10 techno klasik z Detroitu pro lidi, kteří o technu nic nevědí

Chcete někomu, kdo vlastně o technu nikdy moc neslyšel, ukázat, v čem spočívá jeho kouzlo? Jonny Coleman z magazínu LA Weekly vybral 10 techno klasik z Detroitu, které by měli všichni znát.

20.3. 2017 15:28:59 | ankety & názory | Carl W

V následujícím seznamu najdete ty nejzářivější desky z Detroitu z první a druhé vlny techna, o kterých by se mělo učit na školách,“ popisuje Jonny. A dodává: Prosím, nepouštějte si tuto hudbu v maličkém notebooku nebo na levných sluchátkách. Tyto tracky jsou dělané pro velké soundsystémy!

10. A Number of Names - Sharevari (1981)

Sharevari je mnohými považován za vůbec první techno song, někdo naopak za ten první bere Cybotron - Alleys of Your Mind. Tak jako tak, sample Kraftwerků It‘s More Fun to Compute se dostal všem pořádně pod kůži.

9. Cybotron - Cosmic Cars (1982)

Asi každý track Juana Atkinse nebo jeho kolaboračního projektu s Richardem Davisem jako Cybotron by mohl v tomto výběru být. Cosmic Cars je však jedním z prvních tracků, který položil pevné základy k dalšímu rozvoji techna.

8. Eddie Fowlkes - Goodbye Kiss (1986)

Eddie Fowlkes je velmi často přehlížen díky tomu, že nepatřil do slavné Bellevillské trojky (Atkins, May, Saunderson). Přesto má pevné místo mezi detroitskou techno smetánkou, právě třeba Goodbye Kiss vytvořil na mašinkách, co jsi půjčil od Juana Atkinse.

7. Rhythim Is Rhythim - Nude Photo (1987)

Od Derricka Maye zná každý Strings of Life, což je nepřekonatelná klasika a krásná ukázka, jak se kdysi bořili mosty mezi technem a housem. Nude Photo, které dal dohromady s Thomasem Barnettem, sice má možná blíž k chicagskému housu, ale pevně svými kořeny patří do města motorů.

6. Anthony Shakir - Sequence 10 (1988)

Anthony Shakir, známý také jako Shake nebo Mr. Gone, je u detroiského techna od samotného začátku. Jeho první sólový singl Sequence 10 vyšel na kompilaci Techno! The New Dance Sound of Detroit in ‘88 a ukazuje, jak může být zvuk techna hravý.

5. Inner City - Big Fun (1988)

Kevin Saunderson dovedl techno představit i mainstreamovějšímu publiku - třeba hity Good Life nebo Big Fun. Inner City je jeho kolaborace s producentem Terrym Baldwinem a s vokalistkou ze Chicaga Paris Grey. A právě chicagský house měl na jejich nahrávky obrovský vliv.

4. Octave One - I Believe ft. Lisa Newberry (1990)

Bratři Lenny a Lawrence Burdenovi vydali I Believe jako jejich první singl na Transmatu Derricka Maye. Výborný techno jam spolu s mluveným slovem patří k tomu nejlepšímu, co kdy Octave One vydali. A mimochodem, Octave One pořád hrají a řadí s k nejlepším živým vystoupením, které můžete v rámci techno sféry slyšet.

3. Suburban Knight - The Art of Stalking (1990)

James Pennington dělá neuvěřitelně dobrou hudbu jako je třeba právě The Art of Stalking. Instrumentální verze ukazuje temnou stránku detroitského techna a pokud ji zažijete někdy v tmavém špinavém warehousu v pět ráno, čeká vás životní zážitek.

2. Underground Resistance - The Punisher (1991)

Underground Resistance už není jen hudební projekt nebo label, ale dnes už se jedná o životní styl. Členy "UR" byl Robert Hood, Jeff Mills nebo Mike Banks a jejich track Punisher dělá přesně to, co v názvu slibuje.

1. Jeff Mills - The Bells (1997)

Jeff Mills se vyprofiloval jako jednička Detroitu a Kouzelník se mu neříká pro nic za nic. Jeho vesmírné pojetí techna se rychle prosadilo i v Evropě a on se stal tím, který hudební styl techno reprezentuje po celém světě, ovšem nikdy nezapomněl, že vzešel z města automobilů.

A rozhodně není náhodou, že The Bells byl vyhlášen nejlepším techno trackem fanoušky Awakenings.

REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně