Jaká jsou nejlepší alba za rok 2016?

Stejně jako předchozí roky, tak i letos se podíváme na to, která alba nám tady v redakci hrají a která rozhodně nesmíte přehlédnout.

28.12. 2016 15:42:27 | ankety & názory | Carl W

Letos jsme vybírali z největšího počtu alb. V letech 2012, 2013, 2014 ani 2015 jsme ve finálním výběru neměli stovku LP, letos však ano. Přesto jsme to zvládli a při ohledu zpětně na celý rok nás trochu zaskočilo, že letos ze všech žánrů nejvíc vládl house. Tak se pojďme podívat, jak vypadá finální pětadvacítka alb v roce 2016!

10. Max Cooper - Emergence [Mesh] - 25. listopad

Na svém druhém albu Max experimentuje se spojením hudby a vizuální show a ze začátku jej bral spíše jako výzkumný projekt. Plnohodnotné LP se z něj stalo až později a vykrystalizovalo mezi to nejlepší, co jsme v tomto roce slyšeli. Až se jednou budete zajímat, jak vlastně zní vesmír, bude to právě Cooper, kdo vám dá správnou odpověď.

9. Gregor Tresher ‎- Quiet Distortion [Break New Soil Recordings] - 30. květen

Tresher je konzistentní, on dělá pouze dobrou hudbu. A to nejlepší natřískal do jeho letošního alba Quiet Distortion. Kdo ho letos slyšel naživo, když měl tour k tomuto albu, tak nám musí dát za pravdu. Už úvodním trackem vás ihned strhne a nepustí. Tak má vypadat moderní sypačka přímo pro taneční parkety.

8. DJ Haus - Artificial Intelligence [Rinse] - 4. listopad

Starý house je zpět v plné síle. Pro Ruperta Cogana to bylo druhé studiové album - čistě taneční, plné starého dobrého housu tak, jak si ho pamatujeme z devadesátek. Acid, Detroit, rave, piánko a všechno okolo. Nemůže vás nebavit, každý z jedenácti tracků má v sobě taneční náboj a kopec pozitivní energie k tomu. Víc netřeba.

7. Himalayan Dalai Lama - Lama [Gergaz] - 12. únor

Nikdo už nemůže říct, že v Česku neděláme kvalitní elektroniku. Brněnští Himalayan Dalai Lama s jejich debutovým albem jsou jedním z mnoha důkazů. Překvapují neuvěřitelnou úrovní ve zpracování i podání emocí. Pro hudbu není někdy potřeba chodit daleko, i ta z ulice může být světová. Zachyťte ji dříve, než se k ní dostanete jen přes tisícový dav na zahraničních fesťácích!  

6. Moderat - III [Monkeytown Records] - 1. dubna

To, co nejlépe fungovalo na předchozích dvou albech, je ve "trojce" dovedeno k dokonalosti. Aspoň z té popové stránky. Už ze samotné desky vycítíte, jak moc Moderat patří na velká pódia a z intimní atmosféry vás dostanou až na pokraj extáze. Nesázejí na chytlavé melodie a přesto hrají první ligu. Ostatní musí tiše závidět.

5. Virginia - Fierce For The Night [Ostgut Ton] - 27. květen

Pro mě jedno z největších letošních překvapení. Debutové album Virginie Högl jede na vlně starého disco-housu a nezastavuje. Po celou dobu strašně baví a nepustí vás. Asi k žádnému albu se nebudete tak rádi vracet jako právě k Fierce For The Night. O produkci se postaralo trio Dexter, Martyn a Steffi a díky tomu je prvotina Virinie tak výrazně propracovaná a okouzlující.

4. Planetary Assault Systems ‎– Arc Angel [Ostgut Ton] - 30. září

Jediný pravý techno release v první desítce. Výlet na hranici vesmíru, hypnotická atmosféra a pořádná dávka zvonivých beatů. Luke Slater vydal nové album jako Planetary Assault Systems po dlouhých pěti letech, ale to čekání za to stálo. Luke je stále svůj a nehledí na moderní trendy, ale přesto se posouvá neustále dopředu. 

3. Michael Mayer ‎– & [!K7 Records] - 28. říjen

Michael má německé tanenční parkety v malíčku, vzhlíží k němu alespoň dvě generace clubberů a může si dovolit album plné kolaborací s věhlasnými jmény. Kölsch, Agoria, Gui Boratto, Roman Flügel, Miss Kittin nebo třeba Voigt & Voigt přiložili ruce k dílu a vzniklo album, které baví, je různorodé, ale zároveň ucelené a dotažené do posledního detailu. 

2. Makam ‎– Than Sadet [Dekmantel] - 14. listopad

Sice se nejedná o klubovou nahrávku, ale stojí za poslech. A to nejeden. Tolikrát byl Guy Blanken na thajské pláži Than Sadet, až se jednou rozhodl si s sebou vzít i několik mašinek ze svého studia z Holandska a nakonec tu nahrál plnohodnotné album. Čerstvý sound by se prý dal označit jako "tropical emo mystic dance", ale to už necháme na vás. Škatulky neškatulky, nás baví. Moc!

1. Omar-S - The Best! [FXHE Records] - 31. březen

Detroitské hudební nebe. Alex Smith už dlouho přichází s nekonvenční hudbou z amerického města duchů. Teď ji však dovedl na současný vrchol, o čemž svědčí i název alba samotného. Pokud znáte předchozí Omarovu produkci, pak o to víc oceníte jeho poslední album, protože víte, kolik věcí se muselo najednou sejít, aby výsledkem bylo tak konzistentní album, které je svými kořeny pevně ve vodách undergroundového housu a techna, a přesto rozpoutá mezi lidmi tolik surové energie. Všechny vokály fungují přesně tak, jak autor zamýšlel, nic není navíc a ani nic nechybí. Jakmile si The Best! pustíte třeba v autě, už nezastavíte.

Další umístění:

 • 11. Kornél Kovács - The Bells [Studio Barnhus] - 26. říjen
 • 12. Marie Davidson -– Adieux Au Dancefloor [Cititrax] - 6. říjen
 • 13. Prince Of Denmark - 8 [Forum] - 9. prosinec
 • 14. Floorplan - Victorious [M-Plant] - 17. červen
 • 15. Kobosil - We Grow, You Decline [Ostgut Ton] - 29. leden
 • 16. Lucy ‎- Self Mythology [Stroboscopic Artefacts] - 6. květen
 • 17. Skee Mask ‎- Shred [Ilian Tape] - 1. únor
 • 18. Slam - Machine Cut Noise [Soma] - 28. říjen
 • 19. Jeroen Search ‎- Figure SPC Z [Figure SPC] - 4. červenec
 • 20. Jacek Sienkiewicz - Hideland [Recognition] - 1. červenec
 • 21. SNTS - Losing Sight [Sacred Court] - 25. listopad
 • 22. Tadeo - Chronicles Of The Future [Non Series] - 12. únor
 • 23. Tiga - No Fantasy Required [Counter Records] - 27. duben
 • 24. Shifted - Appropriation Stories [Hospital Productions] - 14. říjen
 • 25. Phil Kieran - Blinded By The Sun [Hot Creations] - 7. říjen
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně