Hudební festivaly a EET - budete dostávat účtenky?

Pomalu se nám blíží festivalová sezóna a pořadatelé řeší trable s EET. Jak to vlastně na festivalech bude - kdy vám účtenku za pivo musí prodávající na stánku vydat, a kdy ne?

4.5. 2017 06:26:49 | informace | Carl W

Některých festivalů se elektronická evidence tržeb týkat nebude a některých naopak ano. Festivalová sezóna začíná a pořadatelé řeší, jak moc se jich vlastně týká první a druhá vlna EET. Ve finále se nejedná o nic složitého, ale je tady spousta výjimek, na které je nutné si dát pozor.

Pivo pouze do nevratného kelímku

Pokud prodejce občerstvení na festivalu nabízí rychlé občerstvení, které je určeno k okamžité spotřebě a zákazník si ho odnáší s sebou, vztahuje se na něj EET až od 1. března 2018. Pokud ovšem stejný prodejce má u stánku místa k sezení, pak se jedná o provozování restaurační činnosti. A tím pádem taky spadá do první vlny EET.

Pokud dostanete třeba pivo do nevratného kelímku a prodávající zároveň nebude mít žádná místa k sezení, tak účtenku dostat nemusíte. Pokud má třeba ve stanu stoly a lavice, tak naopak účtenku vystavit musí. Co to znamená pro návštěvníky? Ubude míst k sezení přímo ve stanech, kde se bude prodávat občerstvení.

Pokud prodejce pivo čepuje do sklenice, tak by tržby evidovat měl. To y totiž znamenalo, že si pivo neodnášíte. EET vztahuje i na prodej všech nápojů v uzavřených lahvích, protože pak nejde o rychlé občerstvení, ale o maloobchod - a ten do EET spadá od 1. března 2017.

Párek s chlebem na tácku?

Tady platí to samé co s pivem - pokud si párek dáte na stojáka mimo provozovnu (tedy stan) - tak účtenku dostat nemusíte. Pokud si ovšem dáte brambůrky, balené slané tyčinky nebo třeba tatranku, můžete je ve finále sníst kdekoli, ale prodejce tžbu za ně musí evidovat. V tomto případě totiž nejde o nabídku rychlého občerstvení, ale o maloobchodní činnost.

Jak je to potom s typickými "vratnými" kelímky? „Samotný prodej do zálohovaného obalu vylučuje možnost odkladu z evidence a evidenci podléhá. Pouze v případě, kdy bude mít kelímek víčko, šlo by o ´obal pro potravinu s sebou´ a stánek, který by takto vydával všechny nápoje, by evidovat nemusel,“ uvedl pro Dotyk František Brož, mediální zástupce startupu Storyous, nabízejícího gastronomické systémy včetně EET pro server Dotyk.cz.

Je tedy možné, že se budeme setkávat i s pivem do zavřeného kelímku.

REKLAMAREKLAMA