DJ Hell: Musíš jít tam, kde ještě nikdo nebyl

V půlce prosince přijede na brněnskou Elektru německý veterán a my jej vyzpovídali. Proč platil 150.000€ Arnoldu Schwarzeneggerovi? Kdy vydá nové album? A co bude dělat jako kurátor muzea moderní elektronické hudby? Na vše nám odpověděl DJ Hell.

1.12. 2016 10:39:17 | rozhovory | Carl W

- Carl W: Ahoj Helmute, jsi německá superstar, průkopník elektra, v hudebním byznysu působíš přes 30 let a jsi legendární postava světové elektronické hudební scény. Jak se ti vlastně s tímto žije?

- DJ Hell: Nikdy jsem všem těmto titulům nevěnoval moc pozornosti. Já vím, kdo jsem, vím, co dělám, pořád se snažím zlepšovat se, najít nejlepší songy pro mé releasy a snažím se přenést všechny emoce, co mám, když stojím za DJ pultem. Své znalosti o životě a hudbě pak rád sdílím s ostatními. Ale hlavně – na konci každého dne jsem jenom umělec, který se snaží najít novou půdu pod nohama a třeba vkročit někam, kam se zatím nikdo neodvážil. To je to, co mě pořád pohání.

Tvoje DJ jméno je Hell. To v angličtině znamená „peklo“, ale tvoje hudba přece není temná. V němčině má tohle slovo asi jiný význam…

Přesně, v němčině to znamená „jasný“ nebo „světlý“ a má to pozitivní význam. Myslím, že je to skvělé jméno, které odráží to, co dělám.

V roce 1992 se tvůj singl „My Definition Of House Music“ stal hymnou všech tanečních parketů a prodalo se ho 50.000 kopií. V té době jsi byl producent s vizí a snažil ses dělat hudbu, jako nikdo před tebou. Seš pořád ten mladík, co se snaží jít vždy dopředu?

Díky. Jenom tě malinko opravím, toho singlu se prodalo přes 100.000 kusů a stále to roste. V elektronické hudbě musíš jít tam, kde ještě nikdo nebyl. DJ musí riskovat a hrát přesně to, co chce on. David Bowie jednou řekl: „Jako DJ jsi to, co hraješ!

V jednom starším interview jsi řekl: „Lidi jsou znechuceni z toho, že DJs hrají jen nevydaný materiál, nové neznámé mixy, nevydané remixy.“ Můžeš nám prosím vysvětlit, proč si myslíš, že jsou tímto lidé znechuceni?

Myslel jsem tím, že DJs nejsou spjati s davem před nimi – hrají si svou hudbu, kterou ještě nikdo neslyšel, a úplně zapomenou na lidi na parketu, nepracují s nimi, nenavazují kontakt, nevnímají je. A podle mého názoru to je to hlavní, co by měl DJ dělat. Musíš umět komunikovat s různými lidmi po celém světě, jinak nejsi DJ.

S Gigolo Records jsi přišel před dvaceti lety a rychle ses s tímto vydavatelstvím dostal do celého světa. Richie Hawtin, Pet Shop Boys, Tiga, Fischerspooner, Jeff Mills, Christopher Just, Vitalic, Dave Clarke… Ti všichni tu vydali svou produkci. Ale chci se tě teď upřímně na něco zeptat: Myslíš si, že Gigolo Records je pořád tak velké jméno, jako bylo v době, kdy na něm vydávaly tyto světové hvězdy?

Většina těch umělců neměla téměř žádné jméno předtím, než vydali jejich skladby na Gigolo. A zapomněl jsi pár důležitých jmen, kteří jsou Gigolo pořád věrní: Dopplereffekt, Bobby Konders, Miss Kittin & The Hacker, Tuxedomoon … a ten list jde dál po dvacet let a 300 releasů. Když jsem s labelem začal v roce 1997, byl svět jiné místo – pořád víc analogový než digitální. Moje distribuční společnost zbankrotovala a krátce poté přišla finanční krize a ve stejné době se rozpadal hudební byznys. Teď jsme ale po dvaceti letech zpět s mým novým albem!

Takže toto 20. výročí oslavíte tvým novým albem?

Taky, a chystáme i velkou evropskou tour, velkou várku releasů a jednu kompilaci.

Video: DJ Hell - I Want U (Exclusive Teaser)

Ještě k tomu albu – už víš, kdy vyjde? A uslyšíme v Brně nějaké věci, které tu vyjdou?

Zukunftsmusik vyjde na jaře 2017. A pokud budete chtít, samozřejmě zahraji v Brně i nové věci.

Není to moc známá informace, ale v roce 1999 Arnold Schwarzenegger žaloval International Deejay Gigolos kvůli použití jeho fotky ve vašem logu. Museli jste logo přestat používat a podařilo se mi dohledat, že jste zároveň museli zaplatit i 150.000€. Proč jste si vlastně fotky Arnolda do loga vybrali?

To jsi dohledal dobře. Terminátor Arnold a jeho právníci skoro zničili Gigolo, ale my bojovali a ve finále jsme z toho vzešli ještě silnější, než před tím. Arnold byl perfektní obrázek i póza pro naše logo. Následoval ho Sid Vicious, Amanda Lepore a pak nazí kovbojové. A myslím, že logo potřebuje dospět a změnit se s aktuální hudbou. Takže právě chystáme logo nové.

V roce 2009 jsi řekl, že „Berlín je Meccou nové generace.“ Platí to stále?

To se nemění. Berlín je vzorem pro ostatní německá města s také jediné opravdu mezinárodní město v Německu. Když dojde na klubovou kulturu a noční život nenajdete na světě jiné město s větší svobodou.

Který německý klub ty považuješ nyní za nejlepší?

MTW Club v Offenbachu.

V prosinci, kdy dorazíš do Brna, vezmeš s sebou i nějaké desky se staršími klasikami?

Někdy je při svých setech vytahuji, ale už to není tak často. Pokud to dav bude chtít, pustím i starší klasiky.

Byl jsi jmenován kurátorem muzea moderní elektronické hudby (MOMEM), které se ve Frankfurtu otevře v roce 2018. Co budeš mít vlastně na starost?

Přijít se skvělými koncepty a dělat něco, co ještě nikdo přede mnou nedělal.

PARTYINFO

Elektra

16.12.2016 Fléda, Brno
DJs: Hell, Orbith, Javas, Fly, Dazy
2. stage: Arco, Nicolay, Hriszto, Manack + Zwins
Cena: 350 / 400
REKLAMAREKLAMA