Radim Ekart a Andrew Daren: První ročník Špilberku se povedl

Blíží se nám červnový Špilberk Open Air a my jsme dostali možnost vyzpovídat pořadatele! Je těžké uspořádat elektronický hudební festival na hradě? První ročník se jim velmi povedl, půjdete se mrknout na ten druhý?

4.5. 2017 12:07:31 | rozhovory | Carl W

- Carl W: Ahoj Radime a Andreji, kdo vlastně dostal nápad na Špilberk Open Air festival jako první?

- Radim Ekart: Ahoj Karle, děkuji mnohokrát za pozvání na interview. Rave.cz je asi jediný portál o hudbě, který sem tam čtu. Osobně moc rád podporuji povědomí o elektronické muzice, takže držím palce a fandím. Nápad jsem dostal já. Všiml jsem si, že se tam občas pořádají nějaké koncerty do půlnoci a řekl jsem si, že se zkusím poptat správce hradu, zda by nebylo možné udělat akci i do pěti do rána. On souhlasil a dokonce nás velmi podporuje v tom, abychom festival zaměřili na undergroundovou elektronickou scénu. Měli jsme velké štěstí, protože v minulosti byl také promotérem, který se zaměřil na stejný typ muziky.

- Carl W: Co se týče lokace, tak je v Brně jednoznačně jedinečná. Proč jste vy vybrali právě hrad Špilberk?

- Radim Ekart:Dlouho jsem v Brně hledal místo, které by bylo něčím výjimečné a které by přitáhlo pozornost více lidí. Díky této lokalitě jsme schopni zaplatit festival, který je zaměřený na zatím méně populární muziku, tedy alespoň v ČR. Vtipné je, že jsem tento prostor měl přímo pod nosem, bydlím totiž asi sto metrů pod hradem.

- Carl W: Je náročné uspořádat tu v půlce léta open air festival, který běží celou noc? Předpokládám, že k tomu je potřeba řada povolení a obíhání úřadů …

- Andrew Daren: Upřímně je to v centru města legálně zcela nemožné. Špilberk má tu výhodu, že je možné stage postavit na nádvořích za tlustými zdmi a zvuk se tak šíří komínovým efektem vzhůru. Ve městě tedy nejde vůbec nic slyšet. I tak je potřeba sehnat nějaké výjimky týkající se rušení nočního klidu. Letos je situace o dost komplikovanější z toho důvodu, že se změnil zákon týkající se této problematiky. Naštěstí jsme ale už vše na úřadech vyřešili a akce se tak může legálně konat až do ranních hodin.

- Carl W: Jak máte mezi sebou rozdělenou práci – kdo se o co stará?

- Radim Ekart: S dramaturgií se radíme společně. Já mám pak na starosti zejména vyřizování právě dříve zmíněných výjimek spolu s dalším papírováním, marketing, shánění schopných lidí a partnerů. Andrew má větší cit pro estetiku, a tak se stará o vizuální stránku akce, grafiku a hodně mi kecá i do komunikace se zákazníkem. Víceméně se ale o všem radíme tak trochu společně.

- Carl W: Letos se budete poprvé potýkat na festivalu s EET, bude to pro vás velký problém?

- Andrew Daren: Pro nás EET nepředstavuje žádný problém, a to z toho důvodu, že zatím svým konceptem pod EET nespadáme. Bude se nás týkat až od prvního března roku 2018.

Chceš o EET na festivalech vědět více?

- Carl W: Kolik vlastně bylo loni na festivalu lidí a kolik čekáte letos?

- Andrew Daren: Loni jsme očekávali tak tisícovku a dorazilo jich přes šestnáct set. Letos očekáváme alespoň dva tisíce, nicméně doufáme, že jich dorazí minimálně o tisícovku víc :-) Nárůst očekáváme z toho důvodu, že se první ročník opravdu povedl a hodně lidí nám doteď připomíná, jak se hrozně moc těší na letošek. V šuškandě je velká síla, lidi si to mezi sebou řeknou, a pokud vyjde počasí, lidí dojde opravdu hodně.

- Carl W: Jako headlinera jste si vybrali H.O.S.H.e, který tu už za poslední dva roky bude hrát potřetí. Proč právě jeho?

- Radim Ekart: Měli jsme těch jmen rozjednaných více. I když jsme řešili tento ročník s ročním předstihem, dostali jsme volný termín na Špilberku až někdy v lednu. To už je docela pozdě na to vyjednávat velké jméno, zvlášť když je to začátek léta. Poptávali jsme například Olivera Koletzkiho, HVOB atd., ale ti už měli tento termín obsazený a kývnul nám H.O.S.H., který se nám hudebně moc líbí. To, že hraje v Roxy podruhé, jsme se dozvěděli až po tom, co jsme podepsali smlouvu. Jako problém to ale nevnímáme, naopak.

- Carl W: Jaký máte vztah k labelu Diynamic?

- Radim Ekart: Já osobně velmi kladný, často poslouchám sety od Adriatique, Undercatt a Stimminga.

- Carl W: Plánujete letos také nějaké warm-up párty? A afterpárty bude zase ve Vibu?

- Radim Ekart: Jedna warm up párty se koná ve Znojmě pod značkou Gat Electra, druhou nejspíše zorganizujeme 9.6. na venkovní zahrádce klubu Vibe.

- Carl W: Letos přibyla chill-out stage, kde se bude hrát pomalý housík. Proč jste zvolili zrovna tento koncept?

- Andrew Daren: Žádný jiný styl hudby nám do toho konceptu moc nezapadal. Pomalejší beaty jsou podle nás ideál na to, abyste si při něm mohli zakouřit vodní dýmku od Medusy a dát si nějaký ten míchaný drink.

- Carl W: Rozšířítee festival do budoucna o další žánry?

- Andrew Daren: Pokud se nám podaří přesvědčit město o zrušení nočního klidu pro tuhle akci, tak ano. Je to ale velmi těžké, další stage by musely být umístěné na kraji hradu a tam už se hudba šíří opravdu přes celé město.

- Carl W: Z loňského ročníku vzešly čtyři videosety, dočkáme se jich i letos?

- Radim Ekart: Ano, budou i letos. Povolení máme i od labelu Diynamic, takže se dočkáte znáznamu od H.O.S.H.

- Carl W: Stane se ze Špilberk Open Airu největší brněnský festival v rámci elektronické hudby?

- Andrew Daren: Mám pocit, že se tento rok v Brně žádný větší open air zaměřený na elektronickou hudbu nekoná. Je dost možné, že nás ale v budoucnosti nějaké festivaly předběhnou. Hrad Špilberk má omezenou kapacitu a tak se budeme snažit růst dohnat spíše kvalitou zahraničních DJs, lepší vizuální stránkou stage a čistějším zvukem.

Video: Špilberk Open Air 2016 @ Official Aftermovie

PARTYINFO

Špilberk Open Air 2017

30.06.2017 Hrad Špilberk, Brno
DJs: H.O.S.H., Andrew Daren, Dean Demanuele, Fly, HRTL (live), Jane Miltz, Kim Pixa, Luke Nova, Orbith, Pavel Bidlo, Rafo, Schwa etc.
Cena: 220 / 320
REKLAMAREKLAMA