Podpořte petici proti nepřiměřeným poplatkům OSA

Ochranný svaz autorský rozhodl o navýšení poplatků za užití děl prostřednictvím reprodukčních zařízení. Navíc pak navrhuje stanovení poplatku z mobilu, kde by se měl platit za každý gigabajt místa.

2.9. 2016 15:36:00 | informace | Carl W

O navýšení poplatků za užití děl prostřednictvím reprodukčních zařízení, jsme již psali. Teď se pojďme podívat i na problematiku telefonů. Do ceny mobilního telefonu by nově mohl být započítaný poplatek, který půjde Ochrannému svazu autorskému. Kolektivním správcům by mělo jít 1,50 koruny za každý gigabajt, který mobil má, do maximální výše 90 korun. Tento poplatek se v Česku už platí třeba při nákupu CD nebo pevných disků. Ochranný svaz argumentuje tím, že tak jako si na přenosný disk mohou lidé nahrávat umělecká díla, jde to stejně i do mobilů.

Protiargumenty pak přináší online-petice neprimerenepoplatky.cz: „Primárním účelem mobilního telefonu není přehrávání zvuků, videí a jiných multimédií, ale spojení se světem.“ A tento argument pak nezůstává tím jediným: „V případě smartphonů (a dalších telefonů, které přehrávání multimédií umožňují) již dnes existují zpoplatněné aplikace, jejichž poplatky jsou určeny trhem a které umožňují legální nákup nebo pronájem hudby – například Spotify. Odmítáme v tomto směru další pokřivení trhu tak, jak to navrhuje OSA.

Celé znění petice naleznete na neprimerenepoplatky.cz. Tam se pod ni můžete také online podepsat.

REKLAMAREKLAMA