THNTS: Můj hudební zlom nastal v Berlíně

Berlínský DJ a promotér THNTS se chystá představit svůj sound v Brně. O jeho sbírce desek, kdy měl předsudky vůči elektronické hudbě nebo proč málo spí, se dozvíš v našem rozhovoru!

10.2. 2017 18:32:07 | rozhovory | Carl W

- Carl W: Ahoj Sebastiáne, tvé hudební kořeny jsou v hardcoru a black metalu, jak jsi vlastně jako DJ skončil u techna?

- THNTS: Ahoj, říkáš to úplně správně. Vyrostl jsem v docela malém zapadákově, kde byla snad jediná volba punk/hardcorová scéna. To byl v podstatě jediný underground, který tam existoval, žádné vinyl shopy a žádné kluby, kde bys mohl přijít do kontaktu s elektronickou hudbou. Jediná elektronika, kterou tu lidi znali, byla ta z mainstreamových párty - a tu samozřejmě všichni nenáviděli. I já jsem v té době měl určité předsudky vůči elektronické hudbě (a dnes toho lituji a přál bych si, abych měl více možností se do pořádného styku s touto hudbou dostat). Ten zlom nastal v Berlíně, kde jsem začal navštěvovat hudební kluby (Berghain nebo ://about blank) a zjistil jsem, že je vlastně vedou bývalý punkeři. Kromě té undergroundové atmosféry jsem začal být taky víc vtahován do tajů hudby, líbily se mi atmosféry a nálady jednotlivých tracků, takže jsem se rozhodl zkusit i DJing.

Takže tvůj první kontakt s undergroundovou elektronickou hudbou byl až v Berlíně?

Ano, bylo to hlavně v Berlíně, ale i v Lipsku nebo Drážďanech.

Dokážeš si vzpomenout, jestli byla nějaká osoba v tvém životě, která by nějak radikálně ovlivnila tvůj pohled na hudbu?

Obvykle si vyhledávám hudbu sám, a když se uchyluji k jinému žánru, znamená to, že mě ten předchozí pouze přestal bavit. Takže taková osoba asi neexistuje.

A narazil jsi třeba na album, u kterého bys mohl říct, že tě nějak výrazně ovlivnilo nebo ti dokonce změnilo život?

Ne úplně změnilo život, ale hodně mi otevřelo oči ohledně toho, kolik variací může techno mít. Je to debutové album SHXCXCHCXSH s názvem STRGTHS. Je to jedno z nejlepších alb, které kdy vzniklo.

Poslechni si: DUNA pod 0019 | THNTS

V Berlíně jsi vytvořil projekt ESCH. Můžeš k nám k němu něco říct?

Velmi rád. Je to úplně nový projekt, nastartoval jsem ho před necelým rokem. Předtím jsem byl totiž součástí projektu Apathy, který se soustředil více na drsnější, industriální a experimentální techno. S ESCH jdu trošku jiným směrem – namotávací, deepovější hypnotické techno, i když může být místy i tvrdší. Ukazuje to vlastně i moji hudební proměnu a styl, jakým se teď prezentuji. Přestože ještě tu a tam tvrdě zahraju, už mě to tolik nebaví jako předtím. Takže nyní jsem s ESCH velmi spokojen. Každá z našich párty, kterou jsme pod touto hlavičkou pořádali, skončila velkým úspěchem a jsme strašně nadšení z toho, že jsme mohli předat naši hudební vizi dalším lidem. Zároveň je ale těžké vybalancovat booking zahraničních headlinerů a domácích začínajících talentů. Ale i tady musím říct, že se nám to myslím daří. V brzké době pak ESCH čekají dvě větší věci: kolaborace s našimi přáteli z OECUS 19. března v Arena klubu s Lewisem Fautzim a Alderaanem a pak naše další párty v Griessmühle na konci května. To bude hodně velké, ale zatím o tom nesmím nic konkrétního prozradit.

Minulý rok jsi hrál v pražském klubu Cross s Nessem. Jak sis tu párty užil?

Ano, na tu párty i celý výlet do Prahy mám krásné vzpomínky. Je to nádherné město a užil jsem si ho. Klub i lidé v něm byli trošku jiní, než jsem běžně zvyklý, více rozmanití, různorodí či pestrobarevní. Prostě jiní než v Berlíně, ale úžasní. Lidé tu byli velmi otevření, co se hudby týče. A taky promotéři té párty – Dasha, Yan a Martin – jsou úžasní lidé a jsem s nimi stále v kontaktu.

Jsi také sběratelem desek, má pro tebe nějaká z těch, které vlastníš, speciální hodnotu?

To je dobrá otázka. Nejsem tak úplně sběratel v tom smyslu, že uchovávám desky v perfektním stavu, nevybalené a v původních obalech. Všechny desky co mám vlastně poslouchám a ani nemohu říct, že by pro mě měla jedna větší hodnotu než druhá.

Teď o víkendu budeš hrát v berlínském klubu ://about blank. Který berlínský klub je pro tebe nejpříhodnější?

Ano, mám to štěstí, že tu hrávám velmi pravidelně, protože patří k mým nejoblíbenějším klubům, ať už z pohledu vystupujícího nebo návštěvníka. Strávil jsem tu již opravdu velké množství víkendů, většina mých přátel sem taky chodí a je tu vždy hezká intimní atmosféra. Mimo to je tu samozřejmě Berghain, to už není tak intimní, ale když jsem tu poprvé vkročil před pěti lety, porozuměl jsem daleko lépe, co znamená techno.

Takže svým přátelům, kteří přijeli na víkend do Berlína, bys doporučil právě tyto dva kluby?

Svým přátelům bych doporučil, aby se od klubů drželi co nejdál, protože už v nich tráví obrovské množství času, hahaha :-) Ale bez vtipů - ://about blank a Berghain patří k těm, které bych doporučil, stejně jako Griessmühle a Arena, což jsou také super místa na párty. Griessmühle má výborný soundsystem ve staré industriální budově s krásnou venkovní plochou. Klub Arena se za poslední dva roky velmi zlepšil, mají tu skvělé bookingy, dobrý zvuk a vedou to velmi profesionálně.

Tvá přezdívka pochází od řeckého boha Thanatose. Proč právě on?

Nejdříve musíš vědět, že jsem studoval filozofii, a tak se velmi zajímám o sociální vědy. Takže – Freud měl teorii, že člověka pohání dvě síly - pud života (eros) a pud smrti (thanatos). Tím konceptem jsem byl fascinován a v té době jsem měl taky rád velmi destruktivní muziku (Thanatos se vyznačuje agresivitou a destruktivní tendencí proti sobě samotnému nebo projevy agrese vůči ostatním – pozn. red.) a to jméno mám rád doteď.

Kdo tě inspiruje mimo hudbu?

Jednoznačně má žena, která vždy pomůže ostatním a sebe nikdy nestaví na první místo. A taky můj syn, ten mě inspiruje každý den.

Který track nyní používáš ve svých setech, o kterém víš, že všechny nadzvedne?

Poslední dobou je můj oblíbenec Kangding Ray a jeho Summerend. Není to úplně můj styl hrát takové výrazné tracky, ale toto je prostě mistrovské dílo.

Co od tebe můžeme v pátek v Brně během tvého dvouapůlhodinového setu očekávat?

Řádné tripping techno. Své sety si ale dopředu nepřipravuji, tak uvidíme, kam se noc vyvine.

Jakou máš před sebou teď největší výzvu?

Balancování mezi mou prací, rodinným životem a DJingem. Nikdy jsem nespal tak málo jako za poslední rok a půl.

PARTYINFO

Dirty Trip 17

17.02.2017 Perpetuum, Brno
DJs: THNTS, Reznyk (live), Scream + Petra.P, Carl W, Nee‘o
Cena: 100 / 150
REKLAMAREKLAMA