Norsko se stane první zemí, která vypne FM vysílání

V Norsku vypínají FM. Do konce roku budou hrát rádia už jen digitálně. A ke stejnému kroku se chystá i Švýcarsko a zvažují jej také další evropské země.

9.1. 2017 09:57:52 | technologie | Carl W

V Norsku začnou s odpojováním 11. ledna. Jako první bude od FM odpojeno město Bodo, do konce roku by všechna národní rádia měla vysílat digitálně. „Jsme sice první zemí, která vypíná FM, ale je tu spousta dalších, které míří stejným směrem,“ říká pro cbc.ca Ole Joergen Torvmark, šéf Digital Radio Norway.

Norský parlament dal k vypínání FM vysílání souhlas už minulý rok s tím, že digitální vysílání obsáhne osmkrát víc stanic a má čistší zvuk. Se stejným postupem počítá i Švýcarsko, které by chtělo vypnout FM ro roku 2020. Vypínání zvažuje také Velká Británie nebo Dánsko.

Zkratkou FM se označuje frekvenční modulace jednosměrných rádiových vln přenášející zvuk. Dříve se vysílalo také na vlnách AM (amplitudová frekvence). V dnešní době jsou také pomocí družicového vysílání dostupná rádia které jsou přenášena digitálně (ADR, DVB-S). Dále se rozvíjejí pozemní digitální rádia, ať už podle standardu DAB nebo DVB-T.

REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně