10 webových toolů s kterými můžete tvořit hudbu v kanceláři

Hudební kreativci, kteří mají zrovna nudný zamračený den v kanceláři, následující výběr webových toolů, ve kterých můžete tvořit fantastickou hudbu, jisto jistě potěší.

23.11. 2016 05:04:23 | technologie | Carl W

Webový prohlížeč v dnešní době zvládne mraky věcí - třeba bicí automaty, synťáky nebo samplery. Nevěříte? Vše jsme sami vyzkoušeli na nejnovější verzi Google Chrome a šlape to skvěle. Akorát upozorňujeme čtenáře následujících řádků - dneska toho už moc v práci neuděláte!

Google Chrome Music Lab

Music Lab je spíše pro začátečníky, celkem dobrá věc, kde začít. Naučíte se základní hudební pojmy, jak pracovan se sekvencí melodií,  jak hrát základní akordy nebo stanovit rytmus. Stačí vám třicet minut, abyste pochopili základní teorii a pak vám Ableton po otevření nebude úplně cizí.

Novation Launchpad Intro

Launchpad od Novation je jedním z nejrozšířenějších Midi kontrolerů na trhu. Kromě standardní verze nabízí taky verzi Pro, aplikaci pro iOS a právě verzi do webového prohlížeče. Ta je limitovaný pouze jednou sadou samplů, ale pokud chcete proniknout do základů pracování s loopy, začněte tady. Výhodou je, že k PC můžete připojit a kontroler, pokud jej vlastníte.

Sampulator

Další jednoduchý sampler, který příjímá povely z klávesnice. Nabízí bicí, kytaru, klávesy, vokály a velice jednoduše vytvoříte svůj první track. Pokud vás limituje počet zvuků, můžete si další dokoupit. 

Patternsketch

Rozhraní Patternsketch je již trochu složitější, ale pokud jste někdy používali Novation Launchpad nebo Ableton Push, musí vám být vše jasné na první pohled. Zvuky údajně pochazejí z legendárních bicích automatů TR-808 a TR-909 a není tu těžké vytvořit komplexní loop, který si pka můžete vyexportovat.

Pixelsynth

Toto je skvělá věc. Pixelsynth dovede převést obrázky na zvuk. Můžete vybrat buď ty ze šablony, ale taky nahrát své vlastní. Kurzor se bude pohybovat po obrazovce a zahraje noty podle bílých částí. Žádnou dokonalou melodii z toho asi nevyvodíte, ale pro matematicky přesné ambient glichy techno nenajdete nic lepšího.

HTML-808 / HTML-909

Jedná se o emulace starých dobrých TR-808 a TR-909 od Rolandu. Weboé verze kopírují jednoduchost originálních modelů a přidávají i něco málo navíc, třeba jednoduchou kontrolu nad hlasitostí nebo velmi jednoduché přepínání mezi čtyřmi patterny. Uznávám, že nezní tak dobře jako originály, ale na hraní přes web to bohatě stačí. Na obou jsem strávil mraky času!

WebModular

Jednoduchý modulární synťák v prohlížeči, s kterým se ale dají vykroutit zajímavé tóny. Pokud vám káblíky nic neříkají, nabíze si i pár základních nastavení, ale to už není taková sranda. Sice ovládání myší tady není moc vylaďěno, chvilku jsem se trápil s otočnými gainy, ale stojí to za to.

WebX0X

Pokud chcete bicí automat, který není od Rolandu, tak je to WebX0X. Máte sice jen čtyři bicí, ale zase nabízí nepřeberné množství nastavení, díky kterému vykouzlíte zajímavé zvuky.

WebSID

Emulátor SID čipu z Commodore 64. Povinnost pro milovníky zvuky ze starých počítačových her, vaši hudbu pak můžete i rovnou sdílet. Jedná se však o doplňěk prohlížeče Google Chrome, ostatní mají zatím smůlu.

Acid Machine

To nejlepší na konec? Dva synťáky a jednoduchý bicí automat, který nabízí tři základní nastavení. Ale zároveň i to nejlepší, co svět webových prohlížečů hudby nabízí, aspoň pro mě. Můžete si přidávat FX jednotky a vyladit si ten nejkyselejší acid, jaký vás napadne!

REKLAMAREKLAMA