Jak zněla první počítačem zahraná muzika?

Už je to neskutečných 65 let, co redakce BBC v Manchesteru nahrála první zvukový záznam toho, jak zněla první softwarová hudba. Na svědomí ji měl zakladatel moderní informatiky Alan Turing.

2.10. 2016 09:18:43 | technologie | rave

Turingův prototyp počítače z řady Mark II disponoval na sklonku 40. let jednoduchým reproduktorem, do kterého šlo pomocí instrukce poslat jednoduché prasknutí, které bylo jakýmsi předchůdcem současného stavového pípnutí.

V roce 1951 si do Manchesteru přijela novinku poslechnout i redakce BBC a vznikl tak první záznam, který dlouho ležel v archivu Britské knihovny, než se jej pokusili zrekonstruovat Jack Copeland a Jason Long.

Záznam však byl natolik nekvalitní, že vlastně nikdo netušil, jak přesně reproduktor na počítači Mark II opravdu zněl. Dvojice tedy musela prozkoumat zbytky dokumentace již dávno neexistujícího počítače a zapojit do rekonstrukce i zvukovou teorii. 

Tak si poslechněte, jak počítač před 65 lety zahrál hymnu Spojeného království God Save the Queen. Jak říká jeden strarý mrzout od nás z redakce: „To se moc ta elektronika neposunula, co?

Poslechni si: First ever recording of computer music

REKLAMA
DOPORUČUJEME
RAVE.cz - hudební server nejen o taneční scéně