FlyTech: Zakončovačky na Elektře byly fakt jízdy!

Když jsem požádala kluky z FlyTech o rozhovor, byl prosinec. Od chvíle, co souhlasili, lámu si hlavu jak jen to nejzábavněji uvést.

22.3. 2017 18:13:43 | rozhovory | Kouzelná

Mno a povedlo se, protože poslat otázky pro FlyTech Flajovému šéfovi do T-mobile - Petru Sýkorovi, můžu jen a jen opravdu já. Takže ho zdravím a tímto mu celý rozhovor věnuji. Takže se pohodlně usadte a začtěte se. Stojí to za to.

- Kouzelná: Kdy jste se poprvé potkali? Kde to bylo?

- RoBoTech: Jelikož jsme oba rodilí Brňáci, velcí patrioti a sportovci, skoro stejně staří, tak jsme se poprvé určitě potkali někde na nějakém sportovním klání mezi základními nebo středními školami. Já jsem z Židenic, Fly ze Žabin. Já jsem teda pro Flye komerčňák, co se narodil na Obilňáku, takže by se se mnou tenkrát asi jen tak nebavil, protože on se narodil v dnes už neexistující porodnici nad Mersey v Žabinách…hňup. První vědomé setkání bylo někdy kolem roku 1999, když Kaix, Pop, Ian, Fly a další rozjížděli rave.cz (tenkrát ještě pod názvem hate.techno.cz). Kaix založil na diskuzním webu průvodce.cz auditko hate.techno a tam se začali virtuálně scházet nadšenci do elektronické hudby z Moravy, ale i ze Slezska a Čech.

- Fly: Ano, naše první „setkání“ bylo virtuální, cca v roce 2000. Toho člověka na diskuzních fórech nešlo přehlédnout, měl jsem jasno: Co to je za člověka? Většího kokota pohledat.

Co vám u toho probíhalo v hlavě? Vaše první myšlenky? Předsudky?

- RoBoTech: Já v tom roce 1999 chodil už asi 3-4 roky na parties a začínal jsem na počítači zkoušet skládat nějaké tracky. Když jsem narazil na to diskuzní forum a web rejvu, tak jsem si řekl, že ty kluky, co to dělají, chcu poznat. Vymyslel jsem si nick RoBoTech, udělal si profil na pruvodce.cz a začal jsem tam systematicky vystupovat jako nejšílenější účastník. Když tam někdo napsal, že si dal včera na party půlku éčka Holubice, tak jsem ho okamžitě vyfuckoval s tím, že je to normální chudák a nudař, protože já na té party snědl 8 éček Mitsubishi a ještě jsem úplně naklid a levačkou řídil šalinu z party dom, zatímco pravačkou jsem si za zády motal jointa. Samozřejmě, že mě měli všichni za kokota, ale vydrželi se se mnou tahat o slovíčka dlouhé hodiny. Nakonec jsem v nich vzbudil zájem se se mnou na nějaké akci seznámit a tak začalo mé dlouhé přátelství nejen s Flajem, ale vlastně celou rave.cz crew. Ale zpětně od Flaje vím, že mě měl za strašného vocasa ze začátku, než jsme se seznámili face2face.

- Fly: Na živo si přesně vybavuju moment, kdy mě odchytl u baru tehdejšího klubu Sector (provozoval Gabo ve sklepě pod Jadran parkem) a začal mi vymlouvat díru do hlavy o tom, jak byl kdysi na rave party na letišti kdesi v Anglii. Od té doby jsem se ho nezbavil.

- RoBoTech: Tu akci si vybavuju. I to setkání. I ten stav. Ale že to bylo naše “tenkrát poprvé”, tak to jsem fakt netušil.

Kde jste spolu poprvé hráli? A kdy to bylo?

- RoBoTech: Poprvé jsme spolu hráli v brněnské legendě – v klubu Mersey, který je…počkej si…V Žabinách!!! Vůbec nemám představu, který to mohl být rok. Mně se těch prvních 10 let nového milénia fakt dost slívají. Tipuju tak 2006. Hráli jsme z mého stolního počítače, takže jsem před Mersey zacouval autem, z kufru vytáhl techniku a do Mersey jsme vcházeli někdy třeba v jedenáct večer – já pod paží tower case stolního počítače, klávesnici a v kapse myš, Fly kráčel za mnou a táhl v rukách hrozně těžkej patnáctipalcovej CRT monitor. Prostě na pány. Představ si, jak jsme toto všechno začali úplně zpocení zapojovat na tom maličkatém DJském pultíku v Mersey.

- Fly: Zpocenej byl Robo, ostatně jako vždy a všude v tomto 10 ti letém období, které je tak trochu zralé na knihu:)

Jaké první tracky jste si poprvé stáhli?

- RoBoTech: Já jsem byl na poměrně rychlém internetu už někdy od roku 1997. Tenkrát se ale tracky moc na internetu nedaly sehnat. Maximálně tak občas celé sety. Ale já se poměrně brzy dostal díky mému kámoši Proofovi (ajťák na BVV) k tzv. warezové scéně, která fungovala v tehdejší šedé sféře internetu. To byla uzavřená a vesměs neviditelná diskuzní fóra, do kterých se dalo dostat jen na pozvání stávajících členů. Už nevím, jakou haluzí jsme se s Proofou dostali jako jediní dva Češi do uzavřené elitní komunity cca 250 lidí z celého světa, která byla o zvukovém a hudebním software, hudbě a všeho kolem toho. Založila ji legendární a nejlepší crackerská parta na světě na hudební a zvukový SW – legendární Radium.NFO (naši kamarádi - stejnojmenná skvělá česká kapela se pojmenovala po těch crackerech). Tam jsem se dostal k soukromým FTP serverům, kde byly tzv. 0days releasy aktuálních tracků nagrabovaných z desek do mp3 volně ke stažení pro členy s přístupem. Tam jsem asi stáhl první tracky. Kdo byl ten první? Nevím. Možná Marusha, možná Westbam, těžko říct.

- Fly: Bavíš se s lidmi, kteří zažili dobu ještě před internetem:)) Pamatuju si, že první tracky jako takové, mi nahrával DJ Kaisersoze. Probíhalo to asi tak, že mi jednou za čas někde na party před hraním předal kazetu, která byla výběrem přehraných desek Surgeona, Regise, Jamese Ruskina, Olivera Ho, Olga + Jozef, Jeff Mills a tak podobně. Nedokážes si představit ten posvátný proces, když jsem si tu kazetu po příjezdu domů třeba někde z Olomouce vlakem ráno pustil a točil ji pořád dokola. Byla to obrovská vzácnost, nešlo to nikde jen tak sehnat. První stahování si spíš vybavuju sety, tracky mě nějak moc nezajímaly, ty jsem si začal až normálně kupovat na Beatportu. Já jsem pohodlnej a to stahování na mě bylo moc náročný:) Sety jsem stahoval a vybíral do pořadu Kissmania na rádiu Kiss s Jerrym a Kevrou, ale to už jsme zas jinde…:)

Co nyní hrajete za styl? Z čeho a jak hrajete?

- RoBoTech: Hrajeme z notebooku, z Traktoru. A styl? Rád bych řekl, že je to techno, ale neřeknu to. Hrajeme FlyTech styl = to, co se nám aktuálně i dlouhodobě líbí. Nevážeme se při hraní ortodoxně a umanutě na nějakou stylovost. Prostě se mi to líbí, aktuálně mám náladu to pustit a hodí se to do mixu, tak to zahraju. Tady to intuitivní a pocitové hraní mě baví nejvíc. Často se stane, že to tam nesedne úplně ideálně, ale to vůbec nevadí. Spíš naopak. Jinak by mě to asi nebavilo. Nějaké předem vykalkulované mixy a strojová přesnost asi není to, podle čeho bychom chtěli, aby si nás lidi pamatovali.

- Fly: Hrajeme písničky, co nás baví. „Problémem“ je někdy to, že nás baví strašně moc stylů, já bych nemohl hrát v jedné lince třeba techno, i když mě baví. Takže mně vyhovuje zahrát house, deep house track a do toho vmíchat tvrdý techno. My jsme to naše uskupení hlavně založili nejdřív jako recesi spíš, primární cíl je hlavně show a zábava ;) A já mám takovou trochu osobní teorii, že ať to přiznáme nebo ne, tak jsme v Brně taková „Orbith generation“ a mám pocit, že to pouštění písniček jsem tak trochu převzal od něj. On taky nikdy neuměl hrát takovej ten vyhraněnej styl jedna techno linka dvě hodiny, což já jsem ho někdy i dřív za to kritizoval, hehe, ale vlastně jsem dospěl k něčemu podobnýmu. Snad jsem to popsal srozumitelně :)

Proč jste si říkali Orbith revival?

- Fly: On nám kdysi na “rozjezd” FlyTechu překopíroval svých pár adresářů a my jsme tu celou naši recesi završili a neoficiálně si říkali Orbith revival. Ne všichni to asi chápali, ale ona to byla vlastně pravda ;) Orbith je pán ;)

- RoBoTech: Já byl u Aleše doma pro tracky asi 2x nebo 3x. Vždy mi ochotně nakopíroval plnou flashku endorfinových tracků. Orbith je jednoduše skvělej borec. Ona to u něj není žádná póza. On prostě ten hodnej hezoun fakt je. Říkat si “Orbith revival” nebyla jen prdel. Byla to pro nás vlastně i čest. Je to pán!

Hrajete na přání?

- RoBoTech: Když ti teď odpovím, že jo, tak za mnou začne chodit ještě víc lidí, jestli bych jim nezahrál takovéto „na na na nááá na ná“ – ten hit, co se teď všude hraje. Když odpovím, že ne, tak budu kecat.

- Fly: Od toho mám Robotecha, ten je schopen všeho, já jsem umělec!

- RoBoTech: Jako počkej. Když ty jsi v kapele ten umělec, tak já jsem teda pro tebe co? A važ slova nebo se nám rozpadne kapela! ;)

Jaké je to hrát v různých klubech? Městech?

- RoBoTech: Je to úplně stejné, jako tancovat a chlastat v různých klubech, různých městech. Co ti mám povídat? Je to super. Někdy to je taky napiču, což je vlastně taky super.

- Fly: Pokaždé se odehraje nový příběh, je to boží.

Jaké publikum vás nejvíce baví / bavilo?

- RoBoTech: Mě baví jakékoliv publikum. Lepší je na place jeden člověk, co se mu nelíbíme, než prázdno. Víc se nám samozřejmě líbí to publikum, které se usmívá, chce si plácat, mává s námi (hlavně s Flajem teda), baví se, je vnímavé a chválí nás.

- Fly: Každý publikum je dobrý, hlavně když je v tranzu.

Jaké bylo vaše nejlepší hraní so far?

- RoBoTech: To je otázka, která by se neměla pokládat. Díky tomu, jak paměť člověka/dje funguje, je to většinou poslední hraní, pokud to zrovna nebyl průser. Ale nebudu alibista, řeknu dvě místa, kde jsem si hraní neskutečně užil. První je Lesní party před 2 roky v létě a druhé je loňský Silvestr 2016 na party Gat Elektra ve znojemském Gogo klubu.

- Fly: Já nedám dopustit na naše hraní na bar stagei Elektry, když jsem nás tam dával vždycky nad ránem na zakončení. Spadly ze mě povinnosti tehdejšího promotéra a já se uvolnil a začal se bavit. Myslím, že jestli se dá mluvit o nějaké naší kariéře, tak pár legendárních momentů proběhlo právě tehdy a já na to mám skvělý vzpomínky, protože končit plnou bar stage Elektry v 9 ráno je prostě nejvíc. A ano, poslední Lesní party, to nevymyslíš, ve vzduchu bylo nad celým festivalem takového něco víc, never forget! A jen taková poznámka, každé hraní je super, když je dobrý zvuk a na těch bar stageích na Elektře i Lesní party byl MA Audio od Marcela, což si myslím, že se na tom podepsalo – rispekta!

- RoBoTech: Shit. Teď se úplně stydím, že jsem zapomněl na naše zakončovačky na bar stage na Elektře. To byly fakt jízdy...když Fly rozhazoval notičky (viz moje video dohledatelné na youtube).

A jaké nejhorší?

- RoBoTech: Na toto se už vůbec neptá. Ale jedno, kde se mi Fly před hraním zlil jak carskej důstojník, pak kroutil na mixáku úplně vším a fotil se u toho z nejmenovaným dramaturgem nejmenovaného brněnského klubu, se mi vybavuje. Po 15 minutách jsem ho nechal hrát samotného a čekal vedle na baru, až to sám „dohraje“, abych si mohl sbalit svůj notebook a jít domů. To bylo tenkrát hrozné hraní v tom Perpetuu.

- Fly: Asi každý, když mi Robo pustí do skvělýho příběhu vystavěného mixu nějakou naprostou kokotinu, což už ale nedělá, takže si to nepamatuju a žádné nejhorší neexistuje;)

Stalo se někdy, že jeden z vás na hraní nedošel?

- RoBoTech: Tuhle otázku si u tebe Fly zaplatil jako provokaci? Ne! Nikdy se mi toto nestalo a jestli bude Fly tvrdit opak, tak jsem letadlo.

- Fly: I na pokraji omdlení, doslova, jsme dorazili Marvovi před nedávnem na narozky! Pokud se to teda někdy stalo, tak si to nepamatuju. Já si toho z minulosti moc nepamatuju, takže těžko říct;)

Jaké bylo hraní na Elektře?

- RoBoTech: Já se na to hraní šíleně těšil a byl jsem za něj moc vděčný. Škoda toho problému s vypadávajícím zvukem, který nebyl na naší straně. Ze začátku mě to dost rozhodilo. Pak jsem se dostal do příjemného tranzu a moc jsem si to asi užíval, vzhledem k tomu, že to mám celé v takovém mlžném oparu. Když jsem slyšel nahrávku toho setu zpětně, tak to muselo být na place neposlouchatelné. Těch mikrovýpadků zvuku a mezer bylo v tom setu strašně moc. Přitom za výběrem tracků a drtivou většinou mixů si stojím. Byl by to moc krásný set, kdyby… No co už. Stane se a vím, že to nebyla ničí vina. Prostě poltergeist.

- Fly: Viz Robo, já jsem z toho asi týden nespal. Strašně moc mě to mrzelo…

Kde vás uvidíme hrát?

- RoBoTech: Já myslel, že když se chce jít někdo koukat na hraní, tak se v Česku chodí dívat na Orbitha. Nás chodí lidi spíš poslouchat. Ale jestli se na nás začínají chodit holky i dívat, tak je to dobrá zpráva. Kvůli fanynkám ten djing vlastně dělám :) V pátek 24. března hrajeme v Perpetuu na akci Coonk. Jsou to Deivisovy narozky. Tam se na všechny moc těšíme. Pak odjíždíme na měsíční trip po celé Kambodži a vietnamském ostrovu Phu Quoc. Já bych chtěl pak ještě v jihovýchodní Asii ještě aspoň na měsíc zůstat dělat tam nějaké dobrovolnické ekologické práce.

- Fly: Teď v pátek to Petum. Pak Robo odjíždí pryč, takže já si dám sám a případně s Kemou Elektru, na Špilberk open air se mega těším!

Kde byste si chtěli zahrát?

- RoBoTech: Všude!

- Fly: Detroit Movement festival, západ slunce, hlavní amfiteatr stage na Heart Plaza. Stačí?:)

Proslýchá se v brněnských techno vodách něco o tajných Robových trackách!? Robo, můžeš mi něco o tom říct?

- RoBoTech: Nevím, na co narážíš? Přes deset let jsem skládal elektronickou hudbu, která ale nebyla nikdy tajná. Naopak jsem vše dával veřejně na internet ke stažení a naprosto volnému použití, včetně toho, že si ty mé tracky může kdokoliv kdekoliv vydat klidně pod svým jménem.

- Fly: Ticho! Teď si vzpomínám, že v rámci celé té naší recesistické akce s naším hraním jsme to chtěli tento rok posunout do dalšího levelu a vydat první EP.

Vašich top 5 DJs?

- RoBoTech: #1 je Max Cooper. Dále už bez pořadí Oliver Koletzki, Joachim Pastor, Loco Dice a brněnský Bastien.

- Fly: Na toto jsem marnej, asi to spíš poskládám jak mě postupně v životě ovlivnili a nasměrovali: Sven Vath, Toky, Dave Clarke, Josh Wink, Oliver Koletzki, Adriatique.

3 oblíbené tracky?

- RoBoTech: Aktuálně:
1) Underworld - Born Slippy (Melokolektiv Remix)
2) Joachim Pastor - Oulan Bator (Oliver Koletzki Remix)
3) Township Rebellion – Aphrodite
4) Audion - Mouth To Mouth

All time:
1) Underworld - Always Loved A Film
2) Laurent Garnier - The Man With The Red Face
3) Jeff Mills – The Bells

- Fly: Aktuáně mě baví Trikk, Adriatique, Eagles & Butterflies, DJ Tonio, Moonwalk.

Jaký je váš nejoblíbenější český festival? A klub?

- RoBoTech: Můj nejoblíbenější festival jsou Colours of Ostrava, kde jsem ale nikdy nebyl. A nejoblíbenější klub je stále Fléda, kde bývám dlouhodobě častěji, než je na slušného a cudného hocha, jako jsem já, zdrávo. A loni jsem se zamiloval do znojemského klubu Gogo. Je to krásný ostrůvek starého poctivého undergroundu a punku.

- Fly: Jediný český festival, který ve mně má nostalgickou vzpomínku byly Lucky People Centre, jinak nemám vztah k žádnému výrazněji. Klub asi tak o sto délek v předstihu před ostatními Fléda, ke které mám celoživotní lásku, Flédynka je stále top a jsem za to rád, že to teď Pepa a Maruška zas pozdvihli na ten správný level.

Který světový festival byste chtěli navštívit?

- RoBoTech: Jednoznačně Sonar. A taky ty Colours of Ostrava :)

- Fly: Zaujal mě teď Dekmantel. A vím, že jednou se vrátím na Detroit Movement, ty víš proč…:)

Co si myslíte o současné české hudební scéně? A politice?)

- RoBoTech: O scéně (to slovo nemám fakt rád) si nemyslím nic. A mé politické názory a postoje sem nepatří. Pokud by někoho fakt zajímaly, tak je dávám často najevo na svém osobním facebookovém profilu, který je naprosto veřejný a otevřený. Klidně si mě přidejte a počtěte si.

- Fly: O politice a náboženství se snažím moc nevybavovat, je to zbytečný. Česká scéna je čím dál lepší. Kupříkladu si myslím, že Brno je nejlepší město na světě ve své kategorii malých měst.

Když vás někdo ze známých požádá o hraní na svatbě, svolíte?

- RoBoTech: My se dokonce na hraní na svatbách našich přátel sami vnucujeme. Jak vidíme, že někdo z kamarádů má nějakou známost dýl jak týden, tak se hned ptáme „Chci se vás zeptat, svatba bude? A kdy? A kdo vám tam hraje?

- Fly: Jasně, od toho mám Roba, toto bych sám absolutně nedal, s ním mě to ale baví!

REKLAMAREKLAMA