Thin & Thick: Sen přijde na podzim

Neděje se moc často, aby v ČR byla nějaká klubová akce vyprodaná 2 měsíce předem. Z Woraklse v Exitu se tak stal svým způsobem fenomén a nastartoval docela hype kolem tohoto relativně nového brněnského klubu.

3.4. 2017 05:12:56 | rozhovory | Fly

Za klubem stojí známá DJská dvojice Thin & Thick a tak jsem si s nimi dal v jedno páteční odpoledne pivo a trochu to jejich dosavadní fungování rozebral…

- Fly: Čau, jak se máte? Usnuli jste na vavřínech a žijete z Worakla?

- Andy: Ahoj, na vavřínech jsme fakt neusnuli…minimálně už chystáme dalšího člena z Hungry music, a to jeho kolegu, Joachima Pastora.

- Duncan: Přemýšlím nad něčím vtipným…:) Spadl ze mě stres určitě, protože jsme chtěli, aby to dopadlo dobře! O to víc nás potěšily pozitivní feedbacky po akci, hrozně nás to nakoplo pozitivní energií o utvrdilo nás to v tom, že jdeme správným směrem.

Teď mi každej zvlášť řekněte o tom druhým, co podle vás dělá, co je jeho každodenní práce?

- Andy: Patrik se stará o program klubu, který pak konzultujeme ve finále spolu, stará se o reklamu na facebooku, o celkovou propagaci, příspěvky v událostech, aby prostě ten klub šel vidět! Dřív se to tak nedělo a Patrik ty akce svou prací pozdvihl na úplně jinej level, jdeme teď díky němu hodně vidět.

- Duncan: Ondra se stará spíše o ty účetní věci, papírování obecně nemám moc rád, takže to nechávám na něm. Je to spíše taková černá práce, která nejde moc vidět, ale je určitě moc důležitá! Dále se stará o bar a barmany a komunikuje s domem, ve kterém se nachází Exit.

Mluvíme o vás, ale mediálně je docela vidět minimálně Bastien…

- Andy: Ano, s tím všechno konzultujeme a o bookingy se nám stará Phil Albedo. Kolikrát se společně i starají o DJe, když přiletí, aby vše bylo v pořádku. Toto je team, s kterým dáme hlavy dohromady, když nás napadne nějaký jméno, zeptáme se v tomto úzkém kruhu nejdřív „sami sebe“.

- Duncan: Pokud jde vidět, tak to je pro klub jedině dobře :-) Celkově je to hodně týmová práce! A hlavně se snažíme to občas nebrat moc vážně, Albedo má na facebooku, že pracuje v Exitu na pozici jako manažer nezvaných hostů, sběrač skla a mrtvol a tak…

Přiznejme, že Exit neměl úplně dobrý rozjezd. Já tehdá byl v Sydney, upřímně jsem z toho necítil tu energii. Co jsem ale zaznamenal až v Sydney bylo to, že jste přiznali vlastní chyby a rozjeli to znovu a líp, to mi imponovalo a začali jste mě zajímat. Takže přišel Duncan s kouzelnou hůlkou, nebo jak to bylo?

- Andy: Na Exit jsem úplně původně dostal nabídku od kamarádů z brandže, tak jsme to nějak rozjeli. Spousta lidí zatím viděla akorát to, že jsme tak tak vymalovali, ale neviděli fakt té dřiny, že jsme tam toho udělali strašně moc. Otvíračka byla super, ale pak už to nějak nefungovalo, to přiznávám, každej jsme měli trochu jinou vizi. Bývalí společníci pak jednou přišli s tím, že by se toho chtěli zbavit. Ja jsem tím pádem měl motiv najít partnera, kterej bude se mnou rovnej a bude to se mnou chtít dělat. První kdo mě napadl, byl zcela logicky Patrik.

- Duncan: Za mě můžu říct, že za vedení Andyho a předchozích majitelů tam bylo hrozně moc nedostatků, jako fakt hrozně moc. Já jsem měl tu výhodu, že jsem tam chodil občas jako návštěvník + jsem tam hrával a vnímal jsem, poslouchal od lidí, co je tam špatně. Takže ve chvíli, kdy mě Ondra nabídl tu spolupráci, tak jsem si udělal takovej seznam, co je potřeba napravit. Postupně jsme všechny ty chyby a chybky eliminovali a napravili a díky tomu to začalo fungovat! Každopádně stále je a bude co zlepšovat, o tom žádná!

- Andy: Myslím, že hodně podstatnej byl ten zvuk, na kterým jsme to docela postavili a troufám si říct, že ta změna je opravdu dost znatelná. Snažíme se ho stále dolaďovat, ale myslím, že v jeho základu je ten zvuk super.

Takže cítíte, že ten zvuk může být lepší?

- Duncan: Hele ve finále už to není ani tak o zvuku, jako o té akustice, na které pořád pracujeme. Snížení stropů akustickou pěnou byla taková první fáze, která hodně pomohla. Teď na jaře to budeme dodělávat, takže to bude zase o chlup lepší!

Takže dokázal bys říct, co je jinak, když jsi tam začínal, v té vizi s jakou jsi začínal a teď?

- Andy: 99% věcí je jinak. Zvuk je novej, stage je jinde, jsou tam ty kruhy, kterýma se snižoval strop, aby akustika byla lepší, videomapping, světla, prostě skoro vše je jinak.

- Duncan: Já do toho šel s jasnou vizí, za kterou si stojím i po roce fungování. Mám z toho celkově fakt dobrej pocit, koncepčně je to ucelenější a formuje se to správným směrem. Kromě toho co vyjmenoval Ondra tam je i hodně drobností, kterých si třeba ani lidi nevšimnou. Vstup máme nově, už se nejezdí výtahama, security je jinde, méně světla v klubu, díky nafukovací bráně jde konečně klub i vidět z venku, je to pár sice drobných faktorů, ale který dělají moc. Návštěvníci si ani neuvědomovali, proč se tam necítili dobře. Důležitý je poslouchat lidi, co ti říkají, naslouchat a nemít klapky na očích.

A vize co se týče hudby se nějak změnily?

- Andy: Určitě. Já jelikož hraju techno, tak jsem si ze začátku naivně myslel, že se bude hrát techno furt furt a nic jinýho. Postupem času mi ale bylo jasný, že tu není taková síla těch lidí, co chodí jen na techno a musíme přibrat další styly, abysme to nemířily jen jeden určitý styl hudby, protože techno není všechno… Přibrali jsme třeba přes všední den studentský akce, za který já se třeba osobně vůbec nestydím. Já říkám, že nájem se platit musí a Brno je město studentů.

Je nějakej limit dramaturgickej přes který byste nešli?

- Duncan: V týdnu jsme hodně otevření, viz ty studentské akce. Ale o víkendu se držíme te tančení dramaturgie house, techno, drumík, trance a výjimečně i electroswing. Oldies bysme asi nechtěli dělat o víkendu, to je taková ta hrana, za kterou sklouznout nechceme.

Všechny ty akce jsou ve vaší dramaturgii?

- Duncan: 95% ano! Víš jak je to přísloví: Co si neuděláš sám ...

A když si někdo pronajme klub, tak tam máte nějaký limit co byste už třeba nechtěli?

- Andy: Když už si někdo pronajme klub, tak to musí být opravdu zajímavé jméno. Pokud by chtěl nějakej promotér dělat jen dje, co pravidelně děláme my, tak to bychom nechtěli, to si uděláme sami.

Máte nějaký vzor v zahraničních klubech?

- Duncan: Vzor asi v tom, že v zahraničních klubech je standardem, že jsou velký zahraničí jména v tak malém klubu běžnou součástí programu. V tom bychom se asi rádi inspirovali.

- Andy: Viz. třeba v Rakousku Prater Sauna.

Video: Worakls (live) @ Exit Club, Brno (CZ) - Aftermovie

Worakls není každý víkend, nebojíte se, že při tom přetlaku velkých jmen vám ty lidi v Brně už nezvládnou přijít a nebudou chodit pak na obyčejné české DJs?

- Duncan: Zahraniční jména děláme na sřídačku z různých stylů, lidi mají čas si odpočinout. A obecně si myslíme, že to klub pozvedne ty zahraniční jména. Takže naopak, na ty akce i s menšíma jménama pak chodí víc lidí, když je tam takovej progam jakej je. Viz Tráva, kdy na Trávu v únoru přišlo 300 lidí.

- Andy: Hlavně třeba si uvědomit, že ty velká jména děláme pro lidi a že to prostě chceme dělat jinak.

Někdo by vám rád vyčítal, že jste nevzešli z té klasické „taneční scény“, ale z diskoték, Duncan z Nebe a Andy z Tabarinu, co vám to dalo?

- Andy: Pro mě Tabarin byla obrovská škola do života, hrál jsem s velkýma jménama, vydělal jsem si tam hezký peníze. Hraní tam bylo prostě dobrý, já jsem za to moc rád, že jsem tam ty tři roky strávil. Otevřelo mi to oči, o té taneční scéně jsem se něco dozvěděl, i když jsem hrál sice EDM a progressive, tak jsem čím dál víc tíhl k technu, techhousu…

- Duncan: S Nebem to cítím asi podobně. Starý Nebe si nemyslím, že byla diskotéka, bral jsem to jako klub a jsem za to rád, že jsem tam měl příležitost začít hrát. Já jsem naopak byl hrdej, že jsem resident Nebe a pak jsem tam pořádal i spoustu akcí se zahraničními jmény. Tam bývaly skvělý jména, ale stoprocentní to samozřejmě nebylo...

- Andy: Každej nějak začal hrát, ja třeba v Mandarinu, kdy mě DJ Folteen dal dvě desky ve čtvrtek a za měsíc mě pak převzal DJ Yarin. A nestydím se, že jsem začal na Rihanně, Beyonce a tak, protože jsem se naučil komunikovat s lidma, kdy na té diskotéce to je těžší, přelíváš různý styly a musíš ty lidi udržet na place, musíš s těma lidma pracovat. A myslím si, že 90% brněnských DJs, kdyby tu příležitost dostali za ty peníze v Tabarinu hrát, tak ji vezmou okamžitě.

Těšíte se na zákaz kouření?

- Andy: Sice si myslím, že by si majitel měl sám rozhodnout, zda tam chce nebo nechce mít kouření, ale za mě, i jako za kuřáka, si myslím, že to jedině prospěje. Když jsem byl kdekoli v zahraničí, kde to už je standardem, tak si nikdo nestěžuje a je to fajn.

- Duncan: Myslím si naprosto to stejné, že majitel by si to měl mít právo určit sám. My budeme mít tu výhodu, že v prostoru za toaletami budeme mít kuřárnu, protože už to není součástí klubu.

Takže kdyby ten zákaz nepřišel jako zákon, tak byste to ale dobrovolně nezavedli?

- Andy: To ne, ale když to tak přišlo, tak to bereme pozitivně.

- Duncan: Sice mě kouř taky vadí hodně, ale asi bych to taky sám od sebe nezakázal.

Cítíte nějaké klacky pod nohy od města, problémy, zákazy? Jaký máte vztah, pozitivní, nebo žádnej?

- Andy: Žádnej, v podstatě o městě nevíme.

- Duncan: Jednou se Ondra poblil před domem, ale žádná stížnost nebyla… :-D Sice jsme chtěli žádat o nějaké dotace, na tu „brněnskou kultůru“, ale pak nám to bylo rozmluveno, že to ani nemá smysl zkoušet.

Abyste zaplatili ty hvězdy, tak musíte mít vyprodaný, cítíte, že lidi si stěžují na nekomfort?

- Andy: Samozřejmě jsme to třeba teď na Woraklse mohli narvat k prasknutí, ale to jsme neudělali. Kapacitu jsme udělali na 300 lidí a přes to nejel vlak, i když u některých lidí jsme byli za zrádce, že jsme jim nedali lístek. Chceme, aby ti lidi, co si ten lístek doopravdy koupili, tak se cítili v pohodě a komfortně.

- Duncan: Zátěžovej test pro nás byl Spartaque, kde bylo 320 lidí, o 20 víc než na Woraklse. Tam jsme si to vyzkoušeli a na Woraksle už jsme věděli svůj limit. Každopádně stěžovatelé se asi najdou vždycky…

Plány do budoucna?

- Duncan: V plánu je spousta spousta věcí a vylepšení, ale to se nechte překvapit. Stížnost, kterou hodláme do budoucna řešit, tak je přidání pár míst k sezení. Je v plánu zbořit ten malý spodní bar a udělat tam boxy. Ale jinak jsme taneční klub, ne čajovna.

Zdražili jste po zavedení EET? Jak to celý vnímáte?

- Andy: Přišlo to, tak jsme to vzali jak to je. Pokladny jsme měli odjakživa. Nás to v podstatě nějak nepostihlo.

- Duncan: Zdražili jsme já nevím o 2 koruny, nic razantního. A paradoxně i díky EET jsme si řekli, že do toho programu budeme i více šlapat, aby chodilo víc lidí.

Byl Worakls váš sen, nebo jste si řekli, že to bude lidi bavit? Nebo to byla úplná haluz?

- Duncan: Jak se to vezme, Woraklse jsem chtěl do Brna pozvat už mnohokrát, ale vždy to nějak nevyšlo. Je to skvělý hudebník a jeho vystoupení bylo fakt boží, takže velký respekt.

- Andy: Ten sen přijde na podzim!

PARTYINFO

Marika Rossa

07.05.2017 Exit, Brno
DJs: Marika Rossa, Jaryno Haidy, Destroyer, Phil Albedo, Thin & Thick, Dr@Tom
Cena: 180
REKLAMAREKLAMA