvidím, co s tímto klubem udělali. Ale jak znám lidi, co vedou klub Ushuaia, bude to něco velkolepého. Line-up na tuto párty je opravdu hvězdný a jsem šťastný, že toho můžu být součástí. Je taky úžasné být na Ibize už tak brzy na začátku sezóny a nasát tu atmosféru a novinky, potkat opravdu velké množství přátel a známých DJs. Ibiza je prostě zvláštní místo, které rozhodně dostává své pověsti.

V poslední době jsi odehrál několik b2b setů s Kölschem. Proč je zrovna on tím, se kterým tak často sdílíš jedno pódium?

Kölsch je můj velmí blízký přítel. Hudebně jsme možná trochu někde jinde, ale když se potkáme na pódiu, dokážeme spolu vytvořit opravdu jedinečný zvuk a vždy ze sebe během společného setu dostaneme to nejlepší. Je taky zábavné vytvářet tu atmosféru společně pro tanečníky na parketu, zkoušet skloubit naše styly a poslouchat tracky, který si připravil ten druhý. Je to určitě větší výzva než hrát sám, ale pokud to funguje, může to být ten nejlepší pocit na světě. S Kölschem to jde všechno velmi přirozeně a na výsledkem jsem pak oba často velmi pyšní.

V Holandsku je taneční průmysl daleko větší než u nás v Česku. Čím to je?

Elektronická hudba a zejména ta taneční je hluboce zakořeněná v naší nizozemské kultuře. Když si vezmeš můj set právě z oslavy 20. výročí festivalu Awakenings, tak to byla pocta housu a technu, které jsou v našich životech už pěkně dlouhou dobu. Lidé u nás jsou jedni z prvních, kteří začali přijímat elektronickou hudbu, osvojili si ji hned v počátku a nikdy bez ní už nepřestaly žít. Díky tomu u nás existuje tolik úžasných párty a talentovaných DJů či producentů, že si to vůbec nedovedeš představit.

Párty Climax, kde budeš hrát nyní, je spíše o housu než technu. Na tobě právě velmi oceňuji to umění mezi těmito styly lehce přecházet. V čem tkví toto tvé tajemství?

House a techno jsou právě ty styly, které mě z celé elektroniky nejvíce baví. Ale i tak se v mých setech můžeš setkat s hudbou i mimo tyto žánry a celé to spektrum díky začlenění dalších stylů je daleko širší. Tím, že si vše sestavím dohromady, pak vznikne příběh, který vám na tanečním parketu odvyprávím. Takže žádné tajemství tu není, prostě hraji hudbu, kterou miluji.

Všiml jsem si pak ještě jedné věci - během tvých setu máš téměř neustále úsměv na tváři, což zajisté ovlivňuji i všechny, co si tě přišly poslechnout. Je to právě ta hudba, co tě dělá šťastným?

Je to obtížné popsat, ale to, co mě dělá šťastným, je právě ten neuvěřitelný pocit, že mohu vzít lidi na cestu a říct jim pomocí mé hudby příběh, kteří si užijí a můžou se do něj úplně ponořit. A díky interakci s davem se mi to daří ještě lépe. U mě pak existují okamžiky, kdy se úplně ztotožním s těmi lidmi na parketu a bavíme se spolu jenom a pouze pomocí hudby. Je to něco kouzelného a jsem upřímně velmi šťastný, že to mohu dělat.

PARTYINFO

Climax

27.05.2017 Roxy, Praha
DJs: Joris Voorn, Chris Sadler, Biodan
2. stage: Yannick, Deff
Cena: 350 / 370
REKLAMAREKLAMA