Poptávka po vlisování popelu po kremaci do vinylových desek roste

Koncept zvěčnění popelu po kremaci vlisováním do vinylové desky s hudbou představila britská společnost AndVinyly v roce 2010. Jak její vlastník Jason Leach popisuje svůj byznys?

13.3. 2017 09:53:40 | technologie | Carl W

O tom, že po kremaci z vás může být i vinylová deska, jsme začátkem roku psali. Letos se britské společnosti AndVinyly dostalo velké mediální pozornosti díky krátkému filmu Hearing Madge (na ten se můžete podívat v předchozím článku) a díky tomu jim taky stoupla poptávka na zakázkový pressing vinylů z lidského popela.

Naši zákazníci jsou převážně hudebníci a umělci, nebo lidé jím blízcí,“ vysvětluje Jason Leach, majitel společnosti. „Největší zájem pak bývá a vlisování popelu do mluveného slova, nejčastěji se jedná o nějakou nahrávku zemřelého. Líbí se mi myšlenka, že lidé jsou schopni slyšet třeba i své vzdálené potomky dlouho poté, co opustili tento svět,“ dodává.

O vzniku společnosti

„Neměl jsem původně v plánu tuto službu komerčně nabízet. Ukázalo se ale, že je to zajímavá myšlenka, které se chytla hlavně média a díky nim se nám následně ozvalo mnoho zákazníků, kteří již doma popel zesnulých měli a zaujalo je pojetí jej zpracovat tímto způsobem,“ vysvětluje Jason.

Licenční podmínky užití hudebního díla prý nejsou problém. „Všechen audio materiál dodávají zákazníci, kteří také podepisují papíry, kde uvádí, že veškeré audio bylo pořízeno legální cestou a že užití desky bude jen pro osobní potřebu a ne pro následný prodej, případně vysílání. Navíc nikdy nelisujeme více než 30 desek.

Lisují se také štěňátka?

Ano, máme tu také mnoho žádostí o vlisování domácích mazlíčků do vinylů,“ odpovídá Jason a vysvětluje: „Tady se jedná převážně o případy, kdy jsou domácí mazlíčci pojmenování po nějaké hudební skupině nebo skladbě. A následně to dává jednoduchý smysl.

Celý rozhovor nabízí v angličtině blog na webu discogs.com.

REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně