Jaké bylo premiérové vystoupení Dixona?

Aktuálně nejlepší DJ světa podle uznávané ankety magazínu Resident Advisor zahrál v pátek premiérově pro české publikum v pražském klubu Roxy. A my jsme tu nemohli chybět!

6.3. 2017 08:15:28 | reporty | Carl W

foto: Facebook Roxy Prague

Roxy v posledních třech letech dotáhlo tolik světových jmen současné undergroundové scény, až se tomu moc nechce věřit. Asi nemá cenu kopírovat sem výčet těch, kteří svou hudbou roztančili pražský klub - spíš se vrátím ke zmiňované anketě Resident Advisoru a zmíním, že pouze Jackmaster, The Black Madonna, Ben Ufo a duo Bicep, kteří se pohybují v desítce nejlepších, tu ještě nebyli. Zbytek z onoho výběru v Roxy za poslední tři roky vystoupil a tak můžeme s klidným svědomím pasovat pražský klub do role lídra české taneční scény.

3. březen byl pak pro Prahu velkým dnem. Kromě premiéry Dixona se tu konala i další velká akce. Komiks nabídl totiž ve stejný den Dixonova dobrého kamaráda Lorenze Brunnera, kterého spíše znáte pod jeho producentským pseudonymem Recondite. Fanoušci skvělé elektroniky tak měli těžkou hlavu s výběrem, kam vlastně první pátek v březnu vyrazit.

Promotéři obou akcí se jim snažili rozhodování ulehčit, když oznámili, že Recondite začne hrát nezvykle brzo - už o půlnoci - a Dixonův startovní čas byl nastaven na druhou hodinu ranní. Reconditovo "livko" mělo trvat devadesát minut a tak měli fanoušci, kteří si chtěli užít obě velká jména, možnost se přímístit a slyšet oba headlinery.

Bohužel dle mých informací Recondite začal své hraní na Komiksu o nějakých 40 minut později, než bylo plánováno, ale to už je dnes věc vedlejší. Já jsem se rozhodl pro Roxy, protože jsem Dixona živě ještě neslyšel a na začátku roku mě navnadila jeho vinylová deska na vydavatelství Philomena, která stojí za nejeden poslech.

Ještě před akci jsem pak sestavil menší sumář z Innervisions - vydavatelství, které Dixon vede společně s Frankem Wiedemannem. Pokud jste si chtěli udělat představu, co vlastně Dixon považuje za kvalitní hudbu, bylo myslím 10 zásadních tracků labelu Innervisions zajímavou volbou. Nechyběl tu ani portugalský Trikk, který dělal Dixonovi v Praze předskokana.

foto: Facebook Roxy Prague

Pojďme ale už k akci samotné. Do Roxy jsem dorazil krátce před půlnocí, když svůj se finišoval domácí Da Moon. Celkem pohodové rytmy zněly pomalu se zaplňujícím parketem dost potichu, naštěstí při Trikkově setu se hlasitost již dostala do správné hladiny. Na pódiu byl připraven mixák Rane, ze kterého hrál také portugalský předskokan a poradil si s ním skvělě.

Přesně dle očekávání nám naservíroval pomalejší set odpovídající úvodu noci, který postupně s jistotou gradoval a v Roxy už bylo na parketu plno. Trikk přesně věděl, co je jeho úkolem, a ladně všechny příchozí svedl rovnou na parket a půdu pro svého kamaráda nachystal dokonale. Dixon v té době už byl na pódiu a srdečně se s Portugalcem přivítal a ověřil si, že se na něj v Roxy všichni velmi těší.

Video: Trikk @ Roxy, Praha, 03/03/2017

Nebylo v podstatě chvíle, kdy jej někdo nežádal o fotku a Dixon s úsměvem nastavoval svou tvář bleskům. Majitel Innervisions následně ve dvě hodiny převzal narvané Roxy za velkého potlesku a měl teď Česku ukázat, proč je považován za nejlepšího. Mě trochu v ten moment zamrzelo, že neměl připraveny gramofony a hrál pouze z CD přehrávačů, protože jsem věděl, že sem tam si na akce nosí taky desky a o to zajímavější jeho vystoupení mohlo být.

Taky jsem trochu doufal, že ony dvě hodiny, které měl vyhrazené pro své hraní, překročí. Přece jen v následujícím měsíci má hrát "all night long" sety v Miláně, New Yorku, Londýně nebo Paříži a jeho pečlivě vybraná selekce tak výborně vyzní. Myslel jsem si, že pro Dixona a jeho hudbu je 120 minut prostě málo, ale i když se to stává poměrně ojediněle, tak jsem se mýlil. A jak!

Už na startu bylo jasné, že nás Dixon vezme na jeho hudební cestu pěkně z ostra. Rád dává dohromady starší méně známé tracky s těmi novými, převážně ještě nevydanými, a podobně to servíroval i pražskému publiku. Tím, že na jakýkoukoli změnu reagovalo Roxy ohlušující reakcí, vybičovalo Dixona k fenomenální jizdě.

Video: Dixon @ Roxy, Praha, 03/03/2017

Atmosféře pomohly také velice povedené projekce, které dobře pasovaly na Dixononův hypnotický i energický set. V jedné chvíli jsme se mohli plně pomořit do emocí, abychom za chvíli vystřelili ruce nad hlavu a užili si pořádný groove. Hluboké a magické tracky střídaly zábavné vokály i tvrdý beat. Dixon se rozhodně nedržel zpátky a atmosféra v klubu tomu odpovídala.

V jeho setu v podstatě nebylo hluchých míst. Perfektně jej vygradoval do velkého finále, které bylo pár minut po čtvrté hodině. Dixon skončil přesně v tom nejlepším a uznal sem, že už nebylo kam dál pokračovat, takto to bylo téměř dokonalé. Téměř píšu proto, že k úplné dokonalosti mi chyběla pořádná klima.

V Roxy bylo opravdu velmi teplo a to přesto, že máme začátek března, tedy konec zimy. Chápu, že kvalitní vzduchotechnika v tak velkém prostoru, jako je Roxy, je mnohamiliónová investice, která by třeba mohla přijít na úkor tak kvalitního programu, který nyní pražský klub nabízí. V letních měsících si moc nedovedu představit tak rozjetou párty, jako právě tu s Dixonem a doufám, že se někdy v budoucnu snad zlepšení dočkáme.

Abych nezapomněl - po Dixonovi rozjel svůj set Loutka a měl neuvěřitelně těžkou úlohu navázat na headlinera a jeho velmi vydařený set. Tento úkol bych nikomu moc nepřál a přesto, že se do toho Loutka celkem opřel, Roxy se pomalu vylidnilo a i já jsem si to namířil unavený domů. Díky Roxy, že dokázalo dovést Dixona a že se můžeme těšit na další velká jména, mezi kterými nechybí DJ Koze, H.O.S.H., Extrawelt nebo třeba ještě v březnu Coyu.

Video: Dixon @ Roxy, Praha, 03/03/2017

Za videa díky Macíkovi!

PARTYINFO

Dixon

03.03.2017 Roxy, Praha
DJs: Dixon, Trikk, Da Moon, Loutka
2. stage: Ark3r, Eddie Mur
Cena: 460
REKLAMAREKLAMA