NKyp: Vybírám jeden až dva mejdany měsíčně

Do brněnského klubu Perpetuum po letech zavítá z Prahy jeden z matadorů taneční scény u nás DJ NKyp. Podařilo se nám dát spolu dohromady rozhovor, ve kterém především zavzpomínal na dobu, kdy začínal hrát a taneční scéna se teprve rodila.

5.10. 2016 07:29:05 | rozhovory | Vyrys

- Vyrys:Ahoj Martine, jsem rád, že sis našel chvilku na náš rozhovor, jak se vede?

- NKyp: Ahoj, předem děkuji za zájem udělat se mnou rozhovor. Mám se krásně rodinně. Máme dvě krásné slečny Nikolku a Vanessku . Už jsou jim 4 roky a každý rok je skok do neznáma, na který se připravujeme. Hudebně vzděláváme jak je to jen možné, od klasiky až po taneční scénu. Jejich top je Beethoven a Solomun. Naše rodina je poněkud větší, součástí naší smečky jsou tři psi a dvě kočky. Jinak se mám hodně pracovně, veškerý volný čas se snažím věnovat rodině a až pak ostatním aktivitám.

Jak sis užil letošní léto?

Bohužel pracovně, dovolená pouze cca týden na Třeboňsku a samozřejmě pár mejdanů.

Do Brna přijedeš z Prahy, jsi rodilý Pražan?

Ano, narodil jsem se v Praze a žil jsem tam od narození do roku 2013. Pak jsem se odstěhoval do Brdských lesů a hájů, už bylo na čase začít vnímat vše kolem sebe v přirozené formě. Prostě samota u lesa. Fascinuje mě oproštění se od negativních vlivů velkoměsta, např. od světelného smogu, vibrací hromadné dopravy a hluku veškerého okolí. Člověk usíná v permanentním napětí a to jsem pochopil až na samotě u lesa po půl roce. V Praze není nikdy tma. Bydlím 3km od vzniku techna v ČR a pod nejkrásnější energetickou horou u nás, což je Mecca všech cestovatelů Plešivec. Bydlím nyní opravdu na výjimečném místě, kde se nachází keltské město a jeden z nejstarších židovských hřbitovů u nás.

Patříš k matadorům české taneční scény, hrávat jsi v Brně začal z gramců v 90. letech, zavzpomínej na tu dobu, prosím.

Bohužel se to nedá úplně shrnout v pár větách. Nicméně začátek mého DJingu patří samozřejmě na Favál do Brna. Tam vše začalo po domluvě s majitelem panem Maňákem. Byl to tenkrát v jeho očích experiment a můžu jen citovat: „Hoši, dobrá tedy, zkusíme to, je to něco nového a uvidíme, zda se to bude zdejším lidem líbit.“ Na první mejdan přišli slovy tři metalisti a ráno jeden druhému říkal „Ty pičo, co to bylo?“ Do roka na Favál začalo chodit 150 až 300 platících, což byl na tu dobu velký úspěch. Po pár letech jsme se seznámili s DJem Vikem, který podle mě měl největší sbírku CD v ČR, jenže v tu dobu se na CD ještě nehrálo. Dalším významným objevem byl samozřejmě DJ Orbith. Nikdy nezapomenu na ten moment, kdy přišel a zeptal se: „Ahoj, můžu si tady zahrát?“
„A už si někde hrál?“
„Chci začít.“
„OK, tak to zkusíme, ale až na konci mejdanu.“
Těch DJs bylo více, kteří nám pomohli založit party komunitu.

Jak ses vlastně dostal z Prahy k hraní v Brně?

V tu dobu jsem byl na civilní službě místo vojny. Jako brigádník jsem pracoval u reklamní agentury. Dostal jsem na starost propagaci tabákového výrobku Drum v klubech. Sestavil jsem tým kamarádů a jezdilo se po klubech v ČR. Kdo kouřil, tak dostal Drum a pokud chtěl, tak jsme ho naučili i balit. Neskutečné akce, to se nedá snad ani popsat.

Co jsi tenkrát hrával, co v Brně frčelo a v jakých klubech to opravdu žilo?

No klubů moc nebylo, a když už, tak se tam hrály tzv. rockotéky, doba taneční scény byla ještě v plenkách. Tenkrát jsme hráli house a happy house s panem Radkem Škobisem.

Poslechni si: DJ Nkyp @ Chillin Prague 2015

Kde a jak jsi sháněl vinyly?

No to takhle přijel Daniel Richter alias DJ Aiffel jednou za měsíc a přivezl pár desek. Všichni jsme ho bombardovali a chtěli být první u něj doma, abychom si mohli vybrat z toho mála, co přivezl. Byly to těžké a výjimečné časy zároveň.

Dokázal bys vybrat to nejlepší hraní, na které nejraději vzpomínáš za celou tu dobu?

Jé, to bohužel nedokáži přesně určit, těch výjimečných akcí a momentů na akcích v mé kariéře za celou dobu hraní bylo opravdu mnoho. Hrál jsem např. ve dvou klubech v Bělehradu týden po tom, kdy skončila tamní občanská válka. Tam jsem si poprvé šáhnul na životní dno. Poprvé jsem pochopil, jak málo stačí k tomu, abych už tady nebyl. Do té doby jsem žil beze strachu o svůj život a vše mi připadalo samozřejmostí, tam jsem si tenkrát hodně uvědomil. Mnohokrát jsem měl zbraň u hlavy, viděl beznaděj, chudobu a utrpení. Na druhou stranu jsem měl tu možnost přispět k tomu, aby lidi aspoň na chvilku zapomněli na své utrpení a bavili se. Nepopsatelný zážitek, který trval týden mého pobytu. Jinak je to zas na delší povídání, bylo toho opravdu moc. Ale hrál jsem taky třeba v roce 2000 na Love Parade, kde bylo přes 1 milion účastníků, pak Sri Lanka, Thajsko atd.

Kde a jak často hráváš dneska?

Byl jsem součástí mnoha seskupení a jsem např. zakladatel legendárního mejdanu Creative s DJ Subgatem. Pak jsem byl součástí Chillin Prague. Dnes už si vybírám jeden max. dva mejdany měsíčně.

V sobotu 8.10. to bude tvůj velký návrat do Brna, co si pro nás připravíš?

Snažím se hrát aktuální sound. Každý měsíc poslouchám v průměru 3h denně nové skladby, zajímám se o začínající projekty, ze všeho vyberu top a to hraji následující měsíc. To ale neznamená, že neposlouchám známé projekty nebo je nehraji, to beru jako samozřejmost. Nesnáším třeba Top 100 na Beatportu. Ten, kdo tohle dává, nemá čas na to, aby byl sám sebou. Největší výzva pro mě je stáhnout, neposlouchat a na akci improvizovat, to má pro mě největší DJskou hodnotu.

Na závěr ještě taková rodinná otázka, v úvodu jsi už zmínil tvé dvě malé slečny a já vím, že to jsou navíc dvojčata, takže by mě jako otce dvou dětí zajímalo, jaké to je, když se člověku narodí dvojčata?

V první řadě bych chtěl zmínit, že jsem jedináček a od 3 let jsem chtěl k vánocům bratříčka. Bohužel se mi mé přání nevyplnilo. Tatínek byl nemocen a doktoři nedoporučovali další dítě. Někde jsem četl, že dvojčata jsou jako tři děti. Musím říct, že první půl rok skoro nejíte, nespíte a o pracovních věcech ani nemluvím, pak si to takzvaně sedne. Každý den je výzva a děti jsou vaším obrazem, od toho se nadále vše odvíjí, ta připravenost rozvoje osobnosti a potřeb dítěte v každém věku. Děti jsou dar a každý den si to uvědomuji. Co dodat? Jsem to šťastný věrný muž.

PARTYINFO

SimSala Beats

08.10.2016 Perpetuum, Brno
DJs: NKyp, Fly, Vyrys
REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně