Adrian Hour: Umění má být zadarmo

Slavný Argentinec se velmi rád vrací do Česka a uvidíme jej tu i letos na tradiční pardubické Christmas párty. Zástupce značky Toolroom jsi při této příležitosti vyzpovídali.

20.12. 2016 13:18:56 | rozhovory | Carl W

- Carl W: Ahoj Adriane, vyrůstal jsi v Buenos Aires. Ovlivnilo argentinské hlavní město nějakým způsobem tvou hudbu?

- Adrian Hour: Ano, vyrůstal jsem v Buenos Aires a určitě to mělo dopad na můj hudební rozvoj. Ale nejvíc mě v tomto směru ovlivnila moje rodina. Můj otec hrával různé druhy hudby celé moje dětství a to pro mě bylo vždy tou největší inspirací.

Kdy a kde proběhl tvůj první kontakt s elektronickou hudbou?

To mi bylo nějakých čtrnáct let a v rádiu jsem začal poslouchat Roberta Armaniho, Maura Picotta, Green Velveta a kapely jako Chemical Brothers nebo Daft Punk.

Kdy nastal největší zlom v tvé kariéře? Bylo to setkání s Markem Knightem?

Ano, to pro mě byla velká věc setkání s Markem. On hrával jeden z mých nejstarších tracků „Did The Earth Move“, který vyšel na Freshin Recordings. Ozval se mi prostřednictví Twitteru a poté se pro mě všechno změnilo.

Tvůj první track na Toolroom (label Marka Knighta – pozn. red) se objevil na kompilaci Rhythm Distrikt. Pak jsi tu vydal i pár dalších songů, ale tvé první sólo EP Speaking Groove zde vyšlo o dost později. Bylo to v plánu tě postupně ukazovat fanouškům a pak tě přímo začlenit do rodiny Toolroom vydavatelství?

Ano, myslím, že jako producent začnete pěkně malými krůčky. Porpvé nikdo ani netuší, jaké to vlastně bude, takže label tě vyzkouší na nějaké kompilačce a čeká na reakce posluchačů. Takže ano, bylo to v plánu mě postupně představit.

Právě ono EP Speaking Groove tu mělo velký úspěch, dokonce tě supportoval i Moby. To byla, předpokládám, velká motivace do další práce, co?

Jednoznačně! A velmi důležitá motivace, protože tento moment rozhodl, že jsem opustil svou práci a věnoval jsem 100% svého času pouze hudbě.

Video: Mark Knight & Adrian Hour feat. Indiana - Dance On My Heart

Jak vlastně začala kolaborace na tracku „Dance On My Heart“ s Markem a Indianou? Je to velký hit, takže mezi vámi musela také zafungovat správně hudební chemie, mám pravdu?

Byl to rozhodně zážitek dělat společný track s Markem a Indianou. Vlastně jsme to začali s Makrem sami, rozvíjeli jsme jeden můj starší projekt a jeho napadlo tam dodat vokály. Našli jsme Indianu a ta do toho šla s námi na 100%.

Minulý rok ti vyšel taky track s názvem „Svojšice“ – co pro tebe tento festival znamená?

Festival Svojšice byl můj první velký festival a vlastně jedno z prvních evropských vystoupení. Mám na to skvělé vzpomínky a po tomto festivalu jsem se hudebně zase odpíchl kousek dále. Takže jsem prostě udělal track s tímto jménem.

A jak se cítíš nyní, jako jeden z nejznámějších jihoamerických DJů, který reprezentuje Argentinu ve světě?

Jsem šťastný, že jsem se dostal až sem a mohu takto reprezentovat moji zem. Ten pocit se strašně těžce vysvětluje, protože se to prostě nestává každému. Je to pro mě úžasné, ale taky zavazující, protože se od tebe očekává víc a víc. Dělám si hudbu pro sebe, pro mé srdce, pro mou hlavu … pokud se líbí i vám, o to je to lepší!

Hudba je pro tebe umění, ale je to také tvé živobytí. Musíš dělat kompromisy, aby si vyvážil i byznysovou stránku?

Kompromisy dělám každý den, protože věřím, že umění má být zadarmo pro každého. Musíme ale chápat, že umělci taky potřebují žít a tak hledají cestu, jak se prodat. Mezi tímto pak musím umět dobře balancovat.

Býváš ještě někdy nervózní před vystoupením?

Ano, jsem nervózní pokaždé. A to je vlastně i to, proč mě to tak baví.

Co chystáte s Toolroom v roce 2017?

Hodně velkých releasů a mnoho večírků. Víc nemůžu říct, protože je to stále velké tajemství.

PARTYINFO

Svojšice Christmas Párty 2016

25.12.2016 L-Klub, Pardubice
DJs: Adrian Hour, Lucca, Džejár, Kaisersoze, K.Sandra, Chief!Mama (live), Luke Nova
2. stage Chris Sadler, Matamar, Angry Beats, Smoke, Flash, Victor Tellagio
Cena: 120 / 300 / 350
REKLAMAREKLAMA