Jaký byl návrat Paul van Dyka do Prahy?

Poslední únorovou sobotu proběhla v prvotřídním pražském klubu SaSaZu akce, jejímž zlatým hřebem mělo být klasické vystoupení německé ikony Paula van Dyka. A PvD pojal svůj návrat do metropole vskutku klasicky: plně trancovým setem si domácí fanoušky opět získal.

2.3. 2017 20:07:41 | reporty | Paya

Paul van Dyk, legenda světové taneční scény, se po těžkém zranění po pádu z mainstage festivalu A State Of Trance v loňském roce vrátil po 2 letech, 2 měsících a 2 dnech zpět na půdu českého hlavního města. A zájem o jeho hraní byl opět nemalý – do vyprodaného klubu se v hlavním čase vinula dlouhá fronta tancechtivých partypeople, kteří se nemohli dočkat Dykova comebacku. V nedávné době Paul vystupoval v různých českých městech, v Plzni, v Brně, v Ostravě.

V Praze vystoupil naposledy 12. 12. 2014 v karlínském Fóru a nyní se tedy vrátil do holešovického SaSaZu. Popisovat všem dobře známé prostory tohoto pěkného klubu by bylo nošením dříví do lesa. Mohlo by se zdát, že tomu tak je i v případě právě Dykova hraní, protože tuzemští fans jej mají možnost slyšet prakticky každoročně, všichni ovšem byli zvědaví na míru Paulova zotavení z mimořádně složitého úrazu, při jehož rekonvalescenci všichni samozřejmě drželi palce a doufali, že se jim vrátí starý dobrý Paul. A on se vrátil.

Burian feat. Hipox Live

Pochopitelně, nevznášel se nad stageí jako v dobách své největší slávy, přece jen rehabilitace traumatického poranění mozku, dvakrát zlomené páteře a otevřené rány na hlavě nemůže být bez následků, na druhou stranu, pokud se na tento fakt člověk nesoustředil, ani ho nenapadlo, že německý borec má za sebou tak těžké období – Paul aktivně bavil lidi, dával najevo, jak moc ho hraní a kontakt s publikem baví a co nás překvapilo nejvíce, po skončení svého setu normálně zašel do první řady davu, aby se s fanoušky odfotil a rozdal sérii autogramů.

Párty se tak bez jakéhokoliv přehánění vydařila a Češi dostali zpět svého velkého oblíbence. A kdo mu předskakoval? Úvod večera zkušeně obstaral osvědčený ostravský matador Martin Gredner. Samotnému headlinerovi pak support zařídil jeho nerozlučný český souputník, Michael Burian. Ten si pro SaSaZu připravil speciální vystoupení v doprovodu živého houslového vystoupení v podání Hipoxe. Struny zazněly během 90 minut hned několikrát.

Mimochodem, pro případné kritiky: Michael hrál trance. Jako bombu přitom odpálil nedávnou trancovou hymnu Anahera. Hipox pak naživo vystřihl Burianovu úspěšnou úpravu Smetanovy Vltavy. Velký aplaus si Michael Burian vysloužil zařazením skladby Markus Schulz feat. Delacey – Destiny. Ve druhé polovině Elektromajkovy sady se objevil houslista na pódiu podruhé a jako čtvrtý živý track večera předvedl variaci v rámci megaúspěšné skladby Eric Prydz – Opus. V jejím závěru jsme rozpoznali, že song byl říznutý vokálem z Axwellova hitu Nothing But Love.

Burian vzápětí zabodoval Tiëstovým Trafficem a v závěru padla i taková klasika, jakou je Coldplay – Fix You v Ali Wilson Remixu. V jednu hodinu v noci už to přišlo a chodící ikona světového trancu převzala otěže večera. Paul hýřil úsměvy a pustil se do práce. Jak jinak, než ve zrychleném tempu, přesně tak, jak jsme celé ty roky zvyklí – tedy že PvD hraje vše na vyšším BPM, než je obvyklé. Prostě jízda.

Singl Crush po 13 letech

A co z Paulových rukou zaznělo? Brzy zkraje nás potěšila moderní úprava erbovního Vandit tracku s názvem Crush, který se ten večer objevil ještě jednou, a to v rámci přídavku. Paulovu skvělou produkci dále zastoupil singl I Don’t Deserve You s vokálem Plumb, skvělá píseň Lights se zpěvem Sue McLaren nebo obligátní Time Of Our Lives, ale také novinková pecka ve spolupráci s Alexem M.O.R.P.H.em s názvem We Are.

Paul na nás mimochodem vyrukoval i s takovou klasikou, jako je Binary Finary – 1998, nebo se songem Martin Roth & Alex Bartlett - Off The World či Active Sight – Tears Of Joy. Padly samozřejmě i mnohem novější tracky, jako například Lostly – Galaxy Of Blue. Záplavu uplifting tranceu ukončila obligátní finální „hitparáda“, během které zazněla kombinace Paulových skladeb For An Angel, Home a Everyone Needs Love. Starší songy obvykle v nových úpravách. Set s vývojem a závěrečnou gradací. Jako dříve, vlastně vždy, podle očekávání.

Hudebně tedy pro trancového fanouška obrovská pastva pro uši. S určitou kritikou se setkalo nastavení zvuku, které v průběhu večera poněkud kolísalo. Klub byl naplněn, což také znamenalo čekání na barech, přece jen bylo vyprodáno, na druhou stranu bylo možné nalézt i během PvD hraní rozumně naplněné části tanečního parketu. Po více než dvouhodinovém vystoupení hlavní hvězdy (přídavky zabraly snad 15 minut) dostal příležitost projekt Driftmoon reprezentovaný DJ Pizz@doxem (mimochodem, obří palec nahoru za legendární track Synaesthesia), závěr party pak obstarala legendární česká techno djane Lucca.

Celý večer dal mimochodem vzpomenout na to, že je to už neuvěřitelných 13 let, co Paul van Dyk rozbil nedalekou holešovickou Sportovní halu a předvedl set, který dodnes podstatná část české trancové scény považuje za nejlepší v historii. Byl jsem tehdy 14. 5. 2004 u toho a byl jsem rád, že jsem tentokrát u toho mohl být znovu. Díky, Paule, see ya again!

PARTYINFO

Paul van Dyk

25.02.2017 SaSaZu, Praha
DJs: Paul van Dyk, Driftmoon, Lucca, Michael Burian + Hipox, Martin Gredner, Immortal
Cena: 790 / 1.490 (VIP)
REKLAMAREKLAMA