Umek: Přiklonil jsem se k tvrdšímu technu

Umek znovu po roce zahraje v Česku, tentokrát na konci listopadu zamíří do Prahy na párty Climax v Roxy. Jeho tým letos spustil unikátní službu Viberate, o které jsme si v rozhovoru popovídali, ale došlo i na jeho soukromí. Čti dál!

18.11. 2016 12:36:27 | rozhovory | Carl W

- Carl W: Ahoj Uroši, vím že jsi měl hodně dlouho fóbii z létání. Jak se ti podařilo s s ní vypořádat?

- Umek: To je pravda, měl jsem opravdu velkou fóbii a řadu let jsem hledal cestu jak z toho ven. A po letech jsem našel webový kurz “Jak vyřešit strach z létání”. Byl to vlastně video-tutorial o devíti až dvanácti krocích, které představoval pilot a zároveň psychology, který opravdu věděl, co dělá. Je téměř neuvěřitelné, že lidé, kteří mají fóbii z létání, mají většinou stejný typ fóbie se stejnými vlastnostmi. Porozuměl jsem tomu, čeho jsem se bál, jaký je zdroj mého strachu a jak to překonat. S pomocí tohoto kurzu jsem vyřešil polovinu svého problému a následně potom nebylo těžké zbavit se dalších 40%. Pořád tu zůstává těch 10%, které na mě přicházejí s velkými turbulencemi. Ale nebojím se říct, že celkový strach jsem překonal. Po absolvování tohoto kurzu se stal můj život daleko příjemnější a pohodlnější. Teď nemám strach nastoupit do letadla, I když je velmi špatné počasí.

Budeš mít nadcházející zimu čas na snowboard? Vím, že sis pravidelně bral v lednu několik týdnů volno, abys měl na zimní radovánky čas, ale dívám se do tvého tour kalendáře a v tu dobu hraješ třeba v Mexiku na BPM a na dovolenou to moc nevypadá …

Jo, obvykle jsem měl dva týdny po Novém roce oddech, ale letos budu na tour v Austrálii nebo v New Yorku a jenom v lednu mám přes desítku hraní, mezi kterými nechybí ani dvě na BPM v Mexiku, několik hraní v Jižní Americe nebo na The Groove Cruise v Miami. Doufám, že se na zasněžené kopce dostanu mezi hraním už v prosinci v Americe, ale vypadá to, že nejvíc snowboardu si užiju až v únoru, kdy se vracím do Evropy.

Hodně mě zajímá tvůj projekt Viberate. Jak ses do něj zapojil?

Nápad přišel z mého týmu, protože můj management byl strašně zvědaví, jak se vedou ostatní DJs s hlediska popularity. Taky jsme chtěli vědět, jak různé kampaně a koncertní šňůry ovlivňují mou online popularitu. Takže jsme spustili webové stránky Topdeejays.com, která nabídli základní analytické nástroje spojené se sociálními sítěmi pro třicet tisíc DJs. Ta stránka se stala velmi populární, takže jsem se rozhodli z toho udělat business. Topdeejays jsme poslali do důchodu a spustili Vibrate, což je tisíckrát silnější, co se týče analytických funkcí.

Řekni nám trochu víc o tom, jak to vlastně funguje a co vše tu můžeme zjistit?

Analyzujeme data z různých online zdrojů, jakou jsou sociální média, streamovací portály, hudební obchody, gig kalendáře a představujeme ta data způsobem, aby ty data mohl každý profesionál využít pro své rozhodování. Analyzujeme popularitu různých párty a koncertů, produkčních společností, sílu sociálních médií a mnoho dalších důležitých faktorů. Je to cílené na hudební profesionály a cílem je vybudovat standard pro hudební průmysl. Představ si něco jako Google Analytics, ale pro hudebníky, vydavatelství, kluby a produkční firmy.

Jaké máte s Viberate další plány?

Na ADE jsme stránky oficiálně spustili a jsem rád, že už máme tisíce uživatelů. To je za necelý měsíc dobré číslo. Aktuálně nabízíme analytické nástroje pro 37 tisíc hudebníků a postupně aktualizujeme analytické funkce pro 25 tisíc hudebních vydavatelství a 30 tisíc klubů a festivalů. Jakmile kompletně zastřešíme elektronickou hudbu, chtěli bychom se posunout k dalším žánrům. Ve skutečnosti chceme převzít otěže hudebního světa, nic menšího :-)

Pojďme tedy už k tvé hudbě: slyšel jsem vynikající feedback na tvé hraní v Amsterdamu, kde jsi vystoupil jako Zeta Reticula. Můžeme čekat další vystoupení pod tímto pseudonymem i v jiných zemích v blízké době?

Rád bych hrál jako Zeta Reticula i jinde, ale musím ti připomenout, že to je pouze můj vedlejší projekt. Bez ohledu na to, kolik času strávím ve studiu produkováním elektra (a fakt mě to baví), pořád je to velmi malá scéna pro několik nadšenců. Pořád jsem primárně techno producent a DJ a budu pokračovat s tím, co dělám jako Umek, ale nevadilo by mi čas od času si zahrát elektro set na nějakém festivalu, kde si mě promotéři už jako Umeka zabookovali. Zeta Reticula mi umožňuje odkrývat svou melodickou frustraci a emoce, které by v technu mohly být vnímány jako příliš komerční. Baví mě sedět ve studiu a produkovat elektro, proto můžu prozradit, že další produkce Zety Reticuly je na cestě a dočkáte se ji v nejbližších měsících. Ale znovu připomínám: elektro scéna je velmi malá, je těžké prodat vstupenky nebo dokonce dát dohromady festival s mezinárodní účastí. Ale doufám, že tento styl bude dál růst a po letech uvidíme, jak na tom je.

Rozumím, ohledně tohoto mě zajímá poslední věc – je draží si zabookovat Umeka nebo Zeta Reticulu?

Umek je mnohonásobně dražší. Důvody jsem vysvětlil v přechozí odpovědi.

Poslechni si: Umek feat. Mr.C - The Drum

Jako Umek jsi v posledním roce přitvrdil, co se tvého soundu týče. Čím to je?

To je klasický příběh :-) Začal mě nudit zvuk, co jsem v posledních několika letech hrál a přiklonil jsem se k trochu tvrdšímu a hrubějšímu techno zvuku. Když se za tímto ohlížím, řekl bych, že to je kvůli kupování hudby. Vnímal jsem, že stále častěji nakupuji tech-house více než techno. A bylo to proto, že jsem nenašel dostatečně kvalitní techno tracky, které by mě bavili a které bych chtěl hrávat. Proto jsem v minulých letech hrával převážně tech-house. A v poslední době je na scéně stále více zajímavých techno releasů, takže jsem se pomalu začal přesouvat zpět na techno a teď kupuji z 90% techno tracky. Nic jsem neplánoval, prostě se to tak stalo.

Máš v hledáčku nějaké nové producentské talenty ze Slovinska?

Hm, to bohužel nemám. V posledních pár letech jsem podpořil několik producentů ze Slovinska, kteří na sobě dál tvrdě pracují, ale nemohu říct, že by mezi nimi byl nějaký zajímavý nováček. Já se však zaměřuji pouze na techno scénu, tak se může stát, že jsem někoho přehlédl.

OK. A poslední otázka: pokud je mi známo, tak nejsi ženatý – plánuješ do budoucna svatbu? A vybral by sis ženu z tanečního parketu?

Mám stálou přítelkyni se kterou bych chtěl strávit zbytek života. Ale nikdy nevíte , kdy vás láska udeří. Mnoho mých přátel našlo na párty své protějšky a funguje jim to. My jsme s mou současnou přítelkyní byli rok pouze přátelé, láska přišla až potom.

PARTYINFO

Climax 18th Anniversary

26.11.2016 Roxy, Praha
DJs: Umek, Chris Sadler, Cubik, Subgate
2. stage: Marco Key + Mendoza
Cena: 400 - ?
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně